KAI VARGINA ĮKYRIOS MINTYS IR ELGESYS...
Kaip padėti sau ir kitiems?
- 2021 m. rugsėjo 24 d.
- penktadienis
17:00-21:00 val.
Lektoriai:
- psichol. G.Žalytė,
- gyd. A. Bieliauskas,
- gyd. dr. J. Neverauskas
Seminaras vyks tiesiogiai, on-line būdu, o visi jo dalyvai po seminaro gaus pilną vaizdo įrašą!



gyd. dr. J. Neverauskas
psichol. G.Žalytė
gyd. A. Bieliauskas
Ką daryti, kai vargina įkyrios mintys ir elgesys? Kai išeidami iš namų įkyriai pradedame galvoti, jog neišjungėme lygintuvo, neužrakinome durų ar kankina mintis, kad gali atsitikti kažkas blogo, pavyzdžiui, galime prarasti kontrolę, nuskriausti artimąjį. Dažniausiai šios mintys būna labai nemalonios, net absurdiškos, ir nors patys savo protu suprantame, kad tokioms mintis nėra jokio loginio pagrindo, jos vis tiek mūsų nepalieka. Laikui bėgant gali tapti intensyvios, sukelia didelį diskomfortą, kartais net baimę „išprotėti“. Gyvenimą su šiomis mintimis žmonės dažnai vadina „asmeniniu pragaru“, jos sutrikdo kasdieninę veiklą, mažina darbingumą.
Kita problema – perdėtas perfekcionizmas, tvarkingumas ir taisyklių laikymasis. Bloga savijauta, kai nėra apibrėžtumo ir nuspėjamumo, susierzinimas ir pyktis, kai kas nors vyksta ne taip, kaip mes norėjome ar planavome. Pernelyg didelis atsidavimas gyvenimo ir aplinkos sutvarkymui pagal savo taisykles, labai aukšti reikalavimai sau ir kitiems, sunkumai nuoširdžiai išreiškiant jausmus. Visa tai yra obsesinės kompulsinės asmenybės ypatumai. Tokiems žmonės sunku gyventi patiems, sunku ir artimame santykyje su jais, tačiau, turint specifinių žinių ir įgūdžių, galima labai padėti sau ir kitiems.
Sutrikimas, kai vargina įkyrios, pasikartojančios, nerimą keliančios mintys (obsesijos) ir jų provokuojami įkyrūs, pasikartojantys veiksmai (kompulsijos) vadinamas obsesiniu kompulsiniu sutrikimu (OKS). Per gyvenimą žmogui tikimybė susirgti šia liga yra 1.7-4%.
OKS labai apsunkina žmonių gyvenimą, kelia nuolatinę įtampą ir įtraukia į niekada nesibaigiantį minčių ir veiksmų žaidimą. Ilgai sergant OKS žmonės dažnai išsenka, suserga depresija arba tampa priklausomi nuo psichoaktyvių medžiagų. Tiek OKS, tiek obsesinės asmenybės ypatumai dažnai tampa dideliu iššūkiu ir artimiesiems.
Kai kurios būklės dar nėra laikomos sutrikimu, nebūtinai trukdo dirbti darbus ar atlikti pareigas, tačiau stipriai vargina ir apsunkina kasdienybę. OKS gali pasireikšti ir tik įkyriomis mintimis arba tik įkyriais, pasikartojančiais veiksmais, pavyzdžiui, tikrinimais, ritualais, rankų plovimų ir pan.
Be įkyrių minčių ir veiksmų žmogus gali kentėti ir nuo obsesinių kompulsinių asmenybės ypatumų – žalingo perfekcionizmo, perdėto tvarkingumo, rigidiškų taisyklių, labai aukštų reikalavimų sau ir kitiems.
