Šiuolaikinio žmogaus kompetencijos: sveikatai, sėkmei, laimei ir prasmei
Šiuolaikinio žmogaus kompetencijos: sveikatai, sėkmei, laimei ir prasmei. Kaip jas išmatuoti, ugdyti, tobulinti ir spręsti problemas? Dr. Juliaus Neverausko projektas Žmogaus instituto MAXI ir MIDI planų prenumeratoriams.
Straipsnio temos:
Žmogiškosios kompetencijos
- Tai nuo asmens priklausančios prielaidos ir sąlygos kokios nors funkcijos atlikimui.
- Žmogiškosios kompetencijos yra tai, kas suteikia žmogui gebėjimą veiksmingai elgtis įvairiose gyvenimo situacijose.
- Šios kompetencijos apima platų žinių, įgūdžių, vertybių, požiūrių ir gebėjimų spektrą.
- Jos yra svarbios asmeniniam vystymuisi, socialiniam bendravimui ir integracijai, profesinei ir asmeninei sėkmei, sveikatai bei laimei.
Žmogaus kompetencijos pagal klasikinį apibūdinimą yra = Žinios x Įgūdžiai. dr. Juliaus Neverausko papildo šią formulę = Žinios x Įgūdžiai x Motyvacija x Biologinė būklė x Psichologinė būklė x Naudojimas ir Tobulėjimas (ir todėl Patirtis).
Visos kompetencijos gali būti ir priklausyti vienai arba abejoms kategorijoms: kūrimo ir/ar įveikos
Kompetencijas mes, žmonės naudojame dviem atvejais:
- Tvarkymasis su gyvenimo sunkumais (išorinė motyvacija) ir
- Svarbaus kūrimas nesant sunkumų (vidinė motyvacija)
Įveikos kompetencijas naudojame kai susiduriame su problemomis ir iššūkiais
Tam, kad panaudoti įveikos strategijas, reikia jas labai gerai “atšlifuoti“, „atidirbti“, kad suveiktų kaip geresnis automatizmas streso, iššūkio ar sunkumo akivaizdoje. Tam, reikia struktūros prisiminimo ir naudojimo, kai ją prisiminti, o tuo labiau panaudoti yra sunku. Todėl, praverčia labai aiškus struktūrinis įveikos strategijų žinojimas ir naudojimas, kurio pritaikymas formuoja teisingą automatizmą. Yra keliasdešimt dažniausių situacijų, kuriose tokių įveikos strategijų prireikia labiausiai.
MAXI ir MIDI planų prenumeratoriams nauja rubrika 2024 m.: "Šiuolaikinio žmogaus kompetencijos: sveikatai, sėkmei, laimei ir prasmei"
Todėl, aš pradedu Žmogaus instituto projektą "Šiuolaikinio žmogaus kompetencijos: sveikatai, sėkmei, laimei ir prasmei. Kaip jas išmatuoti, ugdyti, tobulinti ir spręsti problemas?"
Jį sudarys trys dalys:
- Pirma dalis, kurioje aš pateiksiu įvadinę informaciją apie žmogiškąsias kompetencijas aplamai: Kodėl jos reikšmingos, kaip jas išmatuoti, kaip jos ugdomos ir kaip spręsti gyvenimo problemas ir susidoroti su gyvenimo iššūkiais, kai jie iškyla.
- Antra dalis bus skirta suaugusiųjų žmonių kompetencijoms. Joje pateiksime konkrečias kompetencijas, kurios padeda žmonės išsaugoti ir stiprinti fizinę bei psichologinę sveikatą, patirti sėkmę asmeniniame gyvenime ir profesinėje veikloje, stiprinti laimės jausmą ir atrasti prasmę. Apibendrinant – gyventi sveikesnį, sėkmingesnį, laimingesnį ir prasmingesnį gyvenimą. Šią dalį parengsiu aš pats ameniškai.
- Trečia dalis bus skirta vaikų ir paauglių kompetencijoms. Joje pateiksime konkrečias kompetencijas, kurios padės vaikams, paaugliams ir jų tėvams bei mokytojams konkrečiose gyvenimiškose situacijose. Šią dalį parengs psichologė-psichoterapeutė, supervizorė ir įsisąmoninimo intervencijų mokytoja Asta Jakonienė.
100 svarbiausių žmogaus kompetencijų
Planuojame iš viso pateikti apie 100 svarbiausių žmogiškųjų kompetencijų, kurių prireikia įvairiose gyvenimo situacijose ir įvairiuose amžiaus tarpsniuose. Čia išvardinsiu keliolika suaugusiame amžiuje svarbių žmogiškųjų kompetencijų, kurios yra pirmosios mūsų sąraše:
- Asmeninio sąmoningumo, t.y. savivokos, savo asmenybės, savo gyvenimo ir funkcionavimo modelių supratimas, sąmoningumo tobulinimas ir susitvarkymas su iššūkiais ir problemomis.
- Tai, kas vadinama Emociniu intelektu lavinimas (kaip atskira kompetencija), visų pirma Emocijų reguliavimas sunkiose situacijose (bus pateikta kaip atskiros kompetencijos)
- Pyktis
- Nerimas/Baimė
- Liūdesys
- Kaltė
- Gėda
- Problemų sprendimas
- Savidisciplinos praktikavimas
- Profesinių santykių su kitais žmonėmis kūrimas, profesionalaus palaikymo tinklo susikūrimas
- Asmeninių draugiškų ir romantinių santykių užmezgimas, kūrimas ir vystymas (nutraukimas). Ribų nubrėžimas santykiuose
- Pasirūpinimas savimi kai sunku
- Savo poreikių išsakymas
- Savikritikos suvaldymas
- Tvirtabūdiškumo „įjungimas“ iššūkį keliančiose situacijose
- Laiko suvaldymas
- Konflikto išsprendimas
- Kritinis mąstymas
- Nusiraminimas
- Efektyvus mokymasis ir išmokimas
- Viešo kalbėjimo baimė
- Strateginis planavimas
- ...
Ištraukas iš šio edukacinio projekto (paskaitų ir seminarų) pateiksime viešai, tačiau pats kursas pilnai bus prieinamas tik Žmogaus instituto turinio prenumeratoriams, prenumeruojantiems MAXI ir MIDI planus, t.y. tiems žmonėms, kurie palaiko mūsų pastangas plėsti ir tobulinti savo veiklą.
VšĮ. Žmogaus institutas šiuo metu plečia savo veiklą. Įtrauksime ne tik psichologijos, psichoterapijos kompetencijų auginimą, bet ir mokslu grįstos sveikatos saugojimo ir stiprinimo kompetencijų auginimą. Todėl, mes labai džiaugiamės žmonėmis, kurie supranta, kad solidi mokslu grįsta edukacija, siekiant plačiai prieinamo kokybiško nemokamo turinio, reikalauja resursų ir savo prenumerata prisideda prie šio vertybiškai svarbaus darbo.
Taigi, apibendrinant galima teigti, kad jau labai greitai mes turėsime galimybę žingsnis po žingsnio susipažinti su tuo, ką vadiname šiuolaikinė psichoterapija, ką ji siūlo mums, sveikiems ir sergantiems įvairių iššūkių, sunkumų ir problemų turintiems žmonėms, kokias kompetencijas galime ugdyti ir užsiugdyti ir kaip jas naudoti ne tik problemų sprendimui, bet ir savo vienintelio gyvenimo gerinimui visomis prasmėmis...
Žiūrėkite naujos rubrikos pristatymą Žmogaus instituto Youtube kanale.
Tag:prenumerata