Moters priklausomybė. Efektyvus ir anoniminis gydymas nuo alkoholizmo
Efektyvus, privatus ir anoniminis gydymas nuo alkoholizmo gali prasidėti jau dabar. Tai dr. Juliaus Neverausko ir gyd. Rūtos Kažimėkienės mokymai “MOTERIS PRIKLAUSOMYBĖS SPĄSTUOSE. Kaip padėti sau ir artimiesiems?”
Straipsnio temos
Nors mokymuose daugiausia dėmesio skiriama moterims, ta pačia metodika, praktikomis ir teorinėmis žiniomis gali naudotis ir su tomis pačiomis problemomis susiduriantys vyrai.
Seminaras kirtas visiems, kurie nori išmokti tvarkytis su iškylančiais psichologiniais iššūkiais, patiriamais nesaikingai vartojant alkoholį, kurie nori padėti sau ir artimiesiems, susiduriantiems su žalingu alkoholio vartojimu ar priklausomybe.
Kam seminaras skirtas ir kam jis gali būti aktualus?
- Jei šeimoje patiriate problemas, susijusias su alkoholio vartojimu.
- Jei manote, kad nebegalite, nebemokate padėti sau ar artimajam.
- Jeigu galvojate, kad alkoholio vartojate per dažnai ar/ir per daug.
- Jeigu atrodo, kad alkoholis padeda atsipalaiduoti, sumažinti liūdesio, vienatvės jausmus ar atvirkščiai – kai linksma, išgeriate