Antisocialios asmenybės sutrikimas. 7 pagrindiniai ypatumai
Antisocialios asmenybės sutrikimas | Dažnai antisocialios asmenybės sutrikimą turintiems asmenims jau nuo ankstyvos vaikystės pasireiškia elgesio sutrikimo simptomai, o ties paauglyste būdingas delinkventinis elgesys. Tarpasmeniniuose santykiuose juos labiausiai domina tai, kokią naudą jie gali gauti iš kitų. Taip pat jie nelinkę jausti empatijos, gailesčio ar kaltės dėl kitiems sukelto skausmo, padarytos žalos.
Šiems asmenims dažnai būna sunku ilgesnį laiką išlaikyti darbą, jie yra linkę dažnai juos keisti. Jie yra linkę būti agresyvūs, impulsyvūs, hedonistiški, manipuliuoti, meluoti, apgaudinėti, išnaudoti, pažeidinėti įstatymus, užsiimti nelegalia veikla, elgtis nusikalstamai, piktnaudžiauti psichoaktyviomis medžiagomis. Šis sutrikimas paplitęs tarp nusikaltėlių. Ties viduriniuoju amžiumi AAS simptomų išreikštumas linkęs mažėti (Hare et al., 2012).
Straipsnio temos
Antisocialios asmenybės sutrikimas. Būdingi ypatumai pagal DSM-5
Išreikštas ir stabilus kitų asmenų teisių nepaisymas ir pažeidinėjimas, prasidedantis nuo 15 metų ir pasižymintis bent 4 iš 7 nurodytų ypatumų:
- Sunkumai laikantis visuomenės, socialinių normų, taip pat įstatymų pažeidinėjimas, už kuriuos gręsia areštas (nepriklausomai nuo to ar asmuo realiai buvo areštuotas dėl savo veiksmų).
- Apgaulingumas pasireiškiantis pasikartojančiu melavimu ar kitų apgaudinėjimu dėl asmeninės naudos ar malonumo.
- Impulsyvumas, sunkumai numatant pasekmes.
- Dirglumas ir agresyvumas pasireiškiantis pasikartojančiu fizinio smurto naudojimu, užpuolimu (apimant partnerį(ę) ir vaikus).
- Savo ir kitų saugumo nepaisymas.
- Pastovus neatsakingumas, pasireiškiantis negebėjimu išlaikyti pastovaus darbo ar vykdyti finansinius įsipareigojimus.
- Atjautos, gailesčio trūkumas pasireiškiantis abejingumu ar savo veiksmų pateisinimu nuskriaudžiant, įskaudinant ar apvagiant kitą asmenį.
Antisocialus žmogus. Kiti asmenybės sutrikimo bruožai
Specifinės elgsenos kategorijos charakterizuojančios elgesio sutrikimą – agresija nukreipta į žmones ar gyvūnus, nuosavybės naikinimas, apgaulingumas, vogimas, taisyklių pažeidinėjimas. Kadangi manipuliatyvumas, apgaulingumas yra vienas iš centrinių AAS bruožų, psichologiniam įvertinimui gali būti pravartu surinkti informaciją apie asmenį ir iš kitų šaltinių.
AAS turintys asmenys gan dažnai gali būti arogantiški, turėti išpūstą savęs vertinimą (pvz., manyti, kad „įprastas darbas“ yra jiems per prastas, žemiau jų, tvirtai ir užtikrintai reikšti savo nuomonę temose, kurias menkai išmano, numenkinti, sumažinti savo problemas, nerealistiškai pozityviai vertinti savo ateities galimybes). AAS turintys asmenys yra linkę nuvertinti riziką, pavojų ir rizikingos, pavojingos veiklos jiems gali kelti malonų jaudulį, azartą.
Kai kuriems AAS turintiems asmenims būdingas paviršutiniškas žavesys. AAS turintiems asmenims dažnai būna sunku išlaikyti monogamiškus santykius. Kaip tėvai dažnai būna neatsakingi, prastai besirūpinantis savo vaikų poreikiais. AAS turintys asmenys yra linkę manyti, kad jų aukos pačios kaltos dėl to kas joms nutiko, nes buvo kvailos, silpnos, naivios arba pačios prisiprašę.
Antisocialios asmenybės sutrikimą turintys žmonės taip pat linkę sumažinti, nureikšminti savo veiksmų žalą, aukoms sukeltas pasekmes. Taip pat jie nėra linkę atlyginti padarytą žalą, atsiprašyti už savo veiksmus (nebent tai tarnautų jų interesams).
AAS turintys asmenys gali patirti disforiją, jiems ypač sunku toleruoti nuobodulį, prislėgtą nuotaiką. Dažnai patiria sunkumų išlaikant save.
Sutrikimo dimensijos
Žvelgiant per į raidą orientuotos perspektyvos prizmę į asmenybės sutrikimus galima žvelgti dimensiškai - nuo prastesnės adaptacijos bei funkcionavimo iki sveikesnės. Išskiriami raidos kontinuumas nuo optimalaus iki sutrikusio (Sperry, 2002; Sperry, 2015).
Optimalus - laikosi savito elgesio kodekso ir taisyklių, tačiau siekdami naudos sau geba savo galią panaudoti prosocialiems tikslams.
Adekvatus - geba lengvai megzti santykius ir įtikinti kitus žmones, tačiau nėra itin linkę atsižvelgti į kitų poreikius.
Sutrikimas - pasižymi agresyvumu, impulsyvumu, savanaudiškumu, neatsakingumu, polinkiu pažeidinėti įstatymus.
Apie antisocialios asmenybės sutrikimo paplitimą, sutrikimo eigą, rizikos veiksnius, įvertinimą, KET aspektus, diferencinę diagnostiką žiūrėkite išsamius Daliaus Kurlinko ir dr. Juliaus neverausko mokymus 3 ciklo dalis | Histrioninė ir antisociali asmenybė
Skaitykite kitus straipsnius temoje: Asmenybės sutrikimai
Asmenybės sutrikimai. Savipagalba, pagalba, gydymas
Grupė A – įtarūs, keisti, ekscentriški
Paranoidinis asmenybės sutrikimas. 7 būdingi ypatumai
Šizoidinis asmenybės sutrikimas, ypatumai, pagalbos galimybės
Šizotipinis asmenybės sutrikimas
Grupė B – dramatiški, emocionalūs, impulsyvūs, nepastovūs
Antisocialios asmenybės sutrikimas. 7 pagrindiniai ypatumai
Ribinis asmenybės sutrikimas. Testas, simptomai, gydymas
Histrioninis asmenybės sutrikimas. Dėmesio siekiančios moterys ir vyrai
Žmogus narcizas: narcisistinė asmenybė ir jos bruožai
Grupė C – nerimastingi, baimingi
Vengiančios asmenybės sutrikimas. Vengianti asmenybė ir jos simptomai, diagnozė, gydymas
Priklausomos asmenybės sutrikimas. Simptomai, diagnozė, gydymas ir ypatumai
Obsesinis kompulsinis asmenybės sutrikimas. Simptomai, diagnozė, gydymas ir ypatumai
Gydytojai ir specialistai: Šiuolaikinės psichologijos ir psichoterapijos centras
3 Comments