Asmenys, kuriems būdingas obsesinis kompulsinis asmenybės sutrikimas yra perfekcionistiški, užsipyrę, teisuoliški, reiklūs, rigidiški, nelankstūs ir nerimastingi. Jie linkę nelanksčiai laikytis taisyklių ir jomis vadovautis. Linkę būti labai orientuoti į darbą ir produktyvumą, tačiau dažnai dėl polinkio į perfekcionizmą gali labai daug laiko praleisti, užstrigti ties esmės nekeičiančiomis detalėmis ir paradoksaliai nespėti laiku atlikti savo darbų. Jie yra linkę slopinti ir varžyti savo jausmus, vengti intymumo ir patiria sąlyginai mažai malonumo iš gyvenimo, jiems yra sunku atsipalaiduoti ir būti spontaniškiems. Jiems yra labai sunku kitiems žmonėms deleguoti užduotis, nes yra linkę manyti, kad kiti jų neatliks tinkamu būdu (Samuels ir Costa, …
Asmenys, kuriems būdingas priklausomos asmenybės sutrikimas, linkę būti pasyvūs, nuolankūs, paklusnūs, pavaldūs, pasiaukojantys, neužtikrinti savimi. Jie dažnai jaučiasi neadekvatūs, silpni, negebantys patys pasirūpinti savimi. Šie žmonės vengia prisiimti atsakomybę už savo gyvenimą, jiems yra be galo sunku priimti savarankiškus sprendimus. Jie sunkiai toleruoja vienatvę, patiria daug distreso būdami vieni ir labai nori, kad kažkas jais pasirūpintų, už juos priimtų sprendimus ir yra pasirengę padaryti beveik viską, kad gautų šį rūpestį. Yra linkę būti pernelyg priklausomi nuo vieno ar daugiau asmenų, kurie jais rūpinasi, jų interesus, poreikius ir norus iškelti aukščiau savųjų (Bornstein, 2012; Frances, 2013). Priklausomos asmenybės sutrikimas (Dependent Personality …
Vengiančios asmenybės sutrikimas | Asmenys turintys vengiančios asmenybės sutrikimą linkę būti drovūs, itin jautrūs, baimingi, nerimastingi, menkai save vertinantys. Jie yra linkę vengti nepažįstamų socialinių situacijų, žmonių dėl didžiulės baimės būti sukritikuotais, pažemintais, sugėdintais, nepriimtais ar atstumtais. Tačiau jie turi tarpasmeninių santykių interesą, gali ir yra linkę juos palaikyti, tačiau dažniausiai tik su keletu žmonių, kuriais labai pasitiki ir su kuriais jaučiasi labai saugūs ir priimti (Sanislow et al., 2012; Frances, 2013). Vengiančios asmenybės sutrikimas pagal DSM-5 Stipriai išreikšta socialinė inhibicija, jautimasis neadekvačiu ir jautrumas neigiamam įvertinimui, prasidedantis ankstyvame suaugusiojo amžiuje, pasireiškiantis įvairiuose kontekstuose ir pasižymintis bent 4 iš 7 …
Ribinis asmenybės sutrikimas | Asmenys turintys ribinės asmenybės sutrikimą paprastai stokoja stabilios savasties pojūčio, jie dažnai išgyvena tuštumos jausmą ir atstūmimo baimę. Jie pasižymi impulsyviu elgesiu, yra linkę patirti intensyvias emocijas ir pasižymi emociniu nestabilumu, jiems būdingi pykčio ir agresijos protrūkiai bei disforijos patyrimas. Apimti intensyvių emocijų yra linkę žaloti save, taip pat būdingi dažni bandymai nusižudyti. Jų tarpasmeniniai santykiai pasižymi nestabilumu, chaotiškumu. Santykiams dažnai keliami nerealistiniai lūkesčiai ir jais dažnai nusiviliama. Su amžiumi simptomų išreikštumas linkęs mažėti (Frances, 2013). Ribinis asmenybės sutrikimas pagal DSM-5 Stipriai išreikštas impulsyvumas, taip pat nestabilumas, nepastovumas tarpasmeninių santykių, savęs vaizdo (savasties), afekto srityse, prasidedantis ankstyvame suaugusiojo amžiuje, pasireiškiantis įvairiuose kontekstuose ir pasižymintis bent 5-iais iš 9-ių nurodytų ypatumų: Ribinė asmenybė: Kiti ypatumai Artėjančio atsiskyrimo, atstūmimo ar išorinės struktūros praradimo suvokimas ribinei asmenybeei gali sukelti savęs vaizdo, afekto ir elgesio pokyčius. Šie žmonės labai jautrūs išorinėms aplinkybėms. Gali patirti labai stiprią apleistumo, atstūmimo baimę, taip pat pyktį kuomet susiduria su realiu, trumpalaikiu atsiskyrimu ar planų pakeitimu (pvz., stipri neviltis ar pyktis …
