Asmenybės sutrikimai. Savipagalba, pagalba, gydymas
Kas tai yra asmenybės sutrikimai? Asmenybė – tai giliai įsišaknijusios, sąlyginai pastovios charakteristikos ir elgesys, kurie nulemia asmens unikalų prisitaikymą prie gyvenimo, apimant jo pagrindinius bruožus, interesus, varas, vertybes, savastį, gebėjimus ir emocinio reagavimo būdus.
Straipsnio temos
Tai sudėtinga, dinaminė visuma nulemta daugybės komponentų, tokių kaip paveldimumas, organizmo konstituciniai veiksniai, fizinė branda, ankstyvosios patirtys, tapatinimasis su reikšmingais žmonėmis ar grupėmis, kultūriškai sąlygotos vertybės ir vaidmenys, kritinės patirtys bei santykiai. Daugybė skirtingų teorijų skirtingai bando paaiškinti asmenybės struktūrą ir raidą, tačiau jos visos sutaria, kad asmenybė turi didžiulį poveikį nulemiant asmens elgesį.
Asmenybė – tai individualūs skirtumai pasireiškiantys sąlyginai stabiliuose galvojimo, jautimo ir elgesio būduose, kurie atspindi polinkį reaguoti tam tikru būdu tam tikrose situacijose. Ir dar vienas būdas apibrėžti asmenybę: suvokimo, mąstymo ir santykių su savimi bei aplinka būdas.
Asmenybės sutrikimai
Asmenybės sutrikimas – stabilūs ir nelankstūs vidinių patyrimų ir elgsenos būdai ar, kitaip sakant, šablonai, kurie individui sukelia distresą arba apsunkina jo funkcionavimą, taip pat reikšmingai skiriasi nuo to, ko tikimasi iš individo kultūrinė terpėje, kurioje individas gyvena ir prasideda nė vėliau kaip paauglystėje arba ankstyvame suaugusiojo amžiuje.
Asmenybės sutrikimai – ryškūs asmenybės ir elgesio sutrikimai, kurie nėra tiesiogiai sukelti ligos, sužeidimo arba kito smegenų pakenkimo ar psichikos ligos. Paprastai šie sutrikimai apima kelias asmenybės pasireiškimo sritis ir yra beveik visada susiję su reikšmingais asmeninio bei socialinio funkcionavimo sunkumais. Specifiniai asmenybės sutrikimai dažniausiai prasideda vaikystėje arba paauglystėje ir tęsiasi brandaus amžiaus laikotarpiu.
Apie 10 % visų žmonių turi asmenybės sutrikimų, o klinikinėje populiacijoje dar daugiau.
Asmenybės sutrikimų įtaka žmogaus gyvenimui
Šie sutrikimai gali smarkiai sutrikdyti asmens funkcionavimą darbe, šeimoje, socialinius bei kitus santykius. Asmenybės sutrikimai susiję su dažnesniais konfliktais šeimoje, skyrybomis, darbo santykių nutraukimu, tėvystės teisių apribojimu ar praradimu, benamyste, piktnaudžiavimu psichoaktyviomis medžiagomis, smurtu ir nusikalstamu elgesiu, problemomis su teisėtvarka.
Asmenybės sutrikimo buvimas dažnai apsunkina gretutinių ligų, psichikos sutrikimų eigą, gydymą ir prognozę. Jie susiję su prastu gydymo laikymusi, ankstyvu gydymo nutraukimu, dažnesniais atkryčiais ir dažnesniu medicinos ir psichiatrijos paslaugų naudojimu.
Asmenybės sutrikimų klasifikacija
Asmenybės sutrikimų klasifikacija yra sudėtingas ir nevienareikšmis reiškinys, ji yra reguliariai peržiūrima ir kintanti, atsiranda vis nauji požiūrio taškai.
Šiuo metu šalia įprasto tradicinio kategorinio asmenybės sutrikimų modelio atsiranda vis daugiau tyrimų ir įrodymų siūlančių alternatyvių modelių perspektyvą. Manoma, kad ilgainiui tyrimuose ir klinikinėje praktikoje skirtingi modeliai bus pradėti naudoti kaip papildantys vienas kitą.
Asmenybės sutrikimų diagnozė
Psichiatrinės diagnozės nėra tikslus mokslas. Jos apibūdina simptomus, sindromus, tačiau negali nurodyti tikslios psichopatologijos priežasties, kilmės, nėra objektyvių ir neginčijamų tyrimų, rodiklių, žymenų, kurie galėtų parodyti psichikos ar asmenybės sutrikimo buvimą ar nebuvimą (pvz. kraujo, rentgeno ir pan. tyrimai).
Atsiranda erdvės subjektyvumui ir nepatikimumui (Rosenhan, D. L. (1973). On being sane in insaneplaces. Science, 179(4070), 250–258; Loring, Marti, Powell, Brian (1988). Gender, race, and DSM-III: a study of the objectivity of psychiatric diagnosticbehavior. Journal of Health and Social Behavior, 29(1), 1–22.) Nors ir stipriai pagerėjo psichodiagnostika nuo to laiko, tačiau šių tyrimų išryškintos problemos tebėra aktualios ir šiandien.
