Žmogus narcizas: narcisistinė asmenybė ir jos bruožai
Žmogus narcizas: Narcisistinis asmenybės sutrikimas. Narcistinį asmenybės sturikimą turintys asmenys yra linkę būti grandioziški, egocentriški, jaustis privilegijuoti ir manyti, kad yra ypatingi, geresni už kitus ir kad kiti privalo jais žavėtis ir juos besąlygiškai gerbti.
Straipsnio temos
Jie retai kada pripažįsta ar atkreipia dėmesį į kitų poreikius, jie greitai tampa nepatenkinti kitais, kurie negeba pateisinti jų lūkesčių ir standartų, dažnai jų tarpasmeniniai santykiai yra paviršutiniški ir išnaudotojiški.
Narcisistinis asmenybės sutrikimas:
- Stipriai išreikštas grandioziškumas (fantazijose ar realybėje), žavėjimosi noras, empatijos stoka, prasidedantis ankstyvame suaugusiojo amžiuje, pasireiškiantis įvairiuose kontekstuose ir pasižymintis bent 5 iš 9 nurodytų ypatumų:
- Grandiozinis svarbos pojūtis (pvz., savo pasiekimų ir gabumų pervertinimas, pranašumo pripažinimo ir įvertinimo lūkestis tam nesant adekvataus pagrindo).
- Pasikartojančios fantazijos apie absoliučią sėkmę, galią, nuostabumą, grožį, idealią meilę.
- Įtikėjimas savo unikalumu ir ypatingumu, taip pat manant, kad gali būti suprastas ar turėtų bendrauti vien su ypatingais aukštą statusą visuomenėje turinčiais žmonėmis (ar institucijomis).
- Perteklinis žavėjimosi reikalavimas.
- Privilegijuotumo pojūtis (pvz., nerealistiniai lūkesčiai, kad su individu bus elgiamasi ypatingai palankiai ar automatiškai jam pritaraima).
- Išnaudotojiškumas tarpasmeniniuose santykiuose (pvz., naudojasi kitais, kad pasiektų savo tikslų ar siekia savo tikslų kitų sąskaita).
- Empatijos stoka, patiria sunkumų ar nenori atpažinti, pripažinti, tapatintis su kitų išgyvenamais jausmais ir poreikiais.
- Dažnai pavydi kitiems ar tiki, kad kiti pavydi jam.
- Arogancijos, išdidumo demonstravimas.
Žmogus narcizas ir jo savivertė
Jų savivertė yra gan trapi. Jie skiria daug dėmesio svarstydami kiek gerai jiems sekasi ir kiek stipriai juos vertina kiti. Tai dažnai pasireiškia stipriu poreikiu gauti dėmesio ir kad jais būtų žavimasi. Jie gali nuolat medžioti komplimentus (ypač iš jiems svarbių asmenų).
Žmogus narcizas dažnai turi savivertę, kuri būna paremta ir pririšta prie išorinių atributų, įvaizdžio, pasiekimų. Jis noriai demonstruoja ir siekia, kad būtų atkreiptas dėmesys į jo pasiekimus, materialines galimybes, fizines savybes ir socialinę įtaką. Siekiant parodyti savo pranašumą, kitų žavėjimosi būdingas parodomasis vartojimas, nes tai yra kažkas, ką žmonės gali pastebėti, ir tai suteikia materialinį atlygį. Tai gali pasireikšti visuose socioekonominiuose sluoksniuose, kur NAS turintis asmuo konkuruoja ne tik su geriausiais, bet ir su savo referencine grupe.
Už grandiozinio fasado, įvaizdžio slypi labai pažeista savivertė, gilūs gėdos, nepakankamumo, defektyvumo, nemylimumo jausmai ir įsitikinimai. Jų įvaizdis tarnauja tarsi skydas, saugantis nuo menkavertiškumo ar gėdos patyrimo, NAS turintis asmuo labai kruopščiai puoseleja ir saugo šį įvaizdį. Todėl nuolatinis pagyrimų siekimas ir kritikos vengimas bei pasiryžimas padaryti beveik viską dėl šio įvaizdžio išsaugojimo NAS turinčiam asmeniui yra toks svarbus.
Kiti narcisismo bruožai
Dėl trapios savivertės jie gali labai jautriai reaguoti į kritiką, nesėkmę ar pralaimėjimą. Ir nors išoriškai to nėra linkę demonstruoti, viduje gali išgyventi stiprius pažeminimo, gėdos, tuštumos jausmus. Taip pat jie gali reaguoti su įsiūčiu, panieka.
Gali būti stiprūs nuotaikos svyravimai, kurie priklauso nuo savivertės svyravimo.
Labi bijo gėdos jausmo patyrimo. Patirdami gėdos, pažeminimo jausmai susidūrus su kritika gali paskatinti socialinį atsitraukimą, netgi depresiškumą.