OKS gydymas kelia didelį iššūkį tiek pacientams, tiek specialistams, nes reikalauja uolaus, nuoseklaus darbo su dideliu įsitraukimu. Efektyviausias OKS gydymas yra medikamentinio gydymo kombinacija su psichoterapija. Šiuo metu geriausius efektyvumo įrodymus pateikia kognityvinė elgesio terapija ir jos šiuo atveju labai veiksminga metodika – ekspozicijos ir atsako prevencijos terapija (angl.: ERP).
Šis seminarus bus jums naudingas jeigu:
- Norite išsiaiškinti savipagalbos galimybes patiriant įkyrias mintis ir veiksmus arba sergant obsesiniais-kompulsiniais sutrikimais, t.y. jeigu:
- turite įkyrių minčių (obsesijų) ir nemokate suvaldyti jų keliamo streso,
- atliekate įkyrius veiksmus ir negalite jų sustabdyti,
- kenčiante nuo žalingo perfekcionizmo, perdėto tvarkingumo, nuolatinio planavimo,
- kenčiate nuo perdėto rigidiškumo, aukštų reikalavimų, griežtų taisyklių ir dėl to kylančių sunkumų santykiuose.
- Turite artimųjų, sergančių obsesiniu-kompulsiniu sutrikimu ir siekiate jiems padėti.
- Esate psichikos sveikatos specialistas, dirbantis su žmonėmis, kenčiančiais nuo įkyrių minčių ir veiksmų, obsesinio-kompulsinio sutrikimo arba obsesinio kompulsinio asmenybės sutrikimo.
- Įkyrios mintys ir veiksmai. Kaip „pabėgti“ nuo įkyrių minčių keliamo diskomforto? Ką daryti, kad nustotume bijoti įkyrių minčių? Kaip padėti sau išmokti valdyti įkyrių minčių keliamą stresą? Kaip tvarkytis su įkyriais veiksmais?
- Šiuolaikinis požiūris į įkyrias mintis ir veiksmus.
- Efektyvūs psichoterapijos metodai gydant obsesinius-kompulsinius sutrikimus.
- Obsesinės kompulsinės asmenybės ypatumai (griežtumas, polinkis į perfekcionizmą, rigidiškų taisyklių kūrimas, nuolatinis planavimas, perdėtas tvarkingumas) ir kaip su tuo tvarkytis?
- Savipagalba sergant obsesiniu kompulsiniu sutrikimu arba obsesiniu kompulsiniu asmenybės sutrikimu.
- Pagalba artimajam sergančiam obsesiniu kompulsiniu sutrikimu arba obsesiniu kompulsiniu asmenybės sutrkimu. Kaip artimieji gali palaikyti ir suteikti pagalbą, asmeniui, kurį vargina įkyrios mintys ir elgesys.

Renginio dalyviai susipažins su praktiniais metodais:
- Įrodymais pagrįsti kognityvinės ir elgesio terapijos, ekspozicijos ir atsako prevencijos (angl.: ERP), priėmimo ir įsipareigojimo terapijos (ACT) metodai, savipagalbos technikos, patarimai artimiesiems.
- Įrodymais pagrįstomis, efektyviomis psichoterapinėmis technikomis, dirbant su obsesiniais-kompulsiniais sutrikimais ir kitais, įkyriomis mintimis bei veiksmais pasižyminčiais sutrikimais.
- Svarbiausios metodikos, kurias galima efektyviai panaudoti savipagalbai ir artimiesiems, siekiant sumažinti patiriamą kančią.
Taip pat mokymų dalyviai:
- Gaus lektorių paruoštą medžiagą-skaidres bei pilną seminaro vaizdo įrašą, kuriuo galės naudotis toliau praktikuodami pasiūlytas technikas. Naudotis šiuo įrašu net 6 mėnesius už jau sumokėtą kainą.
- Mokymų metu bus pateikiami ir darbalapiai, kuriais naudotis išmokysime seminaro metu bei kuriuos bus galima naudoti vėliau, dirbant su klientais, savimi arba padedant artimajam.
- Galės tiesiogiai klausti lektorių jiems aktualių klausimų ir čia pat gauti atsakymus.
