Vengiančios asmenybės sutrikimas. Vengianti asmenybė ir jos simptomai, diagnozė, gydymas
Vengiančios asmenybės sutrikimas | Asmenys turintys vengiančios asmenybės sutrikimą linkę būti drovūs, itin jautrūs, baimingi, nerimastingi, menkai save vertinantys. Jie yra linkę vengti nepažįstamų socialinių situacijų, žmonių dėl didžiulės baimės būti sukritikuotais, pažemintais, sugėdintais, nepriimtais ar atstumtais.
Tačiau jie turi tarpasmeninių santykių interesą, gali ir yra linkę juos palaikyti, tačiau dažniausiai tik su keletu žmonių, kuriais labai pasitiki ir su kuriais jaučiasi labai saugūs ir priimti (Sanislow et al., 2012; Frances, 2013).
Straipsnio temos
Vengiančios asmenybės sutrikimas pagal DSM-5
Stipriai išreikšta socialinė inhibicija, jautimasis neadekvačiu ir jautrumas neigiamam įvertinimui, prasidedantis ankstyvame suaugusiojo amžiuje, pasireiškiantis įvairiuose kontekstuose ir pasižymintis bent 4 iš 7 nurodytų ypatumų:
- Polinkis vengti profesinių sričių, kuriuose reikalaujama daug tarpasmeninio kontakto, dėl baimės būti sukritikuotam, atstumtam, nepriimtam.
- Polinkis bendrauti su žmonėmis tik jei yra jaučiamas stiprus užtikrintumas, kad asmuo bus mėgiamas.
- Susivaržymas intymiuose tarpasmeniniuose santykiuose dėl baimės būti sugėdintam, išjuoktam.
- Stiprus susirūpinimas dėl kritikos ar atstūmimo socialinėse situacijose.
- Susivaržymas naujuose tarpasmeninėse situacijose dėl jautimosi neadekvačiu.
- Savęs suvokimas kaip socialiai nepatrauklaus, prastesnio už kitus.
- Nenoras rizikuoti ar įsitraukti į naujas veiklas dėl baimės apsigėdinti.
Vengiantis asmenybės tipas: Tarpasmeniniai santykiai
Didžioji dalis sunkumų susijusių su šiuo asmenybės sutrikimu kyla darbinėje ir tarpasmeninėje srityse. Apskritai šie žmonės nori meilės, pripažinimo, draugystės, turėti artimus santykius, patirti artumą su kitais, tačiau dažnai būna vieniši, turi mažai draugų, siaurą socialinių kontaktų ratą, mažai su kuo būna atviri ar patiria emocinį intymumą.
Nors iš principo jie geba užmegzti tarpasmeninius santykius, jie dažnai gali būti apsunkinti, nes juose gali jaustis labai susivaržę, bijoti atsiskleisti, parodyti savo pažeidžiamumą. Dažnai jų patiriamus vienišumo, liūdesio ir nerimo jausmus tarpasmeniniuose santykiuose palaiko atmetimo ir buvimo sukritikuotais baimė, kuri trukdo užmegzti gilesnius santykius.
Jie nuolat baiminasi, kad kiti laikys juos nepakankamais, kritikuos ir atstums. Jie taip pat bijo, kad negalės ištverti nemalonių jausmų, disforijos, kuriuos, jų manymu, patirs, jei bus sukritikuoti ar atstumti. Todėl jie pradeda vengti situacijų ir santykių, kartais smarkiai apribodami savo gyvenimą, kad išvengtų skausmo, kurį mano, kad pajus, kai kas nors neišvengiamai (jų nuomone) juos sukritikuos ar atstums. Nors išankstinės prielaidos apie tai, kad kiti juos kritikuos ir atstums kelią nemalonius jausmus, reali kritika ir atstūmimas iš kitų jiems atrodo dar baisesnis.
Vengianti asmenybė: Būdingi įsitikinimai
VAS turintys asmenys užmezgę santykius, dažnai turi įsitikinimų apie tai, ką jie turi daryti, kad juos išsaugotų ir būtų priimti. Tai dažnai nuveda prie perteklinio pasyvumo, nuolankumo. Taip pat jiems būdingas nuolatinis nerimas, kad jie dėl savo kaltės kažkaip šiuos santykius praras (būdini įsitikinimai: "Jei visą laiką pataikausiu, tai man svarbus asmuo gali manyti, kad su manimi viskas gerai." "Jei išreikšiu kitokią nuomonę ar pageidavimus mane sukritikuos." "Jei bent kartą susimausiu, tai į mane pradės kitaip žiūrėti, nebegerbs ir norės nutraukti ryšius su manimi.")
VAS turintys asmenys mano, kad kitiems nerodydami tikrosios savo savasties gali bent trumpam juos apgauti, išvengti kritikos ir būti priimti (būdingi įsitikinimai: "Jei užsidėsiu socialiai priimtiną fasadą, kiti mane priims... Jei kiti iš tikrųjų mane pažintų, aš jiems nepatikčiau... Jei kiti mane pažintų, jie pamatytų, kad iš tikrųjų esu prastesnis... Per daug rizikinga leisti žmonėms prie manęs prieiti, nes jie pamatys tikrąjį mane ir atstums... Jei kam nors patinku, vadinasi, jie nemato tikrojo manęs... Jei tik mane iš tikro pažins, tai kiti žmonės mane atstums arba kritiškai vertins...").
Gali tapti labai prisirišę prie žmonių, kuriais labai pasitiki ir su kuriais jaučiasi itin saugūs, kartais netgi tam tikra prasme priklausomi nuo jų. Kadangi realybėje jiems dažnai būna sunku sukurti santykius, jie yra linkę apie juos fantazuoti, dažnai idealizuotai.