Antisocialios asmenybės sutrikimas | Dažnai antisocialios asmenybės sutrikimą turintiems asmenims jau nuo ankstyvos vaikystės pasireiškia elgesio sutrikimo simptomai, o ties paauglyste būdingas delinkventinis elgesys. Tarpasmeniniuose santykiuose juos labiausiai domina tai, kokią naudą jie gali gauti iš kitų. Taip pat jie nelinkę jausti empatijos, gailesčio ar kaltės dėl kitiems sukelto skausmo, padarytos žalos. Šiems asmenims dažnai būna sunku ilgesnį laiką išlaikyti darbą, jie yra linkę dažnai juos keisti. Jie yra linkę būti agresyvūs, impulsyvūs, hedonistiški, manipuliuoti, meluoti, apgaudinėti, išnaudoti, pažeidinėti įstatymus, užsiimti nelegalia veikla, elgtis nusikalstamai, piktnaudžiauti psichoaktyviomis medžiagomis. Šis sutrikimas paplitęs tarp nusikaltėlių. Ties viduriniuoju amžiumi AAS simptomų išreikštumas linkęs mažėti (Hare et al., 2012). Antisocialios asmenybės sutrikimas. Būdingi ypatumai pagal DSM-5 Išreikštas ir stabilus kitų asmenų teisių nepaisymas ir pažeidinėjimas, prasidedantis nuo 15 metų ir pasižymintis bent 4 iš 7 nurodytų ypatumų: Antisocialus žmogus. Kiti asmenybės sutrikimo bruožai Specifinės elgsenos kategorijos charakterizuojančios elgesio sutrikimą – agresija nukreipta į žmones ar gyvūnus, nuosavybės naikinimas, apgaulingumas, vogimas, taisyklių pažeidinėjimas. Kadangi manipuliatyvumas, apgaulingumas yra …
Histrioninis asmenybės sutrikimas | Asmenys turintys histrioninį asmenybės sutrikimą įvairiais būdais siekia būti dėmesio centre. Dažnai santykiuose iš pradžių jie gali pasirodyti žavūs, simpatiški, energingi, tačiau gan greitai išryškėja jų nebrandumas, egocentriškumas ir emocinis nestabilumas. Jų santykiai ir emocijos pasižymi intensyvumu, bet kartu ir paviršutiniškumu. Histrioninis žmogus – kas tai? Šių žmonių interesams ir požiūriui lengvai daro įtaką tai, ką galvoja ir vertina kiti. Šis sutrikimas daug labiau būdingas moterims, bet gali būti sutinkamas ir tarp vyrų. Siekdamos atkreipti į save dėmesį moterys tam dažniausiai pasitelkia savo išvaizdą ir elgesį, kurie neretai įgauną karikatūriškai stereotipinę moteriškumo išraišką. Vyrai kiek dažniau naudoja gyrimąsi įvairiais pasiekimais karjeroje, sporte, santykių ar seksualinėje sferose (Blashfield, Reynolds ir Stennett, 2012; Frances, 2013). Histrioninės asmenybės ypatumai (Histrionic Personality Disorder) pagal DSM-5 Stipriai išreikštas perdėtas emocionalumas ir dėmesio siekimas, impulsyvumas, prasidedantis ankstyvame suaugusiojo amžiuje, pasireiškiantis įvairiuose kontekstuose ir pasižymintis bent 5 iš 8 nurodytų ypatumų: Histrioninis žmogus: Kiti būdingi bruožai Dažnai būna gyvybingi ir dramatiški, siekiantys atkreipti į save dėmesį, dažnai bendravimo pradžioje gali sukurti teigiamą įspūdį savo entuziazmu, atvirumu, lengvu flirtavimu. Tačiau dėl nuolatinio noro atkreipti į save …
Šizotipinis asmenybės sutrikimas | Šizotipinį asmenybės sutrikimą turintiems asmenims būdingi kai kurie šizoidinės asmenybės bruožai, taip pat jiems būdingas ekscentriškas elgesys ir savitas minčių turinys. Neretai jie teigia patiriantys keistus intrapsichinius išgyvenimus, mąsto neįprastu, keistu būdu, aplinkiniams neretai būna sudėtinga juos suprasti ir įsitraukti į santykį. Tačiau nė vienas iš šių ypatumų nepasiekia psichozinio lygmens (Kwapil ir Barrantes-Vidal, 2012; Sperry, 2015). Šizotipinis asmenybės sutrikimas ir jo ypatumai pagal DSM-5 Šizotipiniam asmenybės sutrikimui būdingi stipriai išreikšti socialiniai ir tarpasmeniniai deficitai, kurie pasižymi ūmiu diskomfortu tarpasmeninių santykių srityje bei sumažėjusiu gebėjimu juos megzti. Taip pat išskiriami suvokimo iškraipymai ir elgesio ekscentriškumas, prasidedantys …
