Ortoreksija – kas tai? Sutrikimo simptomai, diagnozė ir pasekmės
Ortoreksija: straipsnyje pateiksime požymius, kurie padės atpažinti šį valgymo sutrikimą, kuris nepaisant dažnumo vis dar yra neįtrauktas į ligų klasifikatorius. Ortoreksija nėra pripažinta kaip atskira liga, bet tik laiko klausimas, kada tai įvyks.
Straipsnio temos:
Ortoreksija - kas tai?
Šia ligą turi išties labai daug žmonių, jai skirta daug mokslinių straipsnių ir mes kaip psichoterapeutai ją gydome. Ortoreksijos esmė yra liguistas, obsesyvus, įkyrus domėjimasis taip vadinama sveika mityba ir tokios mitybos laikymasis. Ortoreksiją turintys asmenys pasižymi perfekcionizmu. Jie viur ir visada siekia, kaip jie patys sako, tobulumo, tačiau šis jų nuolatinis siekimas padaro jų gyvenimą netobulu. Sergantys ortoreksija pasižymi dideliu nerimastingumu ir labai dideliu poreikiu kontroliuoti.
Kokie yra svarbiausi ortoreksijos požymiai?
Tai yra priešingybė tokiems sutrikimams kaip anoreksija ir bulimija. Patiriantys ortoreksiją asmenys dažniausiai nesikoncentruoja į kūno svorio sumažinimą. Visas jų dėmesys būna nukreiptas į maisto "švarumą", "grynumą" ir "sveikumą". Jie obsesyviai, atkakliai ir įkyriai vengia maisto, galinčio padaryti neigiamą įtaką sveikatai. Ieško maisto, kuris jų nuomone gali sveikatai padaryti teigiamą įtaką.
Daug laiko šie žmonės skiria informacijos apie sveiką maistą paieškoms, šios informacijos įsisavinimui, katalogavimui, maitinimosi planavimui ir tam tikrų maisto gaminimo ir valgymo taisyklių. Tokių žmonių mintys tampa įkyrios, o elgesys kompulsyvus.
Savos susikurtos maisto pasirinkimo, vertinimo ir maitinimosi taisyklės suaktyvina šiems žmonėms stiprų nerimavimą, ligų ir galimai užteršto maisto baimę. Visa tai jiems sukelia negrynumo, nešvarumo ir net diskomforto pojūčius. Tuomet atsisakoma ištisų maisto grupių, pradedamos valymosi, badavimo procedūros, naudojami specialūs maisto produktai gerinti sveikatai. Tačiau tai daroma ne dėl kūno svorio. Visas dėmesys yra tariama ir menama "sveikata".
Be abejo, jokios tokios sveikatos, kokios nori žmogus negauna. Ne gana to, žmogaus, kuris serga ortoreksija, vidinis gyvenimas pradeda formuotis apie sveiką mitybą, sutrinka jo socialiniai ryšiai. Žmogaus savivertė, vidinė gerovė pradedama sieti su sveika mityba.
Ortoreksija: Statistika
Ortoreksija yra labai dažna. Tyrimai nevisiškai patikimi, nes nėra nustatyti vieningi kriterijai, tačiau manoma, kad sutrikimo požymius gali turėti iki 60%, o kai kurie tyrimai sako, kad net 90% visų suaugusių žmonių populiacijos. Taip pat žinoma, kad ženkliai neigiamas pasekmes patiria tik truputį daugiau negu 1% populiacijos: vienas iš šimto. Bet tos neigiamos pasekmės yra labai stiprios.
Be to, ortoreksija gali eiti greta kitų valgymo sutrikimų. Ir mes tą matome savo klinikinėje praktikoje. Tarkime, dažnai greta bulimijos gali reikštis ir ortoreksija. Arba galime matyti kitus derinius. Gerais ir teisingais norais grindžiamas jų poreikis sveikai maitintis sukelia žalingas pasekmes ir tampa sutrikimu. Ir šios žalingos pasekmės gali būti tokios, kad obsesyvus domėjimasis sveiku maistu atima daug laiko resursų ir užgožia kitus svarbius gyvenimo aspektus.
Sparčiai didėja bendras ir specifinis nerimastingumas. Gali sutrikti socialiniai ryšiai, nes sveikas maistas tampa svarbesnis už juos. Pavyzdžiui, gali būti nevalgoma kartu su kitais žmonėms, nes jie valgo nesveiką maistą. Arba norisi kalbėti tik apie sveiką maitinimąsi, o visos kitos temos atrodo neprasmingos.
Žiūrėkite temos pristatymą Žmogaus instituto Youtube kanale.
Įsigykite išsamius mokymus "VALGYMO SUTRIKIMAI. Ypatumai, priežastys, gydymas, pagalbos ir savipagalbos galimybės". Trijų seminarų ciklo tikslas – supažindinti su pagrindiniais valgymo sutrikimais ir jų psichoterapinio gydymo galimybėmis, savipagalba, gydymo tikslais, apribojimais ir sunkumais. Seminarų ciklas skirtas visiems, kuriems yra aktuali ši tema, o taip pat ir specialistams, susiduriantiems su šia problema savo darbe.
Skaitykite kitus straipsnius temose: Sveikata / Valgymo sutrikimai
Gydytojai ir specialistai: Šiuolaikinės psichologijos ir psichoterapijos centras
Skaitykite apie kitus valgymo sutrikimus:
Priepuolinio persivalgymo sutrikimas. Simptomai, diagnostika ir pasekmės
Nervinė anoreksija – kas tai? Priežastys, simptomai ir gydymas
Nervinė bulimija – kas tai? Priežastys, simptomai ir gydymas
2 Comments