Paranoidinis asmenybės sutrikimas. 7 būdingi ypatumai
Paranoidinis asmenybės sutrikimas (Paranoid personality disorder) – labai nepasitikintis ir įtarus požiūris į kitus žmones, jų motyvus ir elgesį interpretuojant kaip priešišką, kenkėjišką.
Straipsnio temos
Asmenys turintys paranoidinį asmenybės sutrikimą yra atsitraukę, emociškai šalti, pasižymi nepagrįstu įtarumu, dideliu jautrumu, pavydumu ir intymumo baime. Taip pat jie dažnai būna rigidiški, linkę ginčytis ir mėgstantys bylinėtis. Dėl didelio jautrumo kritikai ir polinkio kaltinti kitus jie dažnai gyvena vieni ir yra nemėgstami kitų žmonių (Hopwood ir Thomas, 2012; Sperry, 2015).
Paranoidinis asmenybės sutrikimas (Paranoid Personality Disorder) pagal DSM-5 ir jo ypatumai
Stiprus nepasitikėjimas ir įtarumas kitų žmonių atžvilgiu, polinkis jų motyvus interpretuoti kaip piktavališkus, prasidedantis ankstyvame suaugusiojo amžiuje, pasireiškiantis įvairiuose kontekstuose ir pasižymintis bent 4 iš 7 nurodytų ypatumų:
- Polinkis manyti, kad kiti žmonės išnaudoja, apgaudinėja ar bando pakenkti, kai tam nėra jokių svarių įrodymų.
- Polinkis abejoti savo draugų ar pažįstamų patikimumu ir lojalumu, kai tam nėra jokio svaraus pagrindo.
- Nepasitikėjimas kitais vedamas baimės, kad atskleista informacija bus panaudota prieš asmenį piktavališku tikslu.
- Grėsmingų ar menkinančių prasmių įžvelgimas neutraliuose pasisakymuose ar situacijose (pvz., kasininko klaida apskaičiuojant grąžą suvokiama kaip tikslingas būdas apgauti; komplimentas suvokiamas kaip kritika ar bandymas išgauti naudos ir t.t. ).
- Ilgalaikis pagiežos laikymas (sunkumai atleidžiant už skriaudas, įžeidimus).
- Polinkis įžvelgti į asmenybę ar reputaciją nukreiptus puolimus situacijose, kuriuose kiti to neįžvelgia, taip pat agresyvus atreagavimas jose.
- Pasikartojantys įtarinėjimai dėl partnerio neištikimybės, kai tam nėra jokio svaraus pagrindo.
Šie simptomai nepasireiškia vien šizofrenijos, bipolinio sutrikimo ar depresijos epizodų su psichozės simptomais ar kitų psichozinių sutrikimų metu. Simptomai nėra susiję su medžiagų vartojimu ar kita medicinine būkle. Jei asmuo serga šizofrenija ir iki jai susergant atitiko paranoidinio asmenybės sutrikimo kriterijus, tuomet fiksuojamas paranoidinės asmenybės sutrikimas (premorbidinis).
Paranoidinio tipo asmenybės sutrikimas pagal (F60.0) TLK 10 ir jo ypatumai
- Perdėtas jautrumas nesėkmėms.
- Polinkis laikyti pagiežą, nenoras atleisti už įžeidimą ar skriaudą.
- Įtarumas ir polinkis iškreipti patirtis, faktus, neutralius ar draugiškus veiksmus laikant priešiškais ar paniekinamais.
- Karingas bei atkaklus asmeninių teisių pojūtis neatsižvelgiant į realią situaciją.
- Pasikartojantys įtarinėjimai neturintys pagrindo, kad sutuoktinis ar seksualinis partneris yra neištikimas.
- Polinkis jaustis perdėtai svarbiam, pasireiškiantis nuolatine nuostata viską sieti su savimi.
- Polinkis įsitraukti į nepagrįstus konspiracinius asmeninių ir pasaulio įvykių paaiškinimus.
Kiti būdingi sutrikimo bruožai
Žmonės turintys paranoidinį asmenybės sutrikimą dažnai patiria daug sunkumų artimuose santykiuose. Dėl perteklinio įtarumo ir įžvelgimo priešiškumo dažnai įsivelia į konfliktus arba būna atsiriboję, tačiau nusiteikę priešiškai. Dėl padidinto jautrumo ir budrumo (hipervigilancijos) galimiems pavojams gali būti linkę imtis veiksmų galimų įsivaizduojamų pavojų užkirtimui ir taip sukelti problemų sau ir kitiems žmonėms, taip pat tarpasmeniniams santykiams.
Jų įtarumas ir priešiškumas iš tikro didina priešiškų reakcijų jų atžvilgiu tikimybę, taip tarsi patvirtinant jų turimą paranojinį pasaulio suvokimą (save išpildančios pranašystės efektas). Dėl pasitikėjimo kitais stokos, paranodinį asmenybės sutrikimą turintys asmenys dažnai turi stiprų autonomijos poreikį. Taip pat jaučia ir poreikį kontroliuoti aplinkinius asmenis.
Jie dažnai būna nelinkę bendradarbiauti, rigidiški, kritiški kitų atžvilgiu, tačiau patys sunkiai priima kritiką. Dažnai šventai tiki savo teisumu. Yra linkę kaltinti kitus dėl savo nesėkmių, įsitraukti į teisinius ginčus, dažnai turi norą patvirtinti, įrodyti savo įtarimus. Juos dažnai traukia ir jautriai veikia problemos susijusios su galia ir statusu.
Šiuos žmones traukia paprasti atsakymai ir paaiškinimai apie pasaulio veikimą, tvarką, konspiracijos teorijos. Gali burtis į grupes su asmenimis, kurie turi panašius paranoiškus įsitikinimus, tačiau dažniausiai ilgainiui tampa įtarūs ir priešiški ir jų atžvilgiu. Linkę turėti negatyvius stereotipus apie populiacijos grupes, kurios stipriai skiriasi nuo jų pačių.
Vienu metu jų viduje egzistuoja daug prieštaravimų:
- Gilus menkavertiškumo, silpnumo jausmas kartu su pranašumo jausmu.
- Stiprus nepasitikėjimas, įtarumas su naivumu (nepasitiki ir įtariai žiūri į žmones su kuriais bendrauja, tačiau tuo pačiu gali lengvai įtikėti absurdiškomis konspiracijos teorijomis).
- Vidinis emocinis jautrumas su išoriniu emociniu šaltumu.
- Perteklinis susitelkimas į smulkmenas rodančias grėsmę su negebėjimu matyti esmės.
Paranoidinė asmenybė: Norite sužinoti daugiau?
Išsamūs dr. Juliaus Neverausko ir Daliaus Kurlinko mokymai 2 ciklo dalis | Paranoidinė, šizoidinė ir šizotipinė asmenybė. Kas yra asmenybė? Kas nulemia jos susiformavimą? Kiek ir kaip galime ją keisti?
Šie klausimai žmoniją domina jau nuo Antikinės Graikijos laikų, o galbūt ir dar seniau. Žmonijos istorijoje yra daugybė bandymų apibūdinti, sugrupuoti žmones…
Skaitykite kitus straipsnius temoje: Asmenybės sutrikimai
Gydytojai ir specialistai: Šiuolaikinės psichologijos ir psichoterapijos centras
2 Comments