Šizotipinis asmenybės sutrikimas
Šizotipinis asmenybės sutrikimas | Šizotipinį asmenybės sutrikimą turintiems asmenims būdingi kai kurie šizoidinės asmenybės bruožai, taip pat jiems būdingas ekscentriškas elgesys ir savitas minčių turinys. Neretai jie teigia patiriantys keistus intrapsichinius išgyvenimus, mąsto neįprastu, keistu būdu, aplinkiniams neretai būna sudėtinga juos suprasti ir įsitraukti į santykį. Tačiau nė vienas iš šių ypatumų nepasiekia psichozinio lygmens (Kwapil ir Barrantes-Vidal, 2012; Sperry, 2015).
Straipsnio temos
Šizotipinis asmenybės sutrikimas ir jo ypatumai pagal DSM-5
Šizotipiniam asmenybės sutrikimui būdingi stipriai išreikšti socialiniai ir tarpasmeniniai deficitai, kurie pasižymi ūmiu diskomfortu tarpasmeninių santykių srityje bei sumažėjusiu gebėjimu juos megzti. Taip pat išskiriami suvokimo iškraipymai ir elgesio ekscentriškumas, prasidedantys ankstyvame suaugusiojo amžiuje, pasireiškiantys įvairiuose kontekstuose ir pasižymintys bent 5 iš 9 nurodytų ypatumų:
- Ypatingos reikšmės (referencinės) idėjos (polinkis susieti atsitiktinius dalykus ar interpretuoti kaip ženklus svarbiems gyvenimo sprendimams (išskyrus referencinius kliedesius)).
- Keisti įsitikinimai ar magiškas mąstymas, kurie daro įtaką asmens elgesiui ir neatitinka kultūrinių normų (pvz., prietaringumas, tikėjimas aiškiaregyste, telepatija, papildomais pojūčiais, ekstrasensiškumu, paranormaliais reiškiniais).
- Neįprasti suvokimo patyrimai, apimant ir kūniškas iliuzijas (pvz., pojūtis, kad žemė po kojomis tampa tarsi guminė; pojūtis, kad netoliese yra tam tikras žmogus).
- Keistas, savotiškas mąstymas ir kalba (pvz., neįprastos sakinių konstrukcijos, neįprastas žodžių ir sąvokų naudojimas, kalbos painumas, pertekliniškumas, metaforiškumas).
- Įtarios ar paranoiškos mintys (pvz., kad žmonės juos apkalbinėja ar linki kažko negero).
- Neadekvatus ar apribotas afektas.
- Keista, neįprasta, savotiška, ekscentriška išvaizda ar elgesys (pvz., asmuo gali vengti akių kontakto, dėvėti purvinus, sezono neatitinkančius rūbus).
- Menkas socialinių ryšių, draugų kiekis.
- Perteklinis socialinis nerimas, kuris nemažėja net tampant vis geriau pažįstamu su aplinka ir yra labiau susijęs su paranoiškom baimėmis, o ne neigiamu savęs vertinimu (pvz., asmuo turintis šizotipinį asmenybės sutrikimą dalyvauja vakarėlyje ir vietoje paprastai su laiku ateinančio atsipalaidavimo jaučia vis didėjančią įtampą ir tampa vis labiau įtarus).
Šie simptomai nepasireiškia vien šizofrenijos, bipolinio sutrikimo ar depresijos epizodų su psichozės simptomais ar kitų psichozinių sutrikimų metu. Nėra geriau paaiškinami autizmo spektro sutrikimu. Simptomai nėra susiję su medžiagų vartojimu ar kita medicinine būkle. Jei asmuo serga šizofrenija ir iki jai susergant atitiko šizotipinio asmenybės sutrikimo kriterijus, tuomet fiksuojamas šizotipinis asmenybės sutrikimas (premorbidinis).
Šizotipinis sutrikimas (F21) pagal TLK 10
Tai sutrikimas, kuriam būdingas ekscentriškas elgesys ir mąstymo bei afekto anomalijos, primenančios sutrikimus, konstatuojamus kai yra šizofrenija, nors per jokią sutrikimo stadiją nepastebima aiškių ir būdingų šizofreninių anomalijų. Sutrikimui būdingi šie simptomai:
- Neadekvatus ar susiaurėjęs afektas (asmuo gali atrodyti šaltas, atsiribojęs).
- Keistas ar ekscentriškas elgesys.
- Prastas gebėjimas kurti ryšį su kitais ir polinkis į socialinį atsiribojimą.
- Keisti įsitikinimai ar magiškas mąstymas, kurie nulemia kultūrinių normų neatitinkantį elgesį.
