Obsesinis kompulsinis asmenybės sutrikimas. Simptomai, diagnozė, gydymas ir ypatumai
Asmenys, kuriems būdingas obsesinis kompulsinis asmenybės sutrikimas yra perfekcionistiški, užsipyrę, teisuoliški, reiklūs, rigidiški, nelankstūs ir nerimastingi. Jie linkę nelanksčiai laikytis taisyklių ir jomis vadovautis.
Linkę būti labai orientuoti į darbą ir produktyvumą, tačiau dažnai dėl polinkio į perfekcionizmą gali labai daug laiko praleisti, užstrigti ties esmės nekeičiančiomis detalėmis ir paradoksaliai nespėti laiku atlikti savo darbų. Jie yra linkę slopinti ir varžyti savo jausmus, vengti intymumo ir patiria sąlyginai mažai malonumo iš gyvenimo, jiems yra sunku atsipalaiduoti ir būti spontaniškiems. Jiems yra labai sunku kitiems žmonėms deleguoti užduotis, nes yra linkę manyti, kad kiti jų neatliks tinkamu būdu (Samuels ir Costa, 2012; Frances, 2013).
Straipsnio temos
Obsesinis kompulsinis asmenybės sutrikimas (OKAS) ir jo ypatumai pagal DSM-5
Stipriai išreikštas polinkis į tvarką, struktūrą, perfekcionizmą, protinės veiklos ir tarpasmeninių santykių kontrolę, aukojant lankstumą, atvirumą, efektyvumą, prasidedantis ankstyvame suaugusiojo amžiuje, pasireiškiantis įvairiuose kontekstuose ir pasižymintis bent 4 iš 8 nurodytų ypatumų:
- Stiprus susitelkimas į detales, taisykles, tvarką, grafikus pametant veiklos esmę.
- Polinkis į perfekcionizmą, kuris trukdo užbaigti veiklas, užduotis.
- Stiprus atsidavimas darbui aukojant laisvalaikį ir tarpasmeninius santykius (neapima veiklos, darbo būtiniems poreikiams užtikrinti).
- Stiprus kategoriškumas, smulkmeniškumas ir nelankstumas moralės, etikos, vertybių klausimais (neapima kultūrinio ir religinio tapatumo).
- Sunkumai atsikratant senais, susidėvėjusiais daiktais, netgi kuomet jie neturi jokios sentimentalios vertės.
- Sunkumai dirbant su kitais, deleguojant jiems užduotis, nebent kiti tiksliai laikosi asmens užduočiųatlikimo būdo.
- Sunkumai leidžianti pinigus, polinkis juos taupyti dėl galimai ateityje nutiksiančių nelaimių.
- Demonstruoja rigidiškumą ir užsispyrimą.
Kiti OKAS bruožai
Per perteklinį dėmesį detalėms, taisyklėms, procedūroms, grafikams bando išlaikyti kontrolės pojūtį. Perfekcionizmas ir aukšti standartai dažnai sukelia stiprų distresą ir apsunkina asmens funkcionavimą. Jiems būna sunku prioretizuoti savo darbus, efektyviai paskirstyti laiką, dažnai paliekant svarbiausius darbus paskutinius arba praleidžiant daug laiko sprendžiant, koks būtų geriausias būdas atlikti kokią nors užduotį.
Šie ypatumai dažnai nulemia tai, kad darbai būna iš vis nepradedamai arba užstringama nereikšminguose detalėse jas nuolat tobulinant, taip ir nepabaigiant pradėto darbo arba stipriai viršijant jų atlikimo terminus. Jie gali dažnai kartoti tą patį veiksmą daug kartų, nuolat tikrinti ar nėra palikta kokių nors klaidų (pvz., vis pertikrinti tam tikrą raštą, jį vis perdarant siekiant tobulumo, kuris beveik visada būna nepasiekiamas. Pametus kokį nors sąrašą, jo ieškoma ištisas dienas ar net savaites vietoje bandymo pasikliauti savo atmintimi ir suklydus pasitaisyti).
