Toksiški santykiai poroje. Kaip pagerinti santykius su partneriu ar sutuoktiniu?
Toksiški santykiai poroje. Kaip pagerinti santykius su partneriu ar sutuoktiniu? Temą pristato psichologė, kognityvinės ir elgesio terapijos psichoterapeutė Lina Strauke.
Toksiški santykiai. Straipsnio temos:
Santykių modelis pagal Gottman
Šiandien noriu pakalbėti apie tai, kaip galite pagerinti savo santykius, sustiprinti savo santykius, ir galbūt tiems, kurie susidurėte su tam tikrais iššūkiais ir taip pat norėtumėte pagalvoti ir peržiūrėti, o ką galima būtų pakeisti?
Šiandien papasakosiu apie labai žymios psichoterapeautų John ir Julie Gottman pateikiamą santykių modelį, grįstą ilgalaikiu porų stebėjimu ir darbu su jomis. Man šis metodas labai patinka, todėl kad kartais gali būti nelabai aišku, ką daryti ir kaip daryti? Yra sudėtinga, tačiau tam tikri žingsneliai, net ir labai nesigilinus, gali padėti jau gali duoti tam tikrus rezultatus stiprinant santykį.
Gottman pasilekdami savo ilgametę praktiką - pateikia taip vadinamą tvirtų santykių namą ir naudoja tai kaip metaforą: namą su septyniais aukštais ir šoninėmis dvejomis tvirtomis sienomis.
1. Meilės žemėlapiai
Pats pirmas aukštas yra pats apatinis aukštas, nuo kurio ir kviečia pradėti porą peržvelgiant savo santykius. Tai yra meilės žemėlapiai. Ir tai reiškia, kad praėjus tam tikram laiko tarpui, žemėlapiai keičiasi ir keliai keičiasi. Taigi, labai svarbu nenustoti domėtis partneriu. Svarbu yra žinoti, kokie yra jo geriausi draugai, kokį filmą ar filmus jis mėgsta žiūrėti?
Gal kažkas pasikeitė, gal tam tikras stresas atsirado, arba tam tikri kiti norai, poreikiai arba kažkokie įvairūs planai gyvenimiški darbe ir panašiai? Kuo daugiau domėsitės partneriu kaip asmenybe, kuo daugiau domėsitės vienas kitu ir atnaujinsite tą informaciją, kuri, kad ir iš lėto, bet kiekvienam žmogui tikrai nuolat keičiasi, tuo daugiau, tuo aiškesnis ir tikslesnis bus jūsų meilės žemėlapis ir jis padės labiau suprasti, na, koks yra tas šalia jūsų esantis žmogus.
2. Meilės puoselėjimas ir žavėjimasis partneriu
Antras aukštas, kylant aukštyn namo laiptais, arba antras principas, ką reikėtų daryti, tai puoselėti meilę ir susižavėjimą arba žavesį partneriu. Dažnai būna taip, kad partneris sako, kad jis būtent taip ir daro ir elgiasi, kad viskas taip ir yra, tačiau kaip taisyklė tai dažniausiai nebūna visiška tiesa.
Gali atrodyti, kad aš žaviuosi savo partnerui arba rodau jam meilę, tačiau to neįgarsinu. Todėl labai svarbu, kad partneris iš tiesų išgirstų gražių žodžių, palaikančių žodžių, dėmesingų žodžių, kurie jam padėtų, įsisamoninti tą jūsų dėmesį, meilę ir žavėjimąsi vienas kitu.
3. Kvietimas atsisukti į partnerį
Trečias aukštas kylant aukštyn būtų kvietimas atsisukti į partnerį vietoje to, kad nusisukti. Šis principas kalba apie tai, kad santykiuose yra labai daug mažų smulkmenų, tokių mažų momentų, kurie iš tikrųjų turi didžiulę svarbą. Ir mes kartais net neatkrepiame dėmesio, kad partneris mus kviečia ryšiui, duoda kvietimą santykiui, kažkokiam tai momentui. Mes į jį kartais tiesiog neatsakom.