Apsimetėlio sindromas – kas tai? | Medicinos gydytojos, kognityvinės ir elgesio terapijos krypties psichoterapeutės Nidos Silienės ir dr. Juliaus Neverausko pokalbis tema “Apie apsimetėlio (Imposter) sindromą ir Dunningo-Krugerio efektą“, kuris vyko Žmogaus instituto tinklalaidėje “Mąstyk ir veik“. Kas yra imposterio sindromas? Julius Neverauskas: Sveiki, šiandien mes su gydytoja Nida Siliene, kuri labai šauniai dirba šiuolaikinės psichoterapijos srityje kalbame apie du sindromus. Nepaisant to, kad šie sindromai yra dažni ir ženkliai įtakoja tiek juos patiriančių žmonių gyvenimą, tiek ir visuomenės gyvenimą, jie atpažįstami gana retai. Taigi mes šiandien aptarsime, ką su tuo daryti? Aš tuomet kreipiuosi į Nidą Silienę ir prašau jos …
Šizofrenija | Medicinos psichologo, kognityvinės ir elgesio terapijos krypties psichoterapeuto Daliaus Kurlinko ir dr. Juliaus Neverausko pokalbis tema “Ką reikia žinoti apie šizofrenijos spektro sutrikimus?“, kuris vyko Žmogaus instituto tinklalaidėje “Mąstyk ir veik“. Šizofrenija – kas tai? Dr. Julius Neverauskas: Sveiki, šiandien mes su psichologu, psichoterapeutu ir psichoterapeutų mokytoju Daliumi Kurlinku kalbame apie tai, apie ką žmonės kalba ženkliai per mažai. Kalbame apie psichozinio spektro sutrikimus, kaip šiems žmonėms gali padėti psichoterapija ir kaip jie ir jų artimieji gali pasinaudoti psichoterapijos galimybėmis? Taigi, Daliau, pirmas klausimas tau būtų, kodėl pasirinkai šią temą? Dalius Kurlinkas: Atsakydamas į šį klausimą ir kaip įvadui …
Šizoidinis asmenybės tipas ir sutrikimas | Asmenys turintys šizoidinį asmenybės sutrikimą linkę būti atsiskyrę ir turi mažai išreikštą tarpasmeninio bendravimo poreikį ir iš jo patiria labai mažai malonumo ar pasitenkinimo. Jiems būdingas susiaurėjęs afektas, emocinis atsiribojimas, polinkis į svajojimą, jie pasižymi prastu humoro suvokimu. Tačiau jie gali klestėti profesijose, kurios nereikalauja daug žmogiško kontakto. Kuo pasižymi šizoidinis asmenybės sutrikimas (Schizoid Personality Disorder) pagal DSM-5 Stipriai išreikštas polinkis atsitraukti, vengti socialinių ir kitų tarpasmeninių santykių ir ribotas emocijų raiškos spektras juose, prasidedantis ankstyvame suaugusiojo amžiuje, pasireiškiantis įvairiuose kontekstuose ir pasižymintis bent 4 iš 7 nurodytų ypatumų: Šie simptomai nepasireiškia vien šizofrenijos, …
Medicinos psichologo, kognityvinės ir elgesio terapijos krypties psichoterapeuto Daliaus Kurlinko, vaikų ir paauglių psichiatro, kognityvinės ir elgesio terapijos psichoterapeuto Gintauto Narmonto ir dr. Juliaus Neverausko pokalbis tema “Hiperaktyvumas ir dėmesio sutrikimas. Hiperaktyvus vaikas ir suaugęs“, kuris vyko Žmogaus instituto tinklalaidėje “Mąstyk ir veik“. Hiperaktyvumas ir dėmesio sutrikimas: Temos pristatymas Julius Neverauskas: Sveiki visi prisijungę, šiandien mes tryse su dviem šiuolaikinės psichoterapijos specialistais: psichologu psichoterapeutu Daliumi Kurlinku ir gydytoju psichoterapeutu, vaikų psichiatru Gintautu Narmontu. Mūsų tema yra sutrikimas, apie kurį prieš keliasdešimt metų Lietuvoje dar net nekalbėjome – bent jau mano tarpe, kai aš pradėjau dirbti, tokių diagnozių niekas nenustatinėjo. Galbūt galėjo …
Paranoidinis asmenybės sutrikimas (Paranoid personality disorder) – labai nepasitikintis ir įtarus požiūris į kitus žmones, jų motyvus ir elgesį interpretuojant kaip priešišką, kenkėjišką. Asmenys turintys paranoidinį asmenybės sutrikimą yra atsitraukę, emociškai šalti, pasižymi nepagrįstu įtarumu, dideliu jautrumu, pavydumu ir intymumo baime. Taip pat jie dažnai būna rigidiški, linkę ginčytis ir mėgstantys bylinėtis. Dėl didelio jautrumo kritikai ir polinkio kaltinti kitus jie dažnai gyvena vieni ir yra nemėgstami kitų žmonių (Hopwood ir Thomas, 2012; Sperry, 2015). Paranoidinis asmenybės sutrikimas (Paranoid Personality Disorder) pagal DSM-5 ir jo ypatumai Stiprus nepasitikėjimas ir įtarumas kitų žmonių atžvilgiu, polinkis jų motyvus interpretuoti kaip piktavališkus, prasidedantis …