Kas yra obsesinis kompulsinis sutrikimas?
Obsesinis kompulsinis sutrikimas (sutrumpintai OKS)(1) – tai psichikos sutrikimas, kuriam būdingos obsesijos ir/arba kompulsijos. Obsesijos yra pasikartojančios, nuolatinės mintys, vaizdiniai, potraukiai, kurie yra įkyrūs, intruzyviniai, nemalonūs, nepageidaujami. Kompulsijos yra pasikartojantys veiksmai, elgesys ar mintyse atliekami veiksmai, kuriuos žmogus daro reaguodamas į obsesijas.
Straipsnio temos
Kaip atrodo obsesinis kompulsinis sutrikimas?
Obsesinis kompulsinis sutrikimas gali būti labai skirtingos išraiškos. Gali būti vien obsesijos be kompulsijų, gali labiau dominuoti kompulsijos. Bet kokiu atveju sutrikimo esmė yra įkyrios, nerimą keliončios mintys ir jų išprovokuoti veiksmai – kompulsijos. Žemiau lentelėje aprašyti pagrindiniai OKS tipai ir nurodyta, kokios dažniausiai kyla obsesijos ir kokias kompulsijas tai išprovokuoja (2).
OKS tema | Obsesijos – įkyrios mintys | Atliekamos kompulsijos – įkyrūs veiksmai. |
Agresyvumas | Mintys apie pakenkimą kitiems, pasikartojantys smurtiniai vaizdiniai. | Stebėjimas naujienų apie smurtinius nusikaltimus, prašymas kitų nuraminti, kad esate geras žmogus |
Užsikrėtimas | Mintys apie savęs ar kitų užkrėtimą; baimė užsikrėsti mikrobais, infekcijomis ar aplinkos veiksniais; baimė būti užkrėstiems blogų ar amoralių asmenų. | Valymo ar plovimosi ritualai. |
Patologinės abejonės, išsamumas. | Nerimą keliančios mintys, kad darbai daromi neteisingai ar ne iki galo, taip neigiamai veikiant pacientą ar kitus. | Pernelyg dažnas tikrinimas, veiksmų atlikimas tam tikra tvarka. |
Religija | Mintys apie amoralumą ir amžiną pasmerkimą. Dievo ar šventųjų pajuokiantys, amoralūs vaizdiniai. | Prašymas atleidimo, meldimasis, ieškojimas nuraminimo. |
Savikontrolė | Mintys ar vaizdiniai, kai žmogus viešai pareiškia netinkamus komentarus. | Vengimas kitų žmonių. |
Seksualinio turinio | Pasikartojančios mintys apie tai, kad esate pedofilas ar iškrypėlis; pasikartojančios mintys apie seksualiai netinkamą elgesį su kitais. | Vengimas situacijų, kurios sukelia mintis, atlikimas ritualų mintyse, kad atremti mintis. |
Įtarumo | Mintys, kad tam tikri skaičiai ar spalvos yra kažkuo negeros, netinkamos, keliančios įtampą. | Vengimas. Nuolatinis skaičiavimas. |
Simetrija ir tobulumas | Pasikartojančios mintys, kad reikia daryti dalykus subalansuotai ar tiksliai. | Daiktų pertvarkymas.
|
Kaip dažnai žmonės serga OKS?
Apskaičiuota, kad visame pasaulyje obsesinio kompulsinio sutrikimo viso gyvenimo trukmės paplitimo rodikliai moterims yra 1,5 proc., vyrams - 1,0 proc. (3,4). Apskaičiuotas gyvenimo paplitimas tarp suaugusiųjų JAV yra šiek tiek didesnis - 2,3 proc. (5). Epidemiologiniais tyrimų duomenimis - 50% sergančių OKS pasireiškia ir mažiausiai vienas gretutinis psichikos sutrikimas – depresija, fobijos ir kiti nerimo sutrikimai, priklausomybė nuo alkoholio, valgymo sutrikimai. (6). Apie 20-30 proc. sergančių OKS yra turėję arba turi tikus (7). Vidutiniškai žmonės OKS suserga būdami 19,5 metų (4).
Kodėl žmonės suserga OKS?