Tuo tarpu grandioziškumo, sėkmės patyrimas gali paskatinti hipomanijąprimenančią nuotaikos pakylėjimo būseną.
Kelia prielaidą, kad ir kiti taip pat vertins jų pastangas kaip ir jie patys ir dažnai nustemba, kai negauna to ko jie tikisi ir manom kad yra nusipelnę.
Dažnai tikisi ypatingų privilegijų savo atžvilgiu ir gali įsiusti to negavę (Pvz., gali manyti, kad jie neturėtų laukti eilėje ir kad jų poreikiai yra prioritetiniai, svarbesni už kitų).
Narcizas santykiuose
Jiems būna sunku suvokti ir atpažinti kitų žmonių norus, subjektyvius išgyvenimus, jausmus.
Dažnai kelia prielaidą, kad kiti yra ypatingai suinteresuoti rūpinti jų gerove. Yra linkę apie savo rūpesčius, interesus kalbėti labai daug ir išsamiai, tuo tarpu yra gan nepakantūs žmonėms, kurie dalinasi savo problemomis, rūpesčiais.
Gali patirti nuobodulį ar frustraciją kuomet kiti pradeda kalbėti apie save ir nukreipia kalbą nuo jų.
Dažnai nesuvokia kuomet užgauna (ar kas gali užgauti) kitą žmogų (pvz., girtis apie savo sveikatą šalia negaluojančio, sergančio žmogaus). Taip pat gali nesudėtingai išnaudoti kitą žmogų siekdami savo tikslų ir neatsižvelgdami į tai kokį poveikį jie tam žmogui daro.
Jei ir pavyksta atpažinti kitų poreikius, jausmus į juos greičiausiai bus žiūrima nuvertinančiai, kaip į silpnybes, pažeidžiamumą.
Dažnai nesąmoningai pervertina savo nuopelnus, pasiekimus ir nuvertina kitų indėlį, nuopelnus ir pasiekimus (ypač jei tie žmonės sulaukia pagyrimo už savo pasiekimus).
Susidurdami su kritika, netinkamo savo elgesio konfrontacija gali iš charizmatiško ir geranoriško staiga tapti itin gynybiški, kaltinantys kitus, įsiutę ir agresyvūs ar atsiriboję bei užsisklendę, visiškai neatsižvelgdami į kitų asmneų poreikius ar jų nuomonės pagrįstumą.
Taip pat gali užimti aukos poziciją, kur jie buvo pasiaukojantys, neįvertinti, nesuprasti ir apleisti…
Žmogus narcizas: Norite sužinoti daugiau?
Išsamūs dr. Juliaus Neverausko ir Daliaus Kurlinko mokymai Narcistinė asmenybė:
Seminaro dalys
- Narcisistinis asmenybės sutrikimas (ir jo subtipai), kilmė ir atpažinimas.
- Kaip žmonės turintys narcisistinį asmenybės sutrikimą funkcionuoja darbe, tarpasmeniniuose santykiuose ir visuomenėje.
- Savipagalbos galimybės, principai ir priemonėsturint narcisistinį asmenybės sutrikimą (ar jo ypatumų).
- Bendravimo, pagalbos ir savipagalbos principai ir priemonės susiduriant su narcisistinį asmenybės sutrikimą (ar jo ypatumų) turinčiais žmonėmis, jų naudojamomis manipuliacijomis. Klausimai – atsakymai.
Skaitykite kitus straipsnius temoje: Asmenybės sutrikimai
Asmenybės sutrikimai. Savipagalba, pagalba, gydymas
Grupė A – įtarūs, keisti, ekscentriški
Paranoidinis asmenybės sutrikimas. 7 būdingi ypatumai
Šizoidinis asmenybės sutrikimas, ypatumai, pagalbos galimybės
Šizotipinis asmenybės sutrikimas
Grupė B – dramatiški, emocionalūs, impulsyvūs, nepastovūs
Antisocialios asmenybės sutrikimas. 7 pagrindiniai ypatumai
Ribinis asmenybės sutrikimas. Testas, simptomai, gydymas
Histrioninis asmenybės sutrikimas. Dėmesio siekiančios moterys ir vyrai
Žmogus narcizas: narcisistinė asmenybė ir jos bruožai
Grupė C – nerimastingi, baimingi
Vengiančios asmenybės sutrikimas. Vengianti asmenybė ir jos simptomai, diagnozė, gydymas
Priklausomos asmenybės sutrikimas. Simptomai, diagnozė, gydymas ir ypatumai
Obsesinis kompulsinis asmenybės sutrikimas. Simptomai, diagnozė, gydymas ir ypatumai
Gydytojai ir specialistai: Šiuolaikinės psichologijos ir psichoterapijos centras
Tag:narcisismas, narcizas
1 Comments