Paauglystės problemos ir iššūkiai. Kaip juos priimti ir įveikti?
“Paauglystės problemos ir iššūkiai. Kaip juos priimti ir įveikti?” Dailės terapeutė Dalia Jakubonė, Lietuvos Dailės terapeutų asociacijos ir Lietuvos meno terapijos asociacijos narė.
Straipsnio temos:
Asmeninė patirtis ir darbas su paaugliais
Mano šios dienos trumpas monologas bus apie paauglystės laikotarpiu patiriamus iššūkius ir galimybę juos įveikti lengviau. Pasidalinsiu savo patirtim su paauglių grupėmis – vedžiau jiems dailės terapijas – ir su kokiais iššūkiais dažniausiai ateidavo jaunuoliai į šitą grupę.
Kas atsitinka pauglystėje?
Dar kartais žmonės tai vadina pačia didžiausia gyvenimo krize. Pradeda keistis kūnas, pradeda kilti tam tikri visiškai nepažinti nauji jausmai, kurie anksčiau snaudė. Tėvai pradeda reikalauti kaip iš suaugusio žmogaus, o mokykloje taip pat nutinka daugybė naujų ir nepatirtų situacijų…
Kyla didžiulis noras atsiskirti nuo savo šeimos ir ieškoti kažkokios kitos šeimos, kažkokios kitos naujos genties, galbūt jungiančios pagal hobį, pomėgį, ar kažkokius įsitikinimus. Ir šioje vietoje paauglys susiduria su pirmais dideliais iššūkiais. Reikia, tarytum, įsilieti į tą kompaniją, būti jos dalimi, bet tuo pačiu išlikti originaliu, savitu.
Jeigu tu būsi per daug išsišokantis, per daug originalus, neprisitaikantis, tave išstums. Jeigu tu būsi pilkas, susiliejęs, be savo aš, tu irgi nebūsi tas mylimas, populiarus, geidžiamas, norimas. Toks apie nieką. Tose naujose kompanijose, naujuose draugų ratuose, kartais užsimezga nesveiki santykiai tarpusavyje.
Paaugliai į terapiją ateina nesupratę, kas su jais vyksta. Dažnai jie kaltina save, kad su jais yra kažkas negerai. Mes drauge tyrinėjame šiuos jų klausimus. Tyrinėjame, treniruojamės, kaip komunikuoti, kaip sveikai komunikuoti su draugais, kaip išsakyti, kas tinka, kas netinka?
Pirmieji stiprūs jausmai
Taip pat šiuo laikotarpiu paauglį ištinka pirmi stiprūs jausmai. Dažnai jis įsimyli. Šioje situacijoje dvi skirtingos planetos artėdamos viena prie kitos, bandydamos susilieti taip pat patiria daugualypius iššūkius. Realiai jos atrodo išties kaip atskiros planetos. Juk vienas paauglys ateina iš vienos šeimos, kur yra vienos taisyklės, vieni papročiai, ir susiduria su kita planeta, kuri visiškai kitaip komunikavo namuose.
Na, pavyzdžiui, jeigu vienoje šeimoje buvo įprasta kažkokiu būdu auklėti kitą žmogų, jį bausti, su juo nesikalbant, ir visi viską suprasdavo, šita kalba jiems yra suprantama: jeigu mama nebesikalba, tai reiškia tą ir tą… Bet jeigu paauglys pradėjo santykį su kitu paaugliu, kurio šeimoje šitokios kalbos nebuvo, įvyksta daug nesusipratimo.
Terapinės grupės paaugliams
Kodėl aš rekomenduoju terapines grupes paaugliams, kurie neranda atsakymo? Nes jie šių ir panašių klausimų neretai nenori aptarinėti su savo tėvais. Gali būti, kad su tėvais nėra ryšio ir atėjo metas atsiskirti, kažką paneigti, kažkokias taisykles, kurios buvo namuose, bet tu to paties negali aptarti su ta grupe, į kurią įsiliejai, arba su tuo žmogumi, su kuriuo užmezgei artimesnį ryšį. Galbūt pamilai jį…
Tam yra terapinės grupės. Kuo gerai yra terapinė grupė? Ji ypač naudinga šiuo aspektu: jai vadovauja patyręs specialistas. Terapinėje grupėje niekada nebus kažkokių superlyderių. Grupėje visi lygūs, visi ateina su panašiais klausimais, kurie iškyla žmonėms tuo pačiu gyvenimo laikotarpiu.
Ten visi bendraamžiai, jie turi galimybę atspindėti, pasidalinti, pastudijuoti savuosius klausimus iš įvairių pusių. Atstūmimas, išsiskyrimas su mylimais žmonėm yra pačios skaudžiausios temos. Ir tik vėliau, aptarus šias aktualiausias temas, prieiname prie klausimų, o kaip namuose, o kaip su tėvais, kas vyksta šitam pasikeitimo laikotarpyje, kai žmogus taip stipriai keičiasi ir kaip jo tėvai šį pasikeitimą priima?
Taigi, kviečiu visus būti sveikais, ramiais ir žinoti, kad šitam pasaulyje yra žmonių, kurie sprendžia lygiai tas pačias problemas ir yra grupių, kurios gali padėti.
Paauglystės iššūkiai. Seminaro metu sužinosite apie dažniausias paauglių problemas ir jų sprendimo būdus, mokymosi iššūkius, bendravimo sunkumus, santykius su tėvais, artimaisiais ir savimi, paauglių motyvaciją ir savimotyvaciją, ribas tarp kontrolės ir pasitikėjimo.
Skaitykite kitus straipsnius temoje: Paauglystė
Žiūrėkite temos “Paauglių psichologas: Savivertė paauglystėje. Vidiniai ir išoriniai konfliktai bei kaip juos spręsti” pristatymą Žmogaus instituto Youtube kanale:
Tag:paauglystė