Jautrumas kritikai
Jie yra labai jautrūs kritikai, menkiausiai subtiliai užuominai į ją. Taip pat bijo galimos savo reakcijos į kritiką, kuri jų nuomone gali būti gėdinga (pvz., išrausti, pradėti verkti). Jie kritiką ir atstūmimą priima dažnai itin asmeniškai, kaip teisėtą ir pagrįstą bei sukeltą išskirtinai jų trūkumų (pvz., mane sukritikavo dėl to, kad iš tiesų esu neadekvatus, jei kitas asmuo mano, kad aš neprotingas, negražus (ir t.t.), tai tuomet taip iš tikro ir yra...).
Jiems patiems dažnai kyla automatinių minčių, kurios yra itin kritiškos (pvz., aš nuobodus, apgailėtinas, nevykęs, niekam tikęs) ir su kuriomis jie dažnai susilieja bei priima kaip teisingas ir atspindinčias realybę. Šios mintys ypač dažnai kyla socialinių situacijų metu, taip pat prieš jas (pvz., neturėsiu ką pasakyti, apsikvailinsiu, susimausiu ir pan.) ir po jų.
Klaidingi vertinimai
Būdingas klaidingas kitų žmonių reakcijų vertinimas. Jie neretai neutralias ar teigiamas kitų reakcijas gali interpretuoti kaip neigiamas, tarsi patvirtinančias jų neigiamus įsitikinimus apie save. Taip pat socialinėse situacijose jie dažnai dėmesį nukreipia į save, savo vidines reakcijas, o ne į asmenis su kuriais bendrauja.
Jie dažnai mano, kad jei kas nors apie juos sako kažką teigiamo, tai būna paremta klaidinga informacija, ar kad jiems pavyko tą žmogų apgauti (pvz., nors jis sako, kad aš esu protingas ir atsakingas, bet aš jį tiesiog apgavau, nes jei sužinotų kokių klaidų gyvenime esu padaręs tikrai taip negalvotų apie mane).
Jie dažnai savo nuomonei apie save neturi aiškių vidinių kriterijų, atskaitos taškų. Vietoje to jie pasikliauja kitų vertinimais. Jie nenori, kad kas nors apie juos galvotų blogai, jie dažnai nori sulaukti teigiamos reakcijos praktiškai iš visų žmonių, kuriuos sutinka, netgi jei tų žmonių nuomonė neturi jokio realaus poveikio jų gyvenimui (pvz. pardavėjų, aptarnaujančio personalo ir t.t.).
Vengiantis žmogus: Kiti ypatumai
Vengiantys žmonės taip pat gali pasžymėti šiais asmenybės bruožais:
- Turi labai stipriai išreikštą saugumo poreikį ir yra linkę dažnai pervertinti galimus pavojus kasdieninėse situacijose.
- Stengiasi būti tylūs, likti nepastebėtais, neišsiskirti, nes bijo ir mano, kad dėmesys gali būti žeminantis.
- Vengia kalbėti, išsakyti savo nuomonę, nes mano, kad jų pasisakymai turi didelę tikimybę būti įvertinti neigiamai.
- Abejoja savo socialinėmis kompetencijomis, ypač bendraujant su nepažįstamaisiais.
- Jie yra nelinkę įsitraukti į grupines veiklas nebent patiria daug palaikymo ir saugumo užtikrinimo.
- Vengimo elgsena dažnai apsunkina jų karjeros galimybes (pvz., dažnai atsisako paaukštinimų darbe dėl baimės patirti kritiką iš kolegų).
- Dėl savo įsitempimo, inhibicijos, baimingos elgsenos gali nenorėdami paradoksaliai atkreipti dėmesį į save, sulaukti pašiepimo ir taip dar labiau patvirtinti turimus įsitikinimus.
Apie vengiančios asmenybės sutrikimo paplitimą, sutrikimo eigą, rizikos veiksnius, įvertinimą, KET aspektus, dialektinės elgesio terapijos (DBT) principus, diferencinę diagnostiką žiūrėkite išsamius Daliaus Kurlinko ir dr. Juliaus neverausko mokymus 6 ciklo dalis | Vengianti ir Obsesinio-kompulsinio sutrikimo asmenybė
Skaitykite kitus straipsnius temoje: Asmenybės sutrikimai
Asmenybės sutrikimai. Savipagalba, pagalba, gydymas
Grupė A – įtarūs, keisti, ekscentriški
Paranoidinis asmenybės sutrikimas. 7 būdingi ypatumai
Šizoidinis asmenybės sutrikimas, ypatumai, pagalbos galimybės
Šizotipinis asmenybės sutrikimas
Grupė B – dramatiški, emocionalūs, impulsyvūs, nepastovūs
Antisocialios asmenybės sutrikimas. 7 pagrindiniai ypatumai
Ribinis asmenybės sutrikimas. Testas, simptomai, gydymas
Histrioninis asmenybės sutrikimas. Dėmesio siekiančios moterys ir vyrai
Žmogus narcizas: narcisistinė asmenybė ir jos bruožai
Grupė C – nerimastingi, baimingi
Vengiančios asmenybės sutrikimas. Vengianti asmenybė ir jos simptomai, diagnozė, gydymas
Priklausomos asmenybės sutrikimas. Simptomai, diagnozė, gydymas ir ypatumai
Obsesinis kompulsinis asmenybės sutrikimas. Simptomai, diagnozė, gydymas ir ypatumai
Gydytojai ir specialistai: Šiuolaikinės psichologijos ir psichoterapijos centras