Histrioninis asmenybės sutrikimas. Dėmesio siekiančios moterys ir vyrai
Histrioninis asmenybės sutrikimas | Asmenys turintys histrioninį asmenybės sutrikimą įvairiais būdais siekia būti dėmesio centre. Dažnai santykiuose iš pradžių jie gali pasirodyti žavūs, simpatiški, energingi, tačiau gan greitai išryškėja jų nebrandumas, egocentriškumas ir emocinis nestabilumas. Jų santykiai ir emocijos pasižymi intensyvumu, bet kartu ir paviršutiniškumu.
Histrioninis žmogus - kas tai?
Šių žmonių interesams ir požiūriui lengvai daro įtaką tai, ką galvoja ir vertina kiti. Šis sutrikimas daug labiau būdingas moterims, bet gali būti sutinkamas ir tarp vyrų. Siekdamos atkreipti į save dėmesį moterys tam dažniausiai pasitelkia savo išvaizdą ir elgesį, kurie neretai įgauną karikatūriškai stereotipinę moteriškumo išraišką. Vyrai kiek dažniau naudoja gyrimąsi įvairiais pasiekimais karjeroje, sporte, santykių ar seksualinėje sferose (Blashfield, Reynolds ir Stennett, 2012; Frances, 2013).
Straipsnio temos
Histrioninės asmenybės ypatumai (Histrionic Personality Disorder) pagal DSM-5
Stipriai išreikštas perdėtas emocionalumas ir dėmesio siekimas, impulsyvumas, prasidedantis ankstyvame suaugusiojo amžiuje, pasireiškiantis įvairiuose kontekstuose ir pasižymintis bent 5 iš 8 nurodytų ypatumų:
- Patiria diskomfortą, jaučiasi neįvertinti situacijose, kuriuose asmuo nėra dėmesio centre.
- Bendraujant su kitais dažnai pasitelkiama seksualizuota, viliotojiška, provokatyvi elgsena (ne tik romantiniuose santykiuose, bet ir įvairiuose kituose kontekstuose).
- Greitai kintančios ir paviršutiniškos emocijos.
- Naudojasi fizine išvaizda siekdami pritraukti kuo daugiau dėmesio iš kitų.
- Detalių stokojančios, perteklinai impresionistinės kalbos naudojimas (gali turėti stiprią nuomonę apie ką nors, kurią dramatiškai išreiškia, tačiau negali pateikti aiškių argumentų, faktų kodėl taip galvoja, pvz., kad kažkas yra nuostabus žmogus, tačiau negali pateikti pavyzdžių apie tai ar kokių kitų argumentų).
- Demonstratyvus elgesys, teatrališkumas, dramatizacija ir perteklinė emocijų ekspresija.
- Lengvai pasiduodantys įtaigai.
- Pervertina daugelio santykių artumą, intymumą.
Histrioninis žmogus: Kiti būdingi bruožai
Dažnai būna gyvybingi ir dramatiški, siekiantys atkreipti į save dėmesį, dažnai bendravimo pradžioje gali sukurti teigiamą įspūdį savo entuziazmu, atvirumu, lengvu flirtavimu. Tačiau dėl nuolatinio noro atkreipti į save dėmesį ilgainiui gali pradėti erzinti aplinkinius.
Nebūdami dėmesio centre gali patirti stiprų liūdesį ir negaudami norimo dėmesio gali pradėti jo siekti dramatiškais būdais (pvz., kurti dramatiškas išgalvotas istorijas, sukelti konfliktą, pradėti alpti, stipriai verkti dėl mažareikšmių dalykų ir t.t.).
Dėl greitai kintančių emocijų kitiems žmonėms gali atrodyti, kad HAS turintys asmenys jų pilnai neišgyvena ir jas vaidina.
