Sapnų aiškinimas ir jo tyrimai moksliniais metodais atskleidžia vis daugiau duomenų apie šią mažai pažintą žmogaus psichikos dalį. Miegodami žmonės geba atsakyti į klausimus ir spręsti paprastas matematines problemas. Didžiulė tarptautinė mokslininkų komanda, atliko tyrimą kuris aptiko naują fenomeną – interaktyvų sapnavimą. Interaktyvaus sapno metu žmonės geba sekti jiems duodamas instrukcijas, atsakyti į paprastus klausimus ir netgi spręsti matematines problemas. Tyrimas pasirodė moksliniame žurnale Current Biology. Sapnai yra vis dar paslaptingas fenomenas Sapnai mus perkelia tarsi į kitą realybę, į pasaulį, kuris atrodo toks pats tikras kaip ir mūsų kasdienės patirtys. Sapnų funkcija ir tai kas sąlygoja jų turinį iki …
Kas tai yra emocinis valgymas arba kada valgymas tampa emociniu? Mes visi žinome, kad vieni žmonės ptirdami stresą valgo daugiau, kiti žmonės – mažiau. Tyrimai rodo, kad apie 40% žmonių patirdami stresą valgo daugiau. Tiek pat – apie 40% žmonių – patirdami stresą valgo mažiau ir tik 20% žmonių, kai patiria stresą, valgo tiek pat. Žmonėms, valgantiems daugiau, atsiranda tikimybė, kad jiems pradės vystytis taip vadinamas emocinis valgymas. Emocinis valgymas. Kas tai yra? Pradėkime nuo apibrėžimo. Tai yra mūsų elgesys, kai mūsų atsakas į jausmus ir emocijas ir mūsų jausmų ir emocijų reguliavimas vyksta valgant. Dažniausiai tam tikslui naudojami ir …
Kuo valgymo sutrikimai panašūs į priklausomybes? Kuo ilgiau gydytojas psichoterapeutas dirba su valgymo sutrikimais ir su priklausomybėmis, tuo geriau prededa pastebėti, kaip šios dvi ligų grupės yra susiję. Susiję ne tik tuo, kad tie patys žmonės gali sirgti ir viena ir kita liga, bet susiję ir tuo, kad abi ligos savo požymiuose, simptomuose ir daugelyje kitų aspektų turi labai daug panašumų. Ką sako satitistika? Pradžiai apie statistiką. Valgymo sutrikimų, piktnaudžiavimų įvairiomis medžiagomis bei priklausomybių ryšį gerai atskleidžia statistika. Moksliniai tyrimai, atlikti JAV, rodo, kad apie pusė asmenų, sergančių valgymo sutrikimais ir ypač nervine bulimija, piktnaudžiauja alkoholiu arba vaistais lyginant su 9% žmonių iš bendrosios populiacijos. …
Somatoforminiai sutrikimai (hipochondrija), kaip juos atpažinti ir kas jiems būdinga? Pirmiausia svarbu prisiminti, kad žmogaus organizmą valdo smegenys. Šis smegenų darbo procesas gali būti palygintas su kompiuterio veikimu, kuris taip pat valdo begalę periferinių įrenginių ir priedų: klaviatūrą, skanerį, spausdintuvą, monitorių ir pan. Labai panašiai veikia ir žmogaus sistema, kadangi mūsų smegenys valdo, reguliuoja įvairius procesus ir valdo net ir labiausiai nutolusių nuo galvos organų veiklą. Yra išskiriamos keturios ligų grupės. 1. Pirma ligų grupė yra somatinės ligos Tai pati problematiškiausia ligų grupė. Jai būdinga tai, kad yra pažeistas ne tik pats organas, bet ir sutrikusi jo funkcija. Tikslus to pavyzdys būtų apsinuodijimas. Mes …
