Hipochondrija arba nerimas dėl sveikatos. Kiti somatoforminiai sutrikimai
Somatoforminiai sutrikimai (hipochondrija), kaip juos atpažinti ir kas jiems būdinga? Pirmiausia svarbu prisiminti, kad žmogaus organizmą valdo smegenys. Šis smegenų darbo procesas gali būti palygintas su kompiuterio veikimu, kuris taip pat valdo begalę periferinių įrenginių ir priedų: klaviatūrą, skanerį, spausdintuvą, monitorių ir pan.
Straipsnio temos:
Labai panašiai veikia ir žmogaus sistema, kadangi mūsų smegenys valdo, reguliuoja įvairius procesus ir valdo net ir labiausiai nutolusių nuo galvos organų veiklą.
Yra išskiriamos keturios ligų grupės.
1. Pirma ligų grupė yra somatinės ligos
Tai pati problematiškiausia ligų grupė. Jai būdinga tai, kad yra pažeistas ne tik pats organas, bet ir sutrikusi jo funkcija. Tikslus to pavyzdys būtų apsinuodijimas. Mes jaučiamės labai prastai, mus pykina, skauda pilvą, jaučiame bendrą nuovargį, vemiame, o pašalinus ligos sukėlėją iš organizmo, mūsų būklė pagerėja.
2. Antroji grupė – somatoforminė autonominė disfunkcija
Tikriausiai šis pavadinimas skamba labai sudėtinai bei nieko informatyvaus mums nepasako. Pabandykime pasiaiškinti, ką šis terminas reiškia. Šiai grupei būdinga tai, kad organai yra nepažeisti, tačiau yra pakitusi jų funkcija. Taip atsitinka todėl, jog sutrinka nervinė reguliacija. Taigi, žmogus jaučia nemalonius simptomus, nes organai netiksliai atlieka savo funkciją. Šioje vietoje veikia panašus mechanizmas, kaip prieš tai minėtoji analogiją su kompiuterio veikimu. T.y. sutrikus kompiuterio veiklai – žmogaus smegenims, sutrinka ir jo valdomų organų veikla.
3. Labai panaši grupė į prieš tai minėtą yra somatizacijos sutrikimas
Šiai ligų grupei yra būdinga situacija, kai nėra pažeistas nei organas, nei jo funkcija, bet yra sutrikęs organo bei jo funkcijos suvokimas mūsų smegenyse. Taigi, žmogus taip pat jaučia nemalonius, varginančius simptomus, bet jokia medicininė patologija nėra nustatyta.
4. Hipochondrija
Ketvirtąją ligų grupę mes galime diagnozuoti tik tuomet, kai yra atlikti visi išsamūs, reikalingi tyrimai, aplankyti įvairūs specialistai ir jokia kita liga yra nenustatyta. Tai yra hipochondrija arba kitaip vadinamas – nerimas dėl sveikatos.
Žmonės kreipiasi labai susirūpinę, nerimaujantys, dažnai įtaria vieną ar kitą ligą, pavyzdžiui, onkologiją arba išsėtinę sklerozę, intensyviai domisi savarankiškai ir ieško informacijos internete, skaito apie tai įvairią literatūrą, o tai dar pasunkina jų būklę ir savijautą.
Somatoforminiams sutrikimams yra būdingi trys aspektai
- Pirmas – yra jaučiami simptomai, bet jokios patologijos nenustatyta.
- Antra – būdingi psichologiniai išgyvenimai, stresas, nerimas, nemiga.
- Ir trečias aspektas – patys pacientai savo simptomų ir ligos eigos kontroliuoti negali.
Somatoforminės autonominės disfunkcijos simptomai yra skirstomi į dvi dideles grupes
- Obektyvūs simptomai, kuriuos mes galime pastebėti, t.y. niežulys, raudonis, prakaitavimas, rankų tremoras, širdies ritmo sutrikimai.
- Ir subjektyvūs simptomai, kuriems yra būdingas įvairių organų skausmas, tempimas, pilvo pūtimo pojūtis.
Somatoforminių sutrikimų priežastys
Yra pastebėta, kad pradėję jausti įvairius simptomus, žmonės ima labiau stebėti savo pojūčius ir juos vertinti. Kiekvieną simptomą, tokį kaip greitesnį širdies plakimą, pilvo skausmą, žmogus ima vertinti kaip ligą. Šio sutrikimo išsivystymui yra svarbūs ir kiti veiksniai, tokie kaip genetika, anksčiau buvę atvejai šeimoje, ankstyvi, sūnkūs vaikystės išgyvenimai. Pavyzdžiui, atskyrimas nuo vieno iš tėvų, taip pat įtakos gali turėti šiuo metu patiriamas stresas ir nerimas, nesugebėjimas susitvarkyti su kasdieniais iššūkiais ir situacijomis bei lėtinis stresas.
Poveikį daro ir mūsų žalingi įpročiai, gyvenimo būdas, mažas fizinis aktyvumas, gretutinės ligos ir įvairūs psichiniai sutrikimai. Svarbūs gali būti ir kultūriniai ypatumai.
Hipochondrijos gydymas
Šiems sutrikimams gydyti yra sukurtos moksliškai įrodytos psichoterapinės technikos, kurias naudoja psichoterapeutai. Gydantis labai svarbus psichoterapeuto ir kliento ryšys, sukurtas terapinis aljancas, kadangi tai padeda klientui pačiam, vadovaujant terapeutui, atrasti geriausius sprendimus į iškilusias problemas.
Žmogus, kuris išdrįsta kreiptis ir atverti psichoterapeuto kabineto duris, yra išties drąsus ir stiprus, kadangi jis yra pasiruošęs įveikti esančius sunkumus ir pažvelgti savo baimėms į akis, taip pat aranda jėgų jas įveikti. Darykime viską dėl savo geresnės savijautos ir kokybiškesnio gyvenimo.
Išsamūs dr. Juliaus Neverausko ir Adomo Bieliausko mokymai “Nerimas dėl sveikatos ir psichosomatika. Kaip padėti sau ir artimiesiems?”, kuriuose pristatomi efektyvūs bei mokslu pagrįsti kognityvinės ir elgesio terapijos būdai, kuriuos naudojant galima sumažinti sveikatos nerimo ir psichosomatikos keliamus simptomus, o taip pat galima padėti kitiems, pavyzdžiui, artimiesiems, kenčiantiems dėl šių problemų.
Ieškokite jums svarbių Žmogaus instituto mokymų mūsų platformoje.
Žiūrėkite temos pristatymą Youtube platformoje.