Dalyvavimo sąlygos
Seminaro kaina iki rugsėjo 20 d. – 39 eur, savaitę prieš renginį bilietai brangs – bus 59 eur.
Apmokėti už renginį patogiai galite:
- Paysera bilietų sistemoje čia: https://tickets.paysera.com/lt/event/ikyrios-mintys-ir-elgesys
- Pirkdami tiesiai mūsų interneto svetainės parduotuvėje čia: https://zmogausinstitutas.lt/renginiai
Dieną ar dvi prieš renginį visiems užsiregistravusiems ir sumokėjusiems išsiųsime prisijungimo nuorodą. Labai prašome pasitikrinti SPAM folderius, kad kartais laiškas su nuorodą nebūtų nukeliavęs ten. Laiškas su nuoroda jums bus atsiųstas iš el.pašto: info@zmogausinstitutas.lt, jeigu laiško negausite, rašykite arba skambinkite tel. +370 610 31301.
Apie lektorius:
- GIEDRĖ ŽALYTĖ. Psichologė, kognityvinės ir elgesio krypties psichoterapeutė. KET praktiškai taiko nuo 2008 m. Yra baigusi trejų metų KET studijas, organizuotas Lietuvos kognityviosios ir elgesio terapijos draugijos (2007-2010 m.), trejų metų psichoterapijos studijas Lietuvos Sveikatos mokslų universitete (2014-2016 m.) ir į KET orientuotas psichologijos magistro studijas Didžiojoje Britanijoje (2016 m.). Veda dėmesingu įsisąmoninimu (mindfulness) grįstų praktikų užsiėmimus (sertifikuota instruktorė, baigusi Vokietijos IMA instituto organizuotus mokymus (2012).
- ADOMAS BIELIAUSKAS. Medicinos gydytojas, psichiatrijos rezidentas, studijuojantis ir praktikuojantis kognityvinę ir elgesio terapiją. 2012 – 2018 m. – baigtas medicinos magistras Vilniaus Universitete Medicinos fakultete. Nuo medicinos studijų pradžios domisi žmogaus psichikos sveikata, atliko praktikas Vilniaus m. Psichikos sveikatos centre, Santaros klinikose, teorines žinias gilino skaitydamas Freudą, Jungą, Adlerį, Frommą, Franklį, A.Miller, E.Laurinaitį, E.Milašiūną, I.Yalomą. Nuo 2017 m. – Kognityvinės ir elgesio terapijos kursantas LSMU. Nuo 2018 m. psichiatrijos rezidentas VU. Yra parašęs knygą apie pirmąsias savo patirtis pradėjus taikyti psichoterapinius metodus – “Kaip dėl to jaučiatės? Jaunojo psichoterapeuto patirtys”
- JULIUS NEVERAUSKAS. Medicinos mokslų daktaras, lektorius ir supervizorius, gydytojas neurologas ir gydytojas psichoterapeutas, Lietuvos kognityvinės ir elgesio terapijos prezidentas, Lietuvos įsisąmoninimu grįstos psichologijos asociacijos prezidentas, „Žmogaus psichologijos instituto“ įkūrėjas. Jau daugiau kaip du dešimtmečiai dr. Julius Neverauskas sėkmingai dirba inovacijų diegimo taikomojoje psichologijoje, psichoterapijoje ir žmogiškojo potencialo didinimo srityje. Lietuvoje pradėjo taikyti ir išvystė tokius šiuolaikinės psichoterapijos metodus kaip kognityvinė ir elgesio terapija (KET) ir dėmesingu įsisąmoninimu (mindfulness) grįstos metodikos. Yra KET terapeutų rengimo kurso vadovas ir supervizorius Lietuvos sveikatos mokslų universitete. Jau 30 metų dirba praktinį gydytojo ir psichoterapeuto darbą.
Renginį organizuoja ŽMOGAUS PSICHOLOGIJOS INSTUTITAS.
