Kaip pradėti sportuoti? Momentinė motyvacija ir impulsai padeda sportuoti dažniau
Kaip pradėti sportuoti? Ar reikia prisiversti sportuoti, o galbūt geriau užsimanyti…?
Straipsnio temos
Fizinio aktyvumo svarba
Fizinio aktyvumo svarba fizinei ir psichologinei sveikatai yra nenuginčijama, tačiau ir gydytojai ir psichologai susiduria su sunkumais skatindami savo klientus gyventi fiziškai aktyvesnį gyvenimą. Nuolat sau sakome „reikia prisiversti sportuoti“, o tai ir pasako, kad daugelio santykis su sportu nėra lengvas. Bet visgi prisiminkite paskutinį kartą, kai sportavote: ar tai darėte dėl to, kad taip buvote suplanavęs ar dėl to, kad staiga pajutote norą pajudėti? O galbūt prisidėjo abi priežastys?
Motyvacija sportuoti – ilgalaikė vs trumpalaikė
Tradiciškai mokslininkai buvo linkę tirti bendrą žmonių polinkį sportui ir kurti strategijas, kaip šią motyvaciją didinti. Tačiau naujas tyrimas atkreipia dėmesį į tai, kad taip pat yra svarbu atsižvelgti ir į trumpalaikius momentinius norus ir impulsus. „Įprastai motyvaciją suprantame, kaip gan stabilią būseną – pavyzdžiui, sakome „Šiandien nesijaučiu motyvuotas“ arba kaip būdo bruožą – „Aš nesu motyvuotas žmogus“. Šis naujas požiūris motyvaciją supranta labiau kaip motyvacija dabar“, – Britanijos Psichologų Asociacijai pasakoja vienas tyrimo autorių Stults-Kolehmainen.
Kinanti motyvacija sportuoti
JAV mokslininkų komanda parodė, kad norai ir impulsai judėti arba būti fiziškai aktyviems nuolat kinta. Pavyzdžiui po 50 minučių paskaitos studentai nurodė daug didesnį momentinį troškimą veikti ką nors fiziškai aktyvaus ir daug mažesnį momentinį troškimą būti fiziškai pasyviems, nei kad prieš paskaitą. Nors šie rezultatai nestebina, tyrimo autoriai pastebi, kad tokiems momentiniams motyvacijos sportui pokyčiams yra skiriama per mažai dėmesio.
Kaip pradėti sportuoti po ilgos pertraukos, ar tai daryti dažniau?
Mokslininkų komanda tiki, kad kreipdami dėmesį į momentinę motyvaciją, galime padėti žmonėms sportuoti dažniau. Tikimasi, kad ateityje bus kuriamos intervencijos sukeliančios arba stiprinančios momentinius impulsus sportui: vien kalbėjimas apie troškimą judėti, arba sportuojančių žmonių video įrašų peržiūra gali sukelti norą pajudėti.
Originalus tyrimas pasirodė moksliniame leidinyje „Frontiers in Psychology“.
Skaitykite kitus straipsnius temoje: Psichologija
Gydytojai ir specialistai: Šiuolaikinės psichologijos ir psichoterapijos centras