Psichiatrinės diagnozės moksliniu požiūriu taip pat yra gan žemo validumo moksliniu požiūriu:
- Tarp įvairių diagnozių egzistuoja gan didelis persidengimas.
- Dauguma diagnozių nepakankamai įvertina ir maskuoja trauminių patyrimų poveikį.
- Mažai atskleidžią apie individualaus žmogaus patyrimus ir jam reikalingą gydymą.
Tačiau, nepaisant to, diagnozės ir sutrikimų klasifikacijos gali būti pragmatiškai naudingos praktiniame darbe. Vienas iš diagnozės tikslų yra vesti prie gydymo plano, ji gali tarnauti kaip gairė parenkant intervencijas, darant tam tikras prognozes.
Psichikos sveikatos specialistams (taip pat ir jų klientams) yra lengviau bendrauti tarpusavyje, kai yra naudojama bendra kalba, terminai. Kai kuriems žmonėms palengvėja gavus diagnozę, nes gali padėti geriau suprasti, kas su jais vyksta, validizuoti jų išgyvenimus.
Tačiau svarbu, kad tai netaptų etikete, stigma žmogaus gyvenime arba pernelyg dideliu susitapatinimu su diagnoze. Svarbu atskirti žmogų nuo diagnozės. Žmogus yra visada daugiau nei diagnozė ir kartais tai, kas žmogaus gyvenime yra už jos ribų gali būti nemažiau svarbu nei pati diagnozė.
Asmenybės sutrikimų kategorijos
Asmenybės sutrikimai pagal tam tikrą panašumą gali būti skirstomi į 3 grupes:
Grupė A – įtarūs, keisti, ekscentriški.
Grupė B – dramatiški, emocionalūs, impulsyvūs, nepastovūs.
Grupė C – nerimastingi, baimingi.
Svarbu pabrėžti, kad tokia grupavimo sistema nors ir naudinga tyrimų, mokymosi tikslais nėra itin validi ir turi daug ribotumų.
Išsamūs keturių valandų dr. Juliaus Neverausko ir Daliaus kurlinko mokymai, skirti asmenybės sutrikimams: 1 ciklo dalis | Asmenybės samprata, įtakojantys veiksniai, bruožai, galimybės ir ribos.
Kuo labiau pažinsime ir suprasime savo asmenybę, tuo labiau galėsime užmegzti geresnį ryšį su savimi pačiu, priimti savo ypatumus, sąlyginius ribotumus ir suprasti kaip geriausiai realizuoti savo galimybes, kurti savo gyvenimo planus ir padidinti jų įgyvendinimo tikimybę.
Asmenybės bruožų supratimas gali pasitarnauti renkantis karjerą ir realizuojant save joje, darbuotojų pasirinkime, suburiant komandą, netgi renkantis gyvenimo partnerį arba jau esant santykiuose didesniam vienas kito supratimui, tarpusavio darnai.
Taip pat galėsite geriau suprasti ir kitus žmones (savo artimuosius, partnerius, vaikus, kolegas, klientus ir t.t.), žinoti kaip su jais bendrauti, būti santykyje, patirti mažiau frustracijos, nusivylimo, darniau sutarti ir bendradarbiauti, siekiant bendrų tikslų. Galėsime labiau suprasti kaip mūsų asmenybių skirtumai, nors kartais ir labai erzinantys, netgi siutinantys, gali mus labai praturtinti ir būti panaudoti, randant geresnius įvairių problemų sprendimo būdus.
Žinojimas ir supratimas kokie žmonės gali būti skirtingi ir įvairūs gali suteikti savotišką pagarbą tiems skirtumams, įvairovei ir paskatinti nuoširdžiai labiau vertinti vienas kitą, supratimą, kad kiekviena asmenybė turi vietą ir svarbą pasaulyje.
Skaitykite kitus straipsnius temoje: Asmenybės sutrikimai
Asmenybės sutrikimai. Savipagalba, pagalba, gydymas
Grupė A – įtarūs, keisti, ekscentriški
Paranoidinis asmenybės sutrikimas. 7 būdingi ypatumai
Šizoidinis asmenybės sutrikimas, ypatumai, pagalbos galimybės
Šizotipinis asmenybės sutrikimas
Grupė B – dramatiški, emocionalūs, impulsyvūs, nepastovūs
Antisocialios asmenybės sutrikimas. 7 pagrindiniai ypatumai
Ribinis asmenybės sutrikimas. Testas, simptomai, gydymas
Histrioninis asmenybės sutrikimas. Dėmesio siekiančios moterys ir vyrai
Žmogus narcizas: narcisistinė asmenybė ir jos bruožai
Grupė C – nerimastingi, baimingi
Vengiančios asmenybės sutrikimas. Vengianti asmenybė ir jos simptomai, diagnozė, gydymas
Priklausomos asmenybės sutrikimas. Simptomai, diagnozė, gydymas ir ypatumai
Obsesinis kompulsinis asmenybės sutrikimas. Simptomai, diagnozė, gydymas ir ypatumai
Gydytojai ir specialistai: Šiuolaikinės psichologijos ir psichoterapijos centras
Parašykite savo nuomonę
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.
4 Comments