Kaip išgyventi netektį? Netekties psichologija
Kaip išgyventi netektį, arba kaip miręs žmogus gali pakeisti šeimos gyvenimą? Mirtis šeimoje dažnai įtakoja visos šeimos, kuriai priklausė mirusysis, gyvenimą. Mirtis gali ir labai dažnai pakeičia santykius tarp likusių šeimos narių. Jie gali keistis tiek į geresnę tiek ir į blogesnę pusę.
Straipsnio temos
Ypač tokia tikimybė padidėja, jeigu miršta paskutinis iš tėvų. Ši patirtis gali kelti daug iššūkių ir išryškinti daug neišspręstų ir skausmingų problemų. Ir tokiu būdu paveikti santykius pačioje šeimoje bei už jos ribų.
Kokie pokyčiai šeimose, mirus šeimos nariui yra dažniausi?
Visų pirma dar prieš mirtį, artimajam merdint, gali būti, kad vieni šeimos nariai norės nutraukti gyvybę palaikančias pastangas gydyti žmogų, o kiti artimieji pageidaus tęsti šį gydymą – kartais visiškai beviltišką gydymą – toliau.
Bendraujant su mirštančiuoju gali būti ir tokių šeimos narių, kurie jaučia baimę ir jiems sunku būti arti ar šalia mirštančiojo. Ir tai gali kelti problemų ir būti sunku tiek ir jiems patiems, tiek ir mirštančiajam, o tai savo ruožtu gali kelti pyktį ir nepasitenkinimą kitiems artimiausiems.
Taip pat giminaičiai, kurie betarpiškai rūpinasi mirštančiuoju, gali jausti, kad gyvenimas ir jo kokybė labai pablogėjo, pasunkėjo dėl šio rūpinimosi. Jie gali pradėti jausti pyktį kitiems šeimos nariams, kad šie jiems nepadeda sunkioje situacijoje.
Šeimos nariai, kurie dėl objektyvių aplinkybių (pavyzdžiui, kad jie toli gyvena, augina labai mažus vaikus bei kitų) neprisidėjo prie slaugymo, gali jausti kaltę, o kiti žmonės gali jausti ir pyktį dėl šios nelengvos situacijos.
Netekties psichologija: Kaltė, pyktis, pavydas, nepasitenkinimas
Kaltę taip pat gali jausti ir tie šeimos nariai, kurie turėjo konfliktų su mirusiuoju, arba, jų nuomone, pakankamai juo nepasirūpino. Taip pat, jeigu kažkurio šeimos nario santykiai su mirštančiuoju buvo artimesni negu kitų, kiti šeimos nariai gali jausti nepasitenkinimą, pavydą, ar net pyktį.
Kartais pyktis jaučiamas ir pačiam mirusiajam. Pavyzdžiui, kad jis neprisižiūrėjo savęs, neteisingai gyveno, ar nesutvarkė savo reikalų. Gali būti, kad kai kurie artimieji gali ignoruoti, arba net neigti faktą, kad jų giminaitis mirė. Ir tai dažniausiai vyksta iš finansinių išskaičiavimų, arba dėl komplikuoto, liguisto, patologinio gedėjimo.
Kaip gedėti? Skirtumai išgyvenant netektį
Kartais gali atsirasti konfliktų todėl, kad šeimos nariai skirtingai išgyvena netektį. Gali būti, kad sūnų ir dukrų santykiai po tėvų mirties pablogėja ir išryškina vidinius nesutarimus arba konfliktus. Gali kilti problemų susijusių su palikimu ir jo tvarkymu ir tos problemos gali ardyti šeimas ir labai pabloginti santykius tarp šeimos narių.
Taip pat gali būti šeimos narių, kurie po artimojo mirties vengia kontakto su kitais šeimos nariais. Stengiasi nesivelti į konfliktus, vengia galimybės patirti stresą patys, ar jį sukelti kitiems žmonėms.
Kai kurie šeimos nariai gali būti ignoruojami po artimojo mirties: priimant sprendimus, ar tiesiog bendraujant. Ir tai gali tapti rimtų konfliktų priežastimi. Be abejo, gali kilti ir kitų problemų, nesutarimų ar konfliktų, tačiau viso to galima išvengti, arba tai sušvelninti.
Kaip išgyventi netektį? Apibendrinimas
Siekdami to, būkime pasirengę ir žinokime, kad artėjimas į mirtį ir mirtis bus sunkus laikotarpis, kai reikės daug atsparumo, kantrybės, tarpusavio supratimo ieškojimo ir apsisprendimo atvirai bendrauti ir spręsti problemas su kitais šeimos nariais visiems kartu.
Kartais tai būna sunku, o kartais būna ypatingai sunku. Ir jeigu jaučiame, kad patiriame neišsprendžiamų problemų, neturime resursų, jėgų jas spręsti, tuomet būtinai kreipkimės į specialistus ir jie tikrai padės.
Įsigykite dr. Juliaus Neverausko ir Giedrės Žalytės mokymus: Kaip padėti sau ar artimajam išgyventi įvairius praradimus ir netektis?
Žiūrėkite temos pristatymą Žmogaus instituto Youtube kanale: Kaip miręs žmogus gali pakeisti šeimos gyvenimą?
Skaitykite kitus straipsnius temoje: Psichoterapija
Gydytojai ir specialistai: Šiuolaikinės psichologijos ir psichoterapijos centras