Histrioninis žmogus lengvai patiria nuobodulį ir gali siekti naujų stimuliuojančių, jaudinančių patirčių. Jiems sunku atidėti apdovanojimą, jų veiksmai dažnai nukreipti į greitą pasitenkinimą atnešančias veiklas. Gali entuziastingai pradėti naujas veiklas, tačiau greitai prarasti interesą joms. Gali apleisti ilgalaikius ryšius dėl naujų jaudinančių santykių.
Dėl įtaigumo jų nuomonė gali būti lengvai paveikiama naujausių madų, autoritetingų figūrų, kurias yra linkę matyti kaip magiškai sprendžiančias jų problemas.
Teikia ypatingą svarbą išvaizdai, jai skiria daug laiko, energijos ir finansų. Išvaizdos pagalba bando sužavėti kitus, atkreipti į save dėmesį. Gali labai jautriai reaguoti į kritiką apie jų išvaizdą, ar nuotrauką, kurioje jie yra nepatenkinti savo išvaizda.
Stiprių savo reakcijų į sąlyginai nedidelius gyvenimo įvykius nevertina kaip perdėtų. Jie kartais gali save pateikti kaip išorinių reikalavimų aukas, kurios jaučiasi pavargusios nuo bandymų patenkinti kitų lūkesčius.
Dėl polinkio pervertinti santykių artumą gali mažai pažįstamus žmones ar kolegas vadinti gerais draugais.
Turi sunkumų patirti emocinį intymumą romantiniuose santykiuose. Dažnai patys sąmoningai nesuvokdami santykiuose atlieka kokią nors rolę (pvz., aukos, princesės). Dažnai gali siekti kontroliuoti savo romantinius partnerius manipuliacijomis, tačiau tuo pačiu jausti priklausomumą nuo jų.
Dažnai turi apsunkintus santykius su tos pačios lyties draugais, nes dėl seksualizuoto elgesio gali būti suvokiami kaip keliantys grėsmę draugų romantiniams santykiams.
Taip pat turi apsunkintus santykius su asmenims, kurie irgi reikalauja daug dėmesio.
Dėmesio poreikis dažnai išreiškiamas ir dirbant su psichikos sveikatos specialistu. Pvz., labai giria terapeutą, dažnai atneša dovanas, pristato patiriamus dramatiškus psichologinius ir fizinius simptomus, kartais netgi pateikia vis naujus patiriamus simptomus kiekvieno vizito metu.
Apie histrioninio asmenybės sutrikimo paplitimą, sutrikimo eigą, rizikos veiksnius, įvertinimą, KET aspektus, diferencinę diagnostiką žiūrėkite išsamius Daliaus Kurlinko ir dr. Juliaus neverausko mokymus 3 ciklo dalis | Histrioninė ir antisociali asmenybė
Skaitykite kitus straipsnius temoje: Asmenybės sutrikimai
Asmenybės sutrikimai. Savipagalba, pagalba, gydymas
Grupė A – įtarūs, keisti, ekscentriški
Paranoidinis asmenybės sutrikimas. 7 būdingi ypatumai
Šizoidinis asmenybės sutrikimas, ypatumai, pagalbos galimybės
Šizotipinis asmenybės sutrikimas
Grupė B – dramatiški, emocionalūs, impulsyvūs, nepastovūs
Antisocialios asmenybės sutrikimas. 7 pagrindiniai ypatumai
Ribinis asmenybės sutrikimas. Testas, simptomai, gydymas
Histrioninis asmenybės sutrikimas. Dėmesio siekiančios moterys ir vyrai
Žmogus narcizas: narcisistinė asmenybė ir jos bruožai
Grupė C – nerimastingi, baimingi
Vengiančios asmenybės sutrikimas. Vengianti asmenybė ir jos simptomai, diagnozė, gydymas
Priklausomos asmenybės sutrikimas. Simptomai, diagnozė, gydymas ir ypatumai
Obsesinis kompulsinis asmenybės sutrikimas. Simptomai, diagnozė, gydymas ir ypatumai
Gydytojai ir specialistai: Šiuolaikinės psichologijos ir psichoterapijos centras
2 Comments