Taip pat turimų standartų pasiekimas dažnai būna svarbesnis už atlikimo terminą, netgi nepaisant dėl uždelsimo patiriamų pasekmių, nepasitenkinimo, kritikos iš kitų. Taip pat net esant situacijai, kai vėluojama su darbo atlikimo terminu, nėra linkę priimti pagalbą iš kitų, nes mano, kad niekas kitas to darbo nepadarys tinkamai, teisingu būdu.
OKAS žmonėms būdingos profesijos
Dažnai patiria daug nerimo ir daug svarsto apie tai ar jie pakankamai gerai atlieka savo pareigas, ar elgiasi teisingai. Linkę savo tapatumą formuoti per darbą ir produktyvumą. Dažnai renkasi technines, į detales orientuotas profesijas (pvz., finansai, inžinerija, teisė, medicina).
Linkę laikytis rigidiškų taisyklių, etikos, moralės principų, darbo standartų. Dažnai būna labai kritiški patys sau. Patiria stiprų distresą, kuomet tenka susidurti su lankstumo ir kompromisų reikalaujančiomis situacijomis. Dažnai linkę iškelti taisykles ir jų laikymąsi aukščiau praktiškumo, santykių (pvz., gali neskolinti pažįstamui ar draugui pinigų puodeliui kavos, nes laikosi taisyklės, kad pinigų negalima skolinti arba, kad pinigų skolinimas nugalina asmenį).
Taip pat labai užsispyrusiai ir nelanksčiai gali reikalauti, kad ir kiti laikytųsi jų taisyklių, procedūrų. Dažnai kitiems duoda labai detalias ir specifiškas instrukcijas, kaip tam tikrus dalykus daryti jų manymu geriausiu būdu ir reikalauja, kad kiti to būdo laikytųsi (pvz., vienintelis teisingas geriausias būdas pjauti žolę, sudėti indus į indaplovę, statyti namą ir t.t.), taip pat gali labai susierzinti ir nustebti, jei kiti pasiūlo kokių nors kitų alternatyvių būdų atlikti tam tikrus dalykus.
Apskritai nėra linkę priimti kitų požiūrio taškų, kurie nesutampa su jų požiūriu. Netgi jei ir pripažįsta, kad tam tikras kitas būdas gali būti pranašesnis už jų, yra vis tiek linkę užsispyrusiai laikytis savo būdo dėl taisyklių, struktūros laikymosi principų. Dažnai šventai tiki, kad žino, kaip turi būti.
Socialiniai ir ekonominiai gyvenimo aspektai
Yra linkę kaupti įvairius daiktus ir patiria sunkumų jais atsikratant, dažnai argumentuodami tuo, kad niekada negali žinoti, kada jų dar gali prireikti. Taip pat gali nusiminti, supykti, jei artimieji atsikrato tais daiktais. Yra linkę gyventi daug prasčiau nei leidžia jų pajamos, dažnai taupydami ne kažkokiam konkrečiam tikslui, o tam, kad galėtų sukaupti pakankamai lėšų galimiems sunkumams ateityje.
Asmens gyvenimo aspektai išeinantys už dabartinės užduoties ribų dažnai būna apleidžiami, ignoruojami. Jie dažnai mano, kad neturi laiko atsipalaiduoti, pailsėti, netgi savaitgaliais ar švenčių dienomis. Yra linkę atidėlioti malonias veiklas, atostogas, kartais tiek, kad jų niekad taip ir neturi. Jei ir pavyksta rasti laiko laisvalaikio veikloms ar atostogoms dažnai patiria diskomfortą, nebent kartu pasiima ir kokį nors darbą, kad - jų nuomone - nešvaistytų tuščiai laiko.