OKS susirgimo priežastys yra neurobiologinių, genetinių ir psichosocialinių veiksnių derinys (8). Remiantis dvynių tyrimais ir genomo studijomis, tikėtina, kad egzistuoja genetinis polinkis sirgti OKS. Taip pat įtaką daro ir vystymosi faktoriai - emocinė, fizinė ir seksualinė prievarta ar nepriežiūra, socialinė izoliacija, patyčios. Psichologiniai veiksniai, kurie palaiko OKS simptomus, apima pernelyg išpūstą atsakomybės jausmą, magišką mąstymą, netoleravimą nerimą ir tikėjimą intruzyviomis mintimis.
Provokuojantis veiksniai gali būti nėštumas ir pogimdyminis laikotarpis. Pogimdyminio laikotarpio pavyzdžiai gali būti obsesijos dėl žalos ar skriaudimo kūdikiui ar neatsargaus elgesio (pavyzdžiui sterilizuojant butelius). Įprastas vengimo elgesys apima peilių slėpimą, tikrinimą, ar kūdikis miegodamas vis dar kvėpuoja. Kompulsijos ir vengimas tada „dirba“ sumažindamos nerimą ir suvokiamą žalą trumpalaikėje perspektyvoje (taip palaiko OKS simptomus), tačiau tai tampa užburtu ratu ilgalaikėje perspektyvoje.
Obsesinis-kompulsinis sutrikimas yra siejamas su smegenų serotonino sistemos sutrikimu(7). Tačiau seratonino reguliacijos sutrikimai yra siejami su labai daug psichikos sutrikimų ir nėra aišku būtent kokios patologijos nulemia skirtumus.
Obsesinis-kompulsinis sutrikimas kartais pasireiškia suaugusiųjų tarpe dėl tam tikrų neurologinių būklių, tokių kaip smegenų auglys, Sydenhamo chorėja, Huntingtono chorėja ar frontotemporinė demencija arba dėl smegenų sužalojimo (dažniausiai pažeidžiama priekinė skiltis arba kaukolės bazinė dalis).
OKS gali susirgti vaikai dėl autoimuninių neuropsichiatrinių sutrikimų, susijusių su streptokoku infekcija. Toks sindromas dar vadinamas PANDAS sindromu. Jam būdinga greita pradžia ir svyruojantys OKS simptomai kartu su kitais neuropsichiatriniais simptomais. Priežastis gali būti autoimuniniai antikūnai, susikaupę bazinėse ganglijose po streptokoko infekcijos. Tačiau nėra jokių laboratorinių tyrimų, kurie padėtų nustatyti PANDAS diagnozę.
Kada galima diagnozuoti OKS?
Visiems žmonėms yra būdingos įkyrios mintys. Pavyzdžiui vairuodami automobilį beveik visi žmonės yra patyrę minčių, jog pasuks vairą į priešpriešinę eismo juostą ir sukels avariją. Daugelis yra keletą kartų tikrinęs, ar durys yra užrakintos. Tačiau tai dar nebūtinai yra obsesinis kompulsinis sutrikimas. Tam, kad diagnozuotume OKS, simptomai turi būti varginantys, keliantys nerimą, trunkantys daugiau nei 1 val. per dieną, sukeliantys sunkumų kasdienėje ir socialinėje veikloje.
Simptomatika turi atitikti visus šiuos diagnostikos kriterijus remiantis (DSM)-5 leidimu (1) :
- Obsesijų ar/ir kompulsijų atsiradimas;
Obsesijos yra apibūdinamas pagal 1 ir 2 kriterijus:
- Tai pasikartojančios, išliekančios mintys, potraukiai ar vaizdiniai, kurie yra nenorimi, intruzyvūs ir sukelia nerimą bei distresą.
- Žmogus stengiasi ignoruoti ir užspausti kylančias mintis, potraukius ar vaizdinius ir bando juos neutralizuoti su kita mintimi ar veiksmu (pvz.: atlieka kompulsijas).
Kompulsijas apibūdina 1 ir 2 kriterijai:
- Pasikartojantis elgesys (pvz.: rankų plovimas, tikrinimasis) ar veiksmai mintyse (pvz.: meldimasis, skaičiavimas, žodžių kartojimas), kuriuos žmogus atlieka kaip atsaką į obsesijas arba taisykles, kurių laikosi rigidiškai.