Depresijos gydymas: Psichologė – psichoterapeutė Inga Juodkūnė pristato mokymus “Depresija – ne nuosprendis. Su praktiniais pagalbos sau žingsniais“, kuriuos kartu veda su gydytoju dr. Juliumi Neverausku. Seminaras skirtas visiems, sergantiems įvairaus sunkumo ir tipo depresijomis, o taip pat tiems, kuriuos vargina ilgai trunkanti prislėgta nuotaika (tokia būklė vadinama distimija), stiprus nerimas. Šiame pristatyme sužinosite daugiau apie ligos požymius, simptomus ir kokiais būdais vyksta depresijos gydymas. Kas yra depresija? Kokie yra depresijos požymiai? Depresija yra dažniausiai diagnozuojamas nuotaikos sutrikimas, pasireiškiantis prarastu gebėjimu džiaugtis savo asmeniniu gyvenimu, džiaugtis tuo, ką žmogus iki tol turėjo ir kas anksčiau kėlė džiaugsmą. Taip pat ligai būdingas padidėjęs bėjėgiškumas, nerimas ir slogios …
Efektyvus, privatus ir anoniminis gydymas nuo alkoholizmo gali prasidėti jau dabar. Tai dr. Juliaus Neverausko ir gyd. Rūtos Kažimėkienės mokymai “MOTERIS PRIKLAUSOMYBĖS SPĄSTUOSE. Kaip padėti sau ir artimiesiems?” Nors mokymuose daugiausia dėmesio skiriama moterims, ta pačia metodika, praktikomis ir teorinėmis žiniomis gali naudotis ir su tomis pačiomis problemomis susiduriantys vyrai. Seminaras kirtas visiems, kurie nori išmokti tvarkytis su iškylančiais psichologiniais iššūkiais, patiriamais nesaikingai vartojant alkoholį, kurie nori padėti sau ir artimiesiems, susiduriantiems su žalingu alkoholio vartojimu ar priklausomybe. Kam seminaras skirtas ir kam jis gali būti aktualus? Kodėl moterys rečiau gydosi dėl priklausomybės alkoholiui? Kodėl jos rečiau skundžiasi savo šeimos …
Dr. Juliaus Neverausko sveikinimas su Pasauline psichikos sveikatos diena. “Mielieji, visus jus, mūsų draugus, jums svarbius žmones ir visus kitus nuoširdžiai sveikinu su Pasauline psichikos sveikatos diena. Psichikos sveikata – tai ne tik ligų ir sutrikimų nebuvimas. Tai visapusiškas psichologinis, emocinis ir socialinis gerbūvis, tai gerbūvio būsena, kurioje žmonės – mes – realizuojame savo galimybes. Psichikos sveikatos svarba Mes galime susitvarkyti su normaliais stresais mūsų gyvenime. Galime produktyviai dirbti ir prisidėti prie mūsų bendruomenės ir visuomenės. Psichikos sveikata gyvenime yra labai labai svarbi, ji lemia mūsų santykį su savimi, su kitais žmonėmis, su pasauliu. Ji lemia mūsų savijautą, savo gyvenimo vertinimą, lemia mūsų asmeninius ir šeimos santykius, …
Kaip mesti rūkyti? Sužinokite penkias svarbiausias priežastis, kurios šį procesą apsunkina ir ką reikia žinoti, norint pradėti eiti priklausomybės atsikratymo keliu. Nors apie 70 proc. žmonių nori mesti rūkyti, tik labai nedidelei daliai tai pavyksta. Savarankiško metimo atveju sėkmingai meta rūkyti iki 5 proc. žmonių, o labai stipriai motyvuoti pacientai meta 50-70 proc. efektyvumu (1). Taigi net ir turint labai stiprią motyvaciją, labai didelei daliai žmonių nepavysta mesti rūkyti. Kodėl taip yra? Kokios yra priežastys, kodėl žmonės negali mesti rūkyti? Fizinė priklausomybė ir abstinencijos simptomai Didžioji dalis atkryčių įvyksta per patį pirmą rūkymo metimo mėnesį (2). Abstinencijos simptomai atsiranda nustojus …
