Prieraišumo stiliai. Geriau supraskime save ir savo santykius. Prieraišumo stiliai santykiuose Dviejų žmonių santykis yra unikalus ir nepakartojamas, tačiau tam tikrų dėsningumų, kurie kiekvienam iš mūsų yra būdingi ir turi daug įtakos tiek romantinių, tiek draugiškų santykių eigai galime pastebėti. Pateiksiu kelis pavyzdžius porose: vienas partneris po darbo dienos nori erdvės ir laiko sau, pabūti su savimi ir taip nusiraminti, tuo tarpu kitas partneris nori grįžęs iš darbo visą laiką leisti kartu, bendrauti ir jaučiasi atstumtas kai to negauna. Vienas partneris išeina praleisti laiko su draugais ir jaučiasi užspaustas, kontroliuojamas, kai kitas partneris negali nusiraminti likęs vienas namie ir pastoviai …
Mindfulness pratimai šeimai: Dėmesingo įsisąmoninimo praktikavimas šeimoje gali tapti puikia galimybe sustoti, pabūti vieni su kitais ir mokytis geranoriškumo bei dėkingumo. Geriausia dovana, kurią galime duoti vieni kitiems yra dėmesys. Kai pilnai apgaubiame dėmesiu tuos kuriuos mylime – jie ima žydėti. Nesudėtingi mindfulness pratimai vaikams ir visai šeimai Dauguma tėvų, išbandžiusių dėmesingą įsisąmoninimą ir supratusių jo naudą, nori šio įgūdžio mokyti ir vaikus. Lengviau tai padaryti gali būti tuomet, kai praktikuojame visi drauge. Šeimoje sąmoningumo akimirkas galime įvesti labai įvairiai. Vienas iš paprastesnių būdų – praktikuoti sąmoningumo akimirkas prie vakarienės stalo. SUPER klausytojas Kartu su šeima galime mokytis, ką reiškia …
Psichologinio smurto prevencija. Jei manote, kad patiriate emocinį prievartą, pirmiausia pasitikėkite savo nuojauta. Jei jaučiatės blogai, tai jau stiprus ženklas, kad verta atkreipti dėmesį į save ir į tai, ko jūs norite iš bendravimo su kitu žmogumi. Nuo ko galima pradėti? Nebandykite taisyti smurtautojų Galbūt jums kils noras jiems padėti, tačiau smurtaujantiems žmonėms dažnai sunku pakeisti savo elgesį be profesionalų pagalbos. Galite tik paskatinti bendradarbiauti su terapeutu, tačiau jie patys turi priimti tokį sprendimą. Venkite savęs kaltinimo Atminkite, kad niekada nenusipelnėte prievartos, nesvarbu, ką pasakėte ar padarėte. Vienintelis atsakingas asmuo yra tas, kuris elgiasi smurtaujančiai. Teikite pirmenybę savo poreikiams Rūpinimasis …
Kaip mesti rūkyti? Sužinokite penkias svarbiausias priežastis, kurios šį procesą apsunkina ir ką reikia žinoti, norint pradėti eiti priklausomybės atsikratymo keliu. Nors apie 70 proc. žmonių nori mesti rūkyti, tik labai nedidelei daliai tai pavyksta. Savarankiško metimo atveju sėkmingai meta rūkyti iki 5 proc. žmonių, o labai stipriai motyvuoti pacientai meta 50-70 proc. efektyvumu (1). Taigi net ir turint labai stiprią motyvaciją, labai didelei daliai žmonių nepavysta mesti rūkyti. Kodėl taip yra? Kokios yra priežastys, kodėl žmonės negali mesti rūkyti? Fizinė priklausomybė ir abstinencijos simptomai Didžioji dalis atkryčių įvyksta per patį pirmą rūkymo metimo mėnesį (2). Abstinencijos simptomai atsiranda nustojus …