- Įtarios ar paranoidinės idėjos.
- Vidinio pasipriešinimo nesukeliantis obsesinis ruminavimas, dažnai su agresyviu ar seksualiniu turiniu.
- Neįprasti suvokimo patyrimai apimant ir sensorines (kūniškas) iliuzijas, derealizaciją, depersonalizaciją.
- Miglotas, metaforiškas, pertekliniškas ar stereotipinis mąstymas, atsiskleidžiantis per keistą, neįprastą, tačiau vis dar suprantamą kalbėjimo būdą.
- Trumpalaikiai praeinantys pusiau psichoziniai epizodai su ryškiomis iliuzijomis, klausos ar kitomis haliucinacijomis bei panašiomis į kliedesį idėjomis, kylančiomis be egzogeninės provokacijos.
- Lėtinės eigos, be ryškesnių svyravimų, kartais pereina į šizofreniją. Nėra aiškios pradžios ir vystymosi, eiga paprastai panaši į asmenybės sutrikimą.
Kiti ypatumai
ŠTAS turintys asmenys neretai mano, kad turi ypatingų galių nujausti, numatyti ar sukelti tam tikrus įvykius prieš jiems dar įvykstant. Jie gali tikėti, kad mintimis tiesiogiai gali suketi tam tikrus įvykius (pvz., kad jų pažįstamas asmuo išvedė pavedžioti šunį dėl to, kad jie pagalvojo prieš valandą, kad jų draugas turėtų išvesti pavedžioti šunį).
Taip pat gali tikėti, kad tam tikrus įvykius gali sukelti ir netiesiogiai, tam tikrų ritualų pagalba (pvz., kad apsaugojo nuo nelaimės tam tikrus žmonės dėl to, kad 3 kartus apėjo aplink specifinį objektą). Taip pat dažnai linkę priskirti ypatingas reikšmes įvairiems savo vidiniams ir kūniškų iliuzijų patyrimams.
ŠTAS turintys asmenys dažnai patiria tarpasmeninių santykių problemų ir dažnai patiria diskomfortą bendraudami su kitais žmonėmis. Ir nors jie gali išreikšti nepasitenkinimą dėl tarpasmeninių santykių trūkumo, jų elgsena dažnai indikuoja sumažėjusį tarpasmeninių santykių poreikį (tačiau poreikis vis tiek didesnis nei, kad ŠAS atveju).
Pasižymi įtarumu kitų atžvilgiu, tačiau paprastai ne tiek stipriai išreikštu kaip, kad PAS atveju. Dažnai patiria nerimą socialinėse situacijose, ypač su nepažįstamais žmonėmis, jie gali bendrauti su kitais asmenimis jei situacija to reikalauja iš jų, tačiau jiems labiau priimtina būti vieniems, nes dažnai jaučiasi nepritampantys, kitokie.
Apie šizotipinio asmenybės sutrikimo paplitimą, sutrikimo eigą, rizikos veiksnius, įvertinimą, KET aspektus, diferencinę diagnostiką žiūrėkite išsamius Daliaus Kurlinko ir dr. Juliaus neverausko mokymus “Paranoidinė, šizoidinė ir šizotipinė asmenybė”
Skaitykite kitus straipsnius temoje: Asmenybės sutrikimai
Asmenybės sutrikimai. Savipagalba, pagalba, gydymas
Grupė A – įtarūs, keisti, ekscentriški
Paranoidinis asmenybės sutrikimas. 7 būdingi ypatumai
Šizoidinis asmenybės sutrikimas, ypatumai, pagalbos galimybės
Šizotipinis asmenybės sutrikimas
Grupė B – dramatiški, emocionalūs, impulsyvūs, nepastovūs
Antisocialios asmenybės sutrikimas. 7 pagrindiniai ypatumai
Ribinis asmenybės sutrikimas. Testas, simptomai, gydymas
Histrioninis asmenybės sutrikimas. Dėmesio siekiančios moterys ir vyrai
Žmogus narcizas: narcisistinė asmenybė ir jos bruožai
Grupė C – nerimastingi, baimingi
Vengiančios asmenybės sutrikimas. Vengianti asmenybė ir jos simptomai, diagnozė, gydymas
Priklausomos asmenybės sutrikimas. Simptomai, diagnozė, gydymas ir ypatumai
Obsesinis kompulsinis asmenybės sutrikimas. Simptomai, diagnozė, gydymas ir ypatumai
Gydytojai ir specialistai: Šiuolaikinės psichologijos ir psichoterapijos centras
4 Comments