Valgymo sutrikimai ir priklausomybės. Kuo anoreksija, bulimija, persivalgymas panašūs į medžiagų vartojimą?
Kuo valgymo sutrikimai panašūs į priklausomybes? Kuo ilgiau gydytojas psichoterapeutas dirba su valgymo sutrikimais ir su priklausomybėmis, tuo geriau prededa pastebėti, kaip šios dvi ligų grupės yra susiję. Susiję ne tik tuo, kad tie patys žmonės gali sirgti ir viena ir kita liga, bet susiję ir tuo, kad abi ligos savo požymiuose, simptomuose ir daugelyje kitų aspektų turi labai daug panašumų.
Straipsnio temos:
Ką sako satitistika?
Pradžiai apie statistiką. Valgymo sutrikimų, piktnaudžiavimų įvairiomis medžiagomis bei priklausomybių ryšį gerai atskleidžia statistika. Moksliniai tyrimai, atlikti JAV, rodo, kad apie pusė asmenų, sergančių valgymo sutrikimais ir ypač nervine bulimija, piktnaudžiauja alkoholiu arba vaistais lyginant su 9% žmonių iš bendrosios populiacijos. T.y. žmonės, sergantys valgymo sutrikimais, ypatingai nervine bulimija, piktnaudžiauja medžiagomis net maždaug penkis kartus dažniau.
Apie 35% piktnaudžiaujančių cheminėmis medžiagomis žmonių turi valgymo sutrikimų, t.y. maždaug kas trečias palyginus su vos 3% bendroje populiacijoje.
Valgymo sutrikimai ir priklausomybės. Panašumai
Taigi, bandykime įsivardinti, kas yra bendro tarp valgymo sutrikimų ir piktnaudžiavimų bei priklausomybių.
1. Ligos nepripažinimas
Pirmas labai svarbus aspektas, turintis ypač didelę įtaką žmonių sveikimui ir gydymui, yra tai, kad abejomis ligomis sergantiems labai sunku pripažinti savo ligą, net tuomet, kai tai tampa akivaizdu: visi žino, bet jis dar nežino. Jis arba ji to nepripažįsta, o tai yra pagrindinis dalykas, kurį reikia atlikti, norint pradėti žengti sveikimo ir gydymosi keliu.
2. Dėmesys į sutrikimų aspektus
Antra, žmogus sutelkia didelį savo dėmesio ir pastangų kiekį į tos medžiagos arba maisto vartojimo – valgymo sutrikimų atvejais – aspektus. Galvoja apie tai, daro tai, atsigauna po to darymo.
3. Kieno sąskaita tai daroma?
Abejoms ligoms būdinga tai, kad ligos diktuojamas elgesys vyksta kitų svarbių gyvenimo aspektų sąskaita. Tai daroma vietoje kažko kito, kas irgi gali būti labai svarbu: arba vartojamos medžiagos, arba įsitraukiama į valgymo sutrikimo elgesio sekinantį užburtą ratą.
4. Pasekmių neįvertinimas
Taip pat abejomis ligomis sergantys asmenys pasižymi troškimu tai daryti nežiūrint pasekmių. Pasekmės baisios, jos gali būti tragiškos, bet žmogus vistiek nori tęsti savo elgesį, vistiek nori tą daryti.
5. Ritualinis elgesys
Sergantieji asmenys dažnai naudoja ritualinį elgesį: ritualinį cheminių medžiagų vartojimą, arba ritualinį maitinimasį, valgymą, maisto ruošimą, valymąsi ir taip toliau.
6. Negydoma liga sunkėja
Abejomis ligomis sergantiems būdinga, kad laikui bėgant negydoma liga dažnėja, intesyvėja ir sunkėja. Tos ligos veda į destrukciją, veda į mirtį. Ir pradžioje į psichologinę, vėliau į fiziologinę. Destruktyvų elgesį sunku stabdyti ir net pakartotinos pastangos gali būti nesėkmingos.
7. Artimųjų rūpesčio ignoravimas.
Sergantieji patiria artimųjų susirūpinimą, tačiau dažniausiai jį ignoruoja. Tai būdinga abejoms ligoms.
8. Liguistas, disfunkcinis elgesys yra tęsiamas nepaisant pasekmių.
9. Atkryčio procentas yra labai didelis ir būdingas abejoms ligoms.
10. Ilgas sveikimas
Kalbėti apie pilną pasveikimą galima tik po ilgos remisijos. Kartais trunkančios ne vienerius metus, o mažiausiai bent metus.
11. Biologinės pasekmės organizmui yra labai grėsmingos ir būdingos abejoms ligoms.
12. Grėsmingos psichologinės pasekmės – depresija, psichosocialinio gyvenimo sutrikimai, savivertės problemos.
13. Mirties rizika
Abejų ligų atveju didėja mirties rizika, t.y. dėl pačios ligos simptomų, pavyzdžiui, cheminių medžiagų vartojimo perdozavimo, arba, sergant valgymo sutrikimais, ypatingai nervine bulimija, širdies ritmo sutrikimu valgymo, vėmimo metu arba dėl išsekimo.
14. Suicidinė rizika. Padidėja suicidinė rizika ir žmonės dažnai nusižudo.
15. Ligos pripažinimas
Abejoms ligoms būdinga, kad kelias į sveikimą prasideda nuo ligos pripažinimo ir nuo kreipimosi pagalbos.
Apibendrinimas
Iš tiesų, atrodo labai keista, tačiau tuo pačiu ir akivaizdu, kiek iš pažiūros tokios skirtingos ligos arba ligų grupės, o pasireiškia identiškais aspektais. Gydytojai tą labai gerai pastebi klinikinėje praktikoje. Ir abejoms ligoms būdinga dar ir tai, kad kuo ilgiau tęsiasi liga, tuo daugiau grėsmingų pasekmių ji sukelia.
Todėl kreipiamės į visus, kurie serga, kreipiamės į sergančiųjų artimuosius: pradėkite ieškoti pagalbos kuo anksčiau. Sudarykite koaliciją prieš ligą, pasiryžkite kovoti labai atkakliai, tarsi, kovotumėte. Prašykime artimųjų pagalbos, kreipkimės į specialistus, kurie moka gydyti šias ligas. Tai labai svarbu.
Darykime viską, ką galime. Ir tikrai patirsime sėkmę. Sėkmingą žmogų nuo nesėkmingo dažnai skiria tik bandymų skaičius ir įdėtos pastangos. Tapkime sėkmingi. Pasveikti nuo valgymo sutrikimų gali būti pati didžiausia gyvenimo sėkmė. Pati didžiausia.
Pradėkime kelią link sėkmės, link pergalės, pradėkime jį šiandien, pradėkime jį dabar.
Daugybė praktinių žinių ir realių pagalbos žingsnių galite sužinoti ir pradėti taikyti išklausę dr. Juliaus Neverausko, gyd. Neringos Rogalskytės ir psichiatro Gintauto Narmonto mokymus: VALGYMO SUTRIKIMAI. Ypatumai, priežastys, gydymas, pagalbos ir savipagalbos galimybės
Žiūrėkite temos pristatymą Youtube kanale.
Skaitykite kitus straipsnius temoje: Sveikata
Gydytojai ir specialistai: Šiuolaikinės psichologijos ir psichoterapijos centras