- Elgesys ar veiksmai mintyse yra atliekami su tikslu išvengti arba sumažinti nerimą ir distresą. Tačiau šie veiksmai nėra realistiškai galintys sumažinti nerimą ir nėra veiksmingi. Maži vaikai gali turėti per mažus artikuliacijos įgūdžius, kad tiksliai įvardinti savo veiksmų.
- Obsesijos atima daug laiko (atima daugiau nei 1 val. per dieną), sutrukdo kasdienę darbinę, socialinę veiklą.
- Obsesiniai-kompulsiniai simptomai nėra sukelti psichoaktyvių medžiagų, vaistų vartojimo ar kitų sveikatos būklių;
- Simptomai neatitinka jokio kito, panašaus į OKS sutrikimo.
Kaip gydyti OKS?
Pirmo pasirinkimo OKS gydymo variantai yra trys (9).
- Kognityvinė elgesio terapija – KET. Efektyviausia yra kognityvinė elgesio terapija besiremianti ekspozicine terapija arba - ekspozicijos ir atsako prevencijos terapija (angl.: Exposure Response Prevention. Trumpinama ERP). Psichoterapijai nepasiekus adekvataus efekto, siūloma pridėti gydymą SSRI grupės antidepresantais.
- SSRI grupės antidepresantai. Įprastai skiriamos didelės dozės ir gydymą rekomenduojama tęsti bent 1-2 metus. Nesikartojant simptomams antidepresantus reikia nutraukti iš lėto mažinant dozę maždaug per 3-6 mėnesius. Medikamentiniui gydymui nepasiekus adekvataus efekto siūloma išbandyti psichoterapiją arba išbandyti kitą medikamentą.
- KET (ERP) + SSRI. Esant stipresnei OKS simptomų išraiškai siūloma iškarto taikyti psichoterapijos ir medikamentinio gydymo kombinaciją.
Literatūros sąrašas:
- Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders Fifth Edition DSM-5.
- Fenske JN, Petersen K. Obsessive-Compulsive Disorder: Diagnosis and Management. Am Fam Physician. 2015 Nov 15;92(10):896–903.
- Fawcett EJ, Power H, Fawcett JM. Women Are at Greater Risk of OCD Than Men: A Meta-Analytic Review of OCD Prevalence Worldwide. J Clin Psychiatry 2020; 81.
- Ruscio AM, Stein DJ, Chiu WT, Kessler RC. The epidemiology of obsessive-compulsive disorder in the National Comorbidity Survey Replication. Mol Psychiatry 2010; 15:53.
- Kessler RC, Chiu WT, Demler O, et al. Prevalence, severity, and comorbidity of 12-month DSM-IV disorders in the National Comorbidity Survey Replication. Arch Gen Psychiatry 2005; 62:617.
- Torres AR, Prince MJ, Bebbington PE, Bhugra D, Brugha TS, Farrell M, et al. Obsessivecompulsive disorder: Prevalence, Comorbidity, impact, and help-seeking in the British National Psychiatric Morbidity Survey of 2000. Am J Psychiatry. 2006;163(11):1978–85.
- Abramowitz, J. S., Taylor, S., & McKay, D. (2009). Obsessive-compulsive disorder. The Lancet, 374(9688), 491–499. doi:10.1016/s0140-6736(09)60240-3.
- Veale, D., & Roberts, A. (2014). Obsessive-compulsive disorder. BMJ, 348(apr07 6), g2183–g2183. doi:10.1136/bmj.g2183.
- Reddy YJ, Sudhir PM, Manjula M, Arumugham SS, Narayanaswamy JC. Clinical Practice Guidelines for Cognitive-Behavioral Therapies in Anxiety Disorders and Obsessive-Compulsive and Related Disorders. Indian J Psychiatry 2020;62, Suppl S2:230-50.
Obsesinis kompulsinis sutrikimas | Skaitykite kitus straipsnius temoje Nerimas.
Obsesinis kompulsinis sutrikimas | Gydytojai ir specialistai: Šiuolaikinės psichologijos ir psichoterapijos centras
1 Comments
Ačiū, struktūruotas ir aiškus aprašymas. Naudinga pakartoti.