Potrauminio streso sutrikimas ir jo valdymas. Ar įmanoma ištrinti trauminius prisiminimus? Trauminį įvykį primenantys stimulai Tyrimas atliktas Teksaso A&M universiteto mokslininkų komandos teikia daug vilties efektyvesniam traumos paveiktų žmonių gydymui, rašo Science Daily. Dauguma žmonių patyrusių traumas yra kankinami šias traumas sukėlusių įvykių prisiminimų. Šie prisiminimai dažnai spontaniškai aktyvuojasi susidūrus su įvairiais trauminį įvykį primenančiais stimulais. Psichologinės intervencijos siekia šiuos prisiminimus pakartotinai sukelti saugiame kontekste ir taip pamažu silpninti prisiminimų keliamus nemalonius pojūčius. „Didžiulė problema yra tai, kad prisiminimo slopinimo procedūros vistiek neištrina pačio prisiminimo“, – sako viena iš tyrimo autorių Stephen Maren. „Prisiminimas niekur nedingsta ir gali bet kada …
Psichoterapija internetu | Psichoterapija yra svarbi sveikatos priežiūros sistemos dalis, padedanti žmonėms susitvarkyti ir gyventi su įvairiais psichologiniais sutrikimais ir emociniais sunkumais. Pastaraisiais metais, ypač COVID-19 pandemijos metu, psichoterapijos paslaugos internetu tapo ženkliai plačiau naudojamos. Šiame straipsnyje aptarsime galimybes teikti psichoterapijos paslaugas internetu, jų privalumus ir trūkumus, taip pat situacijas, kuomet šias paslaugas naudoti galima ir kokiems sutrikimams esant jos nepatartinos. Psichoterapija internetu: Privalumai 1. Prieinamumas Internetinė psichoterapija suteikia galimybę lengviau gauti pagalbą tokiems žmonėms, kurie gyvena nutolusiose vietovėse arba neturintiems galimybės lankytis pas specialistą tiesiogiai. Tai ypač svarbu regionuose, kur psichikos sveikatos specialistų paprastai trūksta. 2. Patogumas Daugelis pacientų …
Šiuolaikinio žmogaus kompetencijos: sveikatai, sėkmei, laimei ir prasmei. Kaip jas išmatuoti, ugdyti, tobulinti ir spręsti problemas? Dr. Juliaus Neverausko projektas Žmogaus instituto MAXI ir MIDI planų prenumeratoriams. Žmogiškosios kompetencijos Žmogaus kompetencijos pagal klasikinį apibūdinimą yra = Žinios x Įgūdžiai. dr. Juliaus Neverausko papildo šią formulę = Žinios x Įgūdžiai x Motyvacija x Biologinė būklė x Psichologinė būklė x Naudojimas ir Tobulėjimas (ir todėl Patirtis). Visos kompetencijos gali būti ir priklausyti vienai arba abejoms kategorijoms: kūrimo ir/ar įveikos Kompetencijas mes, žmonės naudojame dviem atvejais: Įveikos kompetencijas naudojame kai susiduriame su problemomis ir iššūkiais Tam, kad panaudoti įveikos strategijas, reikia jas labai …
Šiuolaikinė psichoterapija: patikimai, praktiškai ir naudingai (giliau besidomintiems, specialistams ir netik…). 50-ies paskaitų ciklas MAXI prenumeratoriams. Visas Žmogaus instituto turinys vienoje vietoje! Mieli Žmogaus instituto bendruomenės nariai ir visi, kuriems rūpi psichologinė sveikata ir sveikata bendrai… Visiems, kuriems tai rūpi svarbu turėti įrankį arba įrankius, kurie gali padėti pasiekti tai, ką tik išvardinau. Šiuo įrankiu vienaskaitoje gali tapti tai ką nuolat vadinu šiuolaikine psichoterapija, o daugiskaitoje – šiuolaikinės psichoterapijos metodikos. Ką aš vadinu psichoterapija ir ką vadinu šiuolaikine psichoterapija? Psichoterapiją kaip metodą bendrai apibūdina dešimtys apibrėžimų. Čia pateiksiu keletą iš jų: Kokią psichoterapiją galima vadinti šiuolaikine? Kokiais požymiais pasižymi šiuolaikinė psichoterapija? …
Fobijų gydymas: Ar jums būna taip, kad jaučiate labai didelę baimę, kuri apsunkina ir apriboja kasdienį gyvenimą. Pavyzdžiui, norite aplankyti artimuosius kitoje šalyje, bet atsisakote skrydžio lėktuvu, nes turite skrydžio fobiją. Arba, negalite pasirįžti pradėti vairuoti automobilį, nes turite vairavimo fobiją? Laimei, šiuo metu yra efektyvių ir inovatyvių būdų išgydyti šias ir kitas fobijas. Kas yra baimė ir kodėl ji yra reikalinga emocija? Baimė yra labai reikalinga, natūrali, žmogiška emocija. Ši emocija padeda tose situacijose, kurios yra iš tiesų pavojingos, kai gresia realus pavojus gyvybei ar sveikatai. Pavyzdžiui, jeigu žmogus atsiduria arti stataus skardžio ir jam gresia pavojus nukristi, susižeisti …