Naudingi įpročiai, rekomenduojami mokslo, kuriuos verta ugdyti. Puikus laikas pradėti – šiandien. Dėkingumo praktika. Kaip ir kodėl verta išsiugdyti gebėjimą dėkoti? Dėkingumo praktika dar vadinama gyvenimo būdo praktika. Kodėl? Dėkingumas – tai veiksmas, sukeliantis teigiamas emocijas, skatinantis seratonino – laimės hormono – išsiskyrimą. Verta žinoti, kad seratoninas „priklauso“ nuo jausmo, minčių ir prisiminimų, smegenys neatskiria, ar malonus įvykis vyksta dabar, ar mes tik apie jį galvojame, prisimename. Todėl, atlikdami dėkingumo praktiką, „pasigaminame“ mums taip reikalingo seratonino, ugdome pozityvumą ir toleranciją, pasitikėjimo savimi jausmą ir gelbėjamės nuo aukos, pagiežos, savikritikos jausmo. Dėkingumo praktika – tai sąmoningas dėkojimas, dar kitaip –, gebėjimas …
Tėvo vaidmuo vaiko gyvenime. Teiginys, kad vaikams reikia ir mamos, ir tėčio, šiandien skamba „suprantamai“. Tačiau atsakymas į klausimą: kokio tėčio reikia vaikui, nėra toks paprastas. Kokios tėvo savybės ir elgesys vaikams turės teigiamos įtakos? Ar vaikui reikia tėvo, kuris jam būtų tarsi antra mama? Draugu? Mokytoju? Koks yra tėvo vaidmuo vaiko gyvenime? Ar yra kažkas panašaus į „tobulą tėtį“? O gal užtenka, kad tėvas būtų „pakankamai geras“? Ką tai reiškia? Taigi, pabandykime padiskutuoti, pažvelgime į tėčio vaidmenį vaiko gyvenime ir ko iš tikrųjų vaikui iš jo reikia. Dar ne taip senai elementari tėvo užduotis buvo užtikrinti visos šeimos materialinę …
Tėvų kontrolė ir vaidmuo auginant brandžią asmenybę. „Kiekvienas vaikas yra nepakartojama kūrybinė laboratorija su nežabota fantazija, kurios skrydis beribis ir nesuvaldomas.” K. Čiukovskis Tėvų kontrolė, tėvų įtaka ir jos svarba Vaikystė yra gražiausias ir dažnai geriausias žmogaus gyvenimo laikotarpis. Ji kupina emocijų, ieškojimų ir atradimų, neužmirštamų minučių ir įspūdžių. Vaikystė – tai asmenybės psichinių, dvasinių ir fizinių galių formavimosi laikotarpis. Vaikystė prabėga kaip trumpa akimirka, bet palieka ryškų pėdsaką žmogaus gyvenime. Mažylis mokosi žengti pirmuosius žingsnius, tarti pirmuosius žodžius, suprasti aplinkinį pasaulį, jame vykstančius reiškinius, save, žmones. Jam tenka susidurti su sudėtingu ir nepažįstamu pasauliu. Žinoma, jam baugu ir kartu …
Šventinis nerimas: 7 būdai, kaip išsaugoti ramybę šiuo neramiu laikotarpiu Prieš šventes daugelis pasijaučia nuvargę ir skaičiuoja dienas, kol pagaliau galės pailsėti. O kaip jums idėja – pasitikti šventes be įtampos ir nepavargus? Dėmesingas įsisąmoninimas yra puikus būdas, galintis padėti sustoti bent kelioms akimirkoms per dieną tam, kad net ir šiame skubėjimo laikotarpyje, pajustumėme daugiau ramybės. „Mindfulness“ praktikos – tai ne tik galinga psichologinių sunkumų įveikos strategija, tai, pirmiausia, pagalba sau jaustis ramiau, pasirūpinti savimi, atsitraukti nuo užsisukusių minčių ir emocijų. Sąmoningumo įgūdžiai leidžia mums greičiau pastebėti, kokie yra mūsų tikrieji poreikiai, pasitikrinti, ko iš tiesų norime, ir imtis tų …