Taip pat gali perteklinai įsitraukti į buities darbus (pvz., keletą kartų pervalo ir pertvarko namus, tam, kad jie atrodytų tobulai). Leisdami laiką su draugais, dažniausiai renkasi kokią nors organizuotą, struktūruotą veiklą (pvz., sportą su aiškiomis taisyklėmis). Į hobius ar kitą laisvalaikio veiklą žiūrima itin rimtai, ją suvokiant kaip dalyką, kurį reikia itin kruopščiai suplanuoti, organizuoti ir reikalaujantį daug ir sunkaus darbo, kad įvaldyti.
Žaidimus irgi linkę paversti struktūruota, rimta veikla (pvz., nuolat koreguoti vaiką, kad jis turi teisingai, pagal eismo taisykles važiuoti žaidimo metu).
Santykiai su artimaisiais
Jų artimi santykiai dažnai turi rimtą ir formalų aspektą. Logiką, intelektą, racionalumą linkę vertinti daug labiau nei emocijas, nėra linkę ekspresyviai reikšti savo jausmų ir gali nejaukiai jaustis, kuomet tą daro aplinkiniai žmonės. Taip pat dažnai linkę susilaikyti nuo kalbėjimo, nebent yra įsitikinę, kad tai atliks tinkamai, teisingai.
Gali patirti pyktį, nusivylimą kuomet jiems nepavyksta išlaikyti kontrolės, tačiau pyktis dažnai būna išreiškiamas netiesiogiai (pvz., asmuo yra nepatenkintas aptarnavimu, tačiau vietoje to išsakymo tiesiogiai įsitraukia į apmąstymus, kaip pamokyti kitą asmenį teisingo aptarnavimo arbatpinigių pagalba).
Yra jautrūs statusui, gali demonstruoti didelį prielankumą, palaikymą autoritetui, kuris jiems patinka ir priešiškumą tam, kuris nepatinka. Kadangi OKAS turintys asmenys savo tapatumą linkę formuoti per darbą ir produktyvumą, išėjimas į pensiją ar darbingumo sumažėjimas jiems dažnai sukelia daug sunkumų, streso, kentėjimo (ypač jei tam nebuvo pasiruošta iš anksto).
Apie obsesinės kompulsinės asmenybės sutrikimo paplitimą, sutrikimo eigą, rizikos veiksnius, įvertinimą, KET aspektus, dialektinės elgesio terapijos (DBT) principus, diferencinę diagnostiką žiūrėkite išsamius Daliaus Kurlinko ir dr. Juliaus neverausko mokymus 6 ciklo dalis | Vengianti, priklausoma ir Obsesinio-kompulsinio sutrikimo asmenybė
Skaitykite kitus straipsnius temoje: Asmenybės sutrikimai
Asmenybės sutrikimai. Savipagalba, pagalba, gydymas
Grupė A – įtarūs, keisti, ekscentriški
Paranoidinis asmenybės sutrikimas. 7 būdingi ypatumai
Šizoidinis asmenybės sutrikimas, ypatumai, pagalbos galimybės
Šizotipinis asmenybės sutrikimas
Grupė B – dramatiški, emocionalūs, impulsyvūs, nepastovūs
Antisocialios asmenybės sutrikimas. 7 pagrindiniai ypatumai
Ribinis asmenybės sutrikimas. Testas, simptomai, gydymas
Histrioninis asmenybės sutrikimas. Dėmesio siekiančios moterys ir vyrai
Žmogus narcizas: narcisistinė asmenybė ir jos bruožai
Grupė C – nerimastingi, baimingi
Vengiančios asmenybės sutrikimas. Vengianti asmenybė ir jos simptomai, diagnozė, gydymas
Priklausomos asmenybės sutrikimas. Simptomai, diagnozė, gydymas ir ypatumai
Obsesinis kompulsinis asmenybės sutrikimas. Simptomai, diagnozė, gydymas ir ypatumai
Gydytojai ir specialistai: Šiuolaikinės psichologijos ir psichoterapijos centras
1 Comments