Mindfulness pratimai šeimai: Dėmesingo įsisąmoninimo praktikavimas šeimoje gali tapti puikia galimybe sustoti, pabūti vieni su kitais ir mokytis geranoriškumo bei dėkingumo. Geriausia dovana, kurią galime duoti vieni kitiems yra dėmesys. Kai pilnai apgaubiame dėmesiu tuos kuriuos mylime – jie ima žydėti. Nesudėtingi mindfulness pratimai vaikams ir visai šeimai Dauguma tėvų, išbandžiusių dėmesingą įsisąmoninimą ir supratusių jo naudą, nori šio įgūdžio mokyti ir vaikus. Lengviau tai padaryti gali būti tuomet, kai praktikuojame visi drauge. Šeimoje sąmoningumo akimirkas galime įvesti labai įvairiai. Vienas iš paprastesnių būdų – praktikuoti sąmoningumo akimirkas prie vakarienės stalo. SUPER klausytojas Kartu su šeima galime mokytis, ką reiškia …
Psichologinio smurto prevencija. Jei manote, kad patiriate emocinį prievartą, pirmiausia pasitikėkite savo nuojauta. Jei jaučiatės blogai, tai jau stiprus ženklas, kad verta atkreipti dėmesį į save ir į tai, ko jūs norite iš bendravimo su kitu žmogumi. Nuo ko galima pradėti? Nebandykite taisyti smurtautojų Galbūt jums kils noras jiems padėti, tačiau smurtaujantiems žmonėms dažnai sunku pakeisti savo elgesį be profesionalų pagalbos. Galite tik paskatinti bendradarbiauti su terapeutu, tačiau jie patys turi priimti tokį sprendimą. Venkite savęs kaltinimo Atminkite, kad niekada nenusipelnėte prievartos, nesvarbu, ką pasakėte ar padarėte. Vienintelis atsakingas asmuo yra tas, kuris elgiasi smurtaujančiai. Teikite pirmenybę savo poreikiams Rūpinimasis …
Priėmimo ir įsipareigojimo terapija. Kaip išmokti priimti tai, ko negalite pakeisti? Kaip pasiryžti veiksmams, kurie gerintų gyvenimo kokybę?
Odos ligos ir stresas. Kodėl psichikos sveikata tokia svarbi kalbant apie labiausiai paplitusias veido ir kitų kūno vietų odos ligas? Šio straipsnio tikslas – supažindinti su sparčiai besivystančia psichodermatologijos kryptimi. Psichodermatologija Ji apima labai platų problematikos spektrą: dermatologiją, psichiatriją ir psichoterapiją, tokiu būdu maksimaliai siekia padėti žmogui, kai vienos srities specialisto tinkamos pagalbos suteikimui nepakanka. Ar kada nors pastebėjote, jog didelio streso metu (pvz.: egzaminų sesija, įvairūs konfliktai) paūmėdavo odos bėrimai ar kitos probleminės odos būklės? O gal atvirkščiai dėl įvairių odos būklių (pvz.: aknės) jausdavotės negražūs, nusivylę, liūdni ar nerimastingi? Psichodermatologija tyrinėja būtent tokius sudėtinius reiškinius ir gilinasi į …
Itin jautrus asmuo | Ar jus vargina triukšmingos patalpos, ryškios šviesos ir kvapai? Ar jūs stipriai išsigąstate sulojus šuniui, pralekiančioms sirenoms ar fejerverkai? Ar jūs puikiai jaučiate kitų žmonių emocijas ir nuotaikas? Gal jus labai įtraukia menas? Ar apsiašarojate žiūrėdami liūdną filmą? Gal netoleruojate kavos? Ar jūs labai išvargstate, kai vienu metu turite daug atsakomybių? Gal pastebite subtilius dalykus? Kas yra itin jautrus asmuo? Tai yra keletas situacijų ar savybių, būdingų itin jautriems asmenims (IJA). Jeigu į daugumą klausimų atsakėte teigiamai, labai tikėtina, kad jūs esate tarp 20 procentų žmonių, esančių IJA. Žmonės turi įvairių įsitikinimų apie jautrumą. Vieni šią …
CRAFT programa | Priklausomybė yra psichikos sveikatos sutrikimas, nuo kurio kenčia nemaža dalis visuomenės. Ši diagnozė paliečia ir visus šeimos narius, kurie dažnu atveju tampa priklausomo žmogaus būklės įkaitais ir tuo pačiu palaikymo, pagalbos šaltiniu. Tad, kai kalbame apie priklausomybes, svarbu suvokti, jog kartu su žalingai vartojančiu žmogumi kenčia ir jų artimieji. Naujas pagalbos metodas turintiems priklausomybes ir jų artimiesiems Todėl Lietuvoje diegiamas naujas pagalbos metodas – psichikos sveikatos specialistai pradeda darbą su CRAFT programa, skirta priklausomų žmonių artimiesiems, kuri efektyviai padeda ne tik patiems priklausomiems, bet ir jų artimiausiam ratui. Šiuo metu Lietuvoje jau ruošiami specialistai, dirbantys su CRAFT …
Valgymo sutrikimų pasekmės | Dvi dažniausios ligos priskiriamos valgymo sutrikimams yra nervinė anoreksija ir nervinė bulimija. Pagrindiniai nervinės anoreksijos simptomai yra: Papildomi nervinės anoreksijos simptomai yra: Pagrindiniai nervinės bulimijos simptomai yra: Nervinės bulimijos ir nervinės anoreksijos pasekmės Šie nervinės bulimijos ir nervinės anoreksijos simptomai jau yra gąsdinantys. Dar labiau gąsdinančios yra šių valgymo sutrikimų pasekmės, kurios pasireiškia visose organizmo sistemose: Valgymo sutrikimų pasekmės | Pabaigai Valgymo sutrikimų pasekmės | Skaitykite kitus straipsnius temose: Asmenybės sutrikimai Valgymo sutrikimų pasekmės | Gydytojai ir specialistai: Šiuolaikinės psichologijos ir psichoterapijos centras