Naudingi įpročiai, rekomenduojami mokslo, kuriuos verta ugdyti. Puikus laikas pradėti – šiandien. Dėkingumo praktika. Kaip ir kodėl verta išsiugdyti gebėjimą dėkoti? Dėkingumo praktika dar vadinama gyvenimo būdo praktika. Kodėl? Dėkingumas – tai veiksmas, sukeliantis teigiamas emocijas, skatinantis seratonino – laimės hormono – išsiskyrimą. Verta žinoti, kad seratoninas „priklauso“ nuo jausmo, minčių ir prisiminimų, smegenys neatskiria, ar malonus įvykis vyksta dabar, ar mes tik apie jį galvojame, prisimename. Todėl, atlikdami dėkingumo praktiką, „pasigaminame“ mums taip reikalingo seratonino, ugdome pozityvumą ir toleranciją, pasitikėjimo savimi jausmą ir gelbėjamės nuo aukos, pagiežos, savikritikos jausmo. Dėkingumo praktika – tai sąmoningas dėkojimas, dar kitaip –, gebėjimas …
Odos ligos ir stresas. Kodėl psichikos sveikata tokia svarbi kalbant apie labiausiai paplitusias veido ir kitų kūno vietų odos ligas? Šio straipsnio tikslas – supažindinti su sparčiai besivystančia psichodermatologijos kryptimi. Psichodermatologija Ji apima labai platų problematikos spektrą: dermatologiją, psichiatriją ir psichoterapiją, tokiu būdu maksimaliai siekia padėti žmogui, kai vienos srities specialisto tinkamos pagalbos suteikimui nepakanka. Ar kada nors pastebėjote, jog didelio streso metu (pvz.: egzaminų sesija, įvairūs konfliktai) paūmėdavo odos bėrimai ar kitos probleminės odos būklės? O gal atvirkščiai dėl įvairių odos būklių (pvz.: aknės) jausdavotės negražūs, nusivylę, liūdni ar nerimastingi? Psichodermatologija tyrinėja būtent tokius sudėtinius reiškinius ir gilinasi į …
CRAFT programa | Priklausomybė yra psichikos sveikatos sutrikimas, nuo kurio kenčia nemaža dalis visuomenės. Ši diagnozė paliečia ir visus šeimos narius, kurie dažnu atveju tampa priklausomo žmogaus būklės įkaitais ir tuo pačiu palaikymo, pagalbos šaltiniu. Tad, kai kalbame apie priklausomybes, svarbu suvokti, jog kartu su žalingai vartojančiu žmogumi kenčia ir jų artimieji. Naujas pagalbos metodas turintiems priklausomybes ir jų artimiesiems Todėl Lietuvoje diegiamas naujas pagalbos metodas – psichikos sveikatos specialistai pradeda darbą su CRAFT programa, skirta priklausomų žmonių artimiesiems, kuri efektyviai padeda ne tik patiems priklausomiems, bet ir jų artimiausiam ratui. Šiuo metu Lietuvoje jau ruošiami specialistai, dirbantys su CRAFT …
Valgymo sutrikimų pasekmės | Dvi dažniausios ligos priskiriamos valgymo sutrikimams yra nervinė anoreksija ir nervinė bulimija. Pagrindiniai nervinės anoreksijos simptomai yra: Papildomi nervinės anoreksijos simptomai yra: Pagrindiniai nervinės bulimijos simptomai yra: Nervinės bulimijos ir nervinės anoreksijos pasekmės Šie nervinės bulimijos ir nervinės anoreksijos simptomai jau yra gąsdinantys. Dar labiau gąsdinančios yra šių valgymo sutrikimų pasekmės, kurios pasireiškia visose organizmo sistemose: Valgymo sutrikimų pasekmės | Pabaigai Valgymo sutrikimų pasekmės | Skaitykite kitus straipsnius temose: Asmenybės sutrikimai Valgymo sutrikimų pasekmės | Gydytojai ir specialistai: Šiuolaikinės psichologijos ir psichoterapijos centras