Potrauminio streso sutrikimas ir jo valdymas. Kaip ištrinti prisiminimus?
Potrauminio streso sutrikimas ir jo valdymas. Ar įmanoma ištrinti trauminius prisiminimus?
Straipsnio temos
Trauminį įvykį primenantys stimulai
Tyrimas atliktas Teksaso A&M universiteto mokslininkų komandos teikia daug vilties efektyvesniam traumos paveiktų žmonių gydymui, rašo Science Daily.
Dauguma žmonių patyrusių traumas yra kankinami šias traumas sukėlusių įvykių prisiminimų. Šie prisiminimai dažnai spontaniškai aktyvuojasi susidūrus su įvairiais trauminį įvykį primenančiais stimulais. Psichologinės intervencijos siekia šiuos prisiminimus pakartotinai sukelti saugiame kontekste ir taip pamažu silpninti prisiminimų keliamus nemalonius pojūčius.
„Didžiulė problema yra tai, kad prisiminimo slopinimo procedūros vistiek neištrina pačio prisiminimo“, – sako viena iš tyrimo autorių Stephen Maren. „Prisiminimas niekur nedingsta ir gali bet kada aktyvuotis, o tai ir sukelia atkritį“.
Neutralūs stimulai ir traumas sąlygoję įvykiai
Mokslininkų komanda norėjo sužinoti, ar yra įmanoma trauminius prisiminimus izoliuoti ir aktyvuoti juos dirbtinai. Tyrimo komandos tikslas buvo ne tik modifikuoti su šiais prisiminimais susijusius baimės pojūčius, bet ir išsiaiškinti ar yra įmanoma slopinti arba net ir visai ištrinti ir pačius prisiminimus. Tam įgyvendinti mokslininkai naudojo žiurkes it pasitelkė procedūrą, kuri leido sukurti asociaciją tarp įvairių neutralių stimulų ir traumą sąlygojusio įvykio. Vėliau šie neutralūs stimulai netiesiogiai aktyvuodavo trauminio įvykio prisiminimą ir padidindavo veiklą už atmintį atsakingoje smegenų struktūroje hipokampe.
Netiesioginė priminimo aktyvacija
Šis tyrimas parodė, kad tokia netiesioginė prisiminimo aktyvacija gali leisti modifikuoti distresą keliančius trauminius prisiminimus: netiesioginis prisiminimų aktyvavimas atveria „langą“ šių prisiminimų slopinimui. Tačiau autoriai pabrėžia, kad reikia daugiau tyrimų tam, jog būtų įsitikinta ar tokia intervencija gali negrįžtamai ištrinti trauminius prisiminimus.
Potrauminio streso sutrikimas: Tyrimas pasirodė balandžio mėnesio moksliniame žurnale „Nature Neuroscience“.
Skaitykite kitus straipsnius temoje: Psichologija
Gydytojai ir specialistai: Šiuolaikinės psichologijos ir psichoterapijos centras