Paprašiausias pavyzdys tokios situacijos galėtų būti toks: tarkime, jūsų partneris žvilgtelėjo per langą ir sako: "-Žiūrėk, gražiai prisinigo." Šiuo atveju jūs turite tris variantus, kaip sureaguoti. Pirmas yra niekaip nesureaguoti ir neatsakyti į kvietimą. Antras variantas yra atsakyti, kad neturite dabar laiko. T.y. kvietimo atmetimas. Ir trečias variantas, žvilgtelėti ir pasakyti: "-Tikrai, kaip gražu…"
Ir tai yra išties labai mažas momentas, tačiau jis tampa, tarsi, kaupiamąja banko sąskaita. Kuomet mes į partnerio kvietimą atliepiame, partneris jaučiasi, kad mes turim bendrystę ir kad kažkoks momentas, ką aš darau, rūpi ir mano partneriui.
Pirmieji trys aukštai
Šie pirmi trys aukštai yra tikrai lengvai įgyvendinami ir kiekviena pora gali atkreipti į visa tai dėmesį ir tiesiog pradėti su tuo dirbti. Šie dalykai tikrai labai stipriai įtakoja partnerių draugystę. Taigi, kuo geriau pažinsite vienas kitą, kuo labiau atliepsite partneriui, kuo daugiau išsakysite jam motyvuojančių, palaikančių žinučių, tuo jūsų draugystė bus didesnė, tvirtesnė ir tai bus labai didelis jūsų santukių pamatas.
Keliaujant namo aukštais aukštyn, toliau galbūt yra sudėtingesni aukštai, bet tas pamatas gali labai jums pagelbėti tolimesniame kelyje.
4. Pozityvus požiūris
Ketvirtas namo aukštas būtų pozityvus požiūris. Jeigu partneriui kažkas nepasisekė, arba jis yra piktos nuotaikos, tai reiškia, kad jūs nepuoselėjat to neigiamo požiūrio jo atžvilgiu: "- Jis visą laiką toks… Čia, kaip visada blogai…" Tačiau elgiatės priešingai, kaip tik labiau galvojate apie tai, kad viskas susitvarkys, pasitaisys, arba kad jūs kartu galite išspręsti kažkokią problemą, su kuria susidūrėte.
Ir tikrai tie pirmi apatiniai aukštai turi labai daug įtakos šiam pozityvaus požiūrio lygmeniui.
5. Kofliktų valdymo įgūdžiai
Lygiai taip pat, kylant aukštyn, svarbus bus jau konfliktų valdymo įgūdžių aukštas, arba mokėjimas gerai valdyti konfliktus, kurie kiekvienoje poroj tikrai kyla. Šioje vietoje labai svarbus momentas yra tai, kaip mes reaguojame į partnerį. T.y. kiek jautriai ir atjaučiančiai pradedame konfliktą, pasirenkame tinkamą laiką, tinkamą vietą, ar išsakydami, kaip jaučiatės, jūs leidžiate partneriui pasisakyti apie savo turimą matymą ir ar leidžiate pačiam partneriui jus įtakoti?
Jeigu, vaizdžiai kalbant, traukinys jau rieda nuo bėgių, tai labai svarbus, ar sugebate sustoti ir tiesiog pasakyti, kad "šiandien galbūt jau nebespręskime šitų klausimų ar kažkokių tai problemų, ar atidėkime ir išspręskime jas rytoj, arba po tam tikro laiko, kai būsime pasiruošę grįžti prie to.
Konfliktinėse situacijose labai svarbu nenaudoti tam tikrų įveikos metodų. Partneriai pateikia keturis svarbius momentus apie tai, ko reikėtų ypatingai stengtis vengti konfliktinėse situacijose: kritika, panieka (pažeminimas arba numenkinimas), gynyba ("padariau taip, nes tu padarei kažką tai prieš tai") ir gynybinė siena, kuomet mes tarsi pasistatome sieną ir partneris nebeturi kaip prie mūsų prieiti.
Jūs negalite nei pasikalbėti, nei emociškai kažkaip išsiaiškinti, kas vyksta? Nes gaunate žinutę, kad neįdomu, nerūpi, ar, kad dabar nieko to nedarysim. Šis etapas labai svarbus ir dažniausiai keliantis tam tikrų iššūkių ir yra sudėtingesnis.
