Kam žmogui reikalingos emocijos?
Kam žmogui reikalingos emocijos ir kokios jų funkcijos? Kiekvienas galvojame, jog žinome, kas yra emocija, kol mūsų nepaprašo pateikti jos apibrėžimą. Mokslininkai, tyrinėdami emocijas, remiasi keliomis teorijomis.
Pirmoji remiasi prielaida, jog žmonėms būdingas įgimtas emocijų rinkinys ir jas jie išreiškia visi vienodai. Šia teorija besivadovaujantys tyrėjai yra linkę emocijas laikyti smegenyse įrašytais instintų evoliucijos produktais, kurie skatina mus reaguoti tam, kad išgyventumėm.
Antroji teorija remiasi moksliniais įrodymais, jog emocijos yra ne universalios, bet greičiau išmoktos ir suformuotos kultūros. Psichologė ir neuromokslininkė Lisa Fieldman Barrett teigia, jog "emocijos nėra jūsų reakcijos į pasaulį; jos yra jūsų smegenų būdas suprasti prasmę."
Psichologė Reda Rizgelytė - Viskontienė:
"Nors labai žmogiška norėti jaustis tik maloniai, tačiau kol esame gyvi patirsime ir nemalonių emocijų. Įsisąmoninus žmogišką tendenciją stumti tai, kas nemalonu, gal galime atsigręžti į emocijų pažinimą. Pažinti emocijas, tai visų pirma, įsisąmoninti jų funkcijas. Užuot siekę emocijų atsikratyti, turime galimybę mokytis jas reguliuoti."
Išmokime pripažinti, suprasti ir tinkamai išreikšti savo emocijas.
Skaitykite kitus straipsnius temoje: Emocijos
Gydytojai ir specialistai: Šiuolaikinės psichologijos ir psichoterapijos centras