Kaip nuraminti vaiką, kuris verkia, maištauja, nesivaldo? | Interviu su dr. Juliumi Neverausku lrt.lt portale: Meditacinės praktikos – Pasaulis vis stipriau atsigręžia į meditaciją. Ją, kaip prevencinę priemonę mažinti vaikų elgesio sutrikimus minėjote ir jūs. Net stipriausių krepšinio lygų klubai pradeda taikyti meditaciją žaidėjams – taip pagerėja taiklumas, krepšininkai tiesiog atsipalaiduoja ir susikoncentruoja. – Žinoma, meditacinės praktikos yra galinga psichologinės profilaktikos priemonė. Jos moko dėmesingumo ir gerina dėmesio koncentraciją, didina psichologinį stabilumą ir atsparumą, gerina savivoką, emocijų reguliaciją, empatijos jausmą, atjautos visomis kryptimis galimybes ir psichologinės gerovės jausmą. knyga / Pranešimo autorių nuotr. Be abejo, meditacinės praktikos taip pat padeda …
Maži gerumo veiksmai sukuria didelį gėrį | Šį mėnesį raginame jus atlikti mažus gerumo veiksmus. Šie metai daugeliui iš mūsų buvo dar vieni sunkūs, kupini nežinomybės, pakilimų ir nuosmukių metai. Laikotarpis, kuris atnešė daug nerimo ir tuo pačiu daug galimybių praktikuoti svarbius labai mažus dalykus: Gerumas yra užkrečiamas ir įrodyta, kad padėdami kitiems ir mes jaučiamės geriau! Gruodžio mėnesį kviečiame kiekvieną dieną atlikti bent vieną GERUMO VEIKSMĄ. Nes ne ketinimai ar intencijos, bet VEIKSMAI kuria mūsų realybę. Galbūt tai imbieriniai sausainiai kaimynui ar kvietimas pasivaikščioti kolegą ar seniai matytą draugą…. Pasistenkime sutelkti dėmesį į dosnumą, skirdami savo laiką ir pastangas. …
Odos ligos ir stresas. Kodėl psichikos sveikata tokia svarbi kalbant apie labiausiai paplitusias veido ir kitų kūno vietų odos ligas? Šio straipsnio tikslas – supažindinti su sparčiai besivystančia psichodermatologijos kryptimi. Psichodermatologija Ji apima labai platų problematikos spektrą: dermatologiją, psichiatriją ir psichoterapiją, tokiu būdu maksimaliai siekia padėti žmogui, kai vienos srities specialisto tinkamos pagalbos suteikimui nepakanka. Ar kada nors pastebėjote, jog didelio streso metu (pvz.: egzaminų sesija, įvairūs konfliktai) paūmėdavo odos bėrimai ar kitos probleminės odos būklės? O gal atvirkščiai dėl įvairių odos būklių (pvz.: aknės) jausdavotės negražūs, nusivylę, liūdni ar nerimastingi? Psichodermatologija tyrinėja būtent tokius sudėtinius reiškinius ir gilinasi į …
Mindfulness nauda | Praėjusiais metais atliktų tyrimų apie įsisąmoninimu grįstas intervencijas (angl. mindfulness – based interventions – MBI) apžvalgoje pažymima, jog MBI yra veiksmingos gerinant daugelį biopsichosocialinių būklių, įskaitant depresiją, nerimą, stresą, nemigą, priklausomybę, psichozę, skausmą, hipertenziją, svorio kontrolę, su vėžiu susijusius simptomus ir prosocialų elgesį. Mindfulness nauda Dėmesingumas / Įsisamonintas dėmesingumas / Mindfulness /Atida – tai akimirksnį po akimirkos vykstantis suvokimas apie mintis, jausmus, kūno pojūčius ir supančią aplinką. Dėmesingas įsisąmoninimas yra psichologinė būsena, kurios metu pasireiškia dėmesingumas, atidumas ir jautrumas dabarties patirtims ir kontekstui, aktyvus mąstymas ir sąmoningas gautos informacijos apdirbimas. Mindfulness praktikos susijusios su atvirumu, nesmerkimu, draugiškumu, …