6. Vienas kito norų ir svajonių pildymas
Keliaujant aukštyn, šeštas namo aukštas arba, kitaip tariant, principas - jis teigia, kad turime partneriui padėti pildyti vienas kito svajones ir norus. Kiekvienas kaip žmogus mes tikrai turime tam tikrų vilčių, norų, svajonių, tam tikrų planų. Ir jeigu partneriai atsigręžia vienas į kitą ir stengiasi savo partneriui padėti įgyvendinti jo norus, jo svajones, tai tikrai gali labai sustiprinti porą ir jos ryšį.
7. Bendra gyvenimo prasmė
Ir septintas, pats viršutinis, aukštas teigia, kad turėtumėte pradėti kurti bendrą prasmę. Tai reiškia, kad turėtumėte kalbėtis apie tai, ką reiškia kartu švęsti šventes, galbūt gimtadienius, kas tai jums yra, kokią prasme tai sukuria, kokią prasmę sukuria bendros vakarienės prie stalo arba ėjimas kartu miegoti.
Svarbu būtų pasikalbėti ir apie tai, kad galbūt kiekvienas dar turite savąją gyvenimo prasmę, nes kiekvieno žmogaus vertybinė sistema per tam tikras patirtis suformuoja specifinius įsitikinimus ir vertybes. Tikrai nebus taip, kad abiejų partnerių jos būtų visiškai tapačios, bet būtų labai gerai, kad kažkuriais aspektais jos persidengtų viena su kita ir šiuo atveju tikrai svarbu kartais tiesiog turėti tokį saugų ryšį, kurio dėka su partneriu galėtumėte pasidalinti apie savąją gyvenimo prasmę, santykių prasmę ir tuo pačiu net apie tai, ką norėtųsi po savęs palikti.
Žinojimas ir įsisąmoninimas to pačiam ir žinojimas, kas prasminga jūsų partneriui labai sustiprintų jūsų santykį.
Apibendrinimas
Taigi, aptarėme septynis aukštus, kurių kiekvieną tikrai galite apsvarstyti detaliau ir kiekvienam iš jų skirti tam tikrą dėmesį. Šie septyni aukštai yra laikomi dvejų sienų: pasitikėjimo ir įsipareigojimo. Pasitikėjimas reiškia, kad pasitikiu partneriu ir, kai būsiu pažeidžiamas, kai bus sunku, žinau, kad partneris bus šalia ir manęs nepaliks. Žinau, kad kai bus gerai, jam taip pat rūpės ir jis norės būti kartu.
Jeigu pasitikėjimas yra apie tai, kad tikiu, kad partneris bus šalia, kad ir kas bebūtų, tai įsipareigojimas kalba apie pažadą, kad rūpinsiuosi, skirsiu dėmesį ir kad partneris man bus svarbus. Ir kad neieškosiu, nežiūrėsiu, kas yra aplinkui, bet tiesiog žinosiu, kad jis yra mano dalis, kuriai aš skirsiu dėmesį ir tai yra pažadas rūpintis vienas kitu.
Kviečiu peržiūrėti savo santykius ir skirti jiems daugiau dėmesio, kad jie tikrai būtų stipresni ir tvirtesni. Linkiu vadovautis šiais principais, galinčiais ženkliai pagelbėti šiame kelyje.
TOP 10 - APIE SANTYKIUS, sutarimą poroje ir šeimoje. Rinkinio kaina be nuolaidos: 530 Eur
Žiūrėkite temos pristatymą Žmogaus instituto Youtube kanale:
Skaitykite kitus straipsnius temoje: Bendravimo psichologija
#kaip atpažinti toksiškus santykius # patekau į toksiškų santykių pinkles #signalai rodantys kad įsivėlėte į toksiskus santykius # signalai kad įsivėlėte į toksiškų santykių peripetijas #kaip suprasti kad jūsų santykiai yra toksiski # santykiai poroje # toksiški santykiai poroje # geri santykiai poroje # kaip pagerinti santykius
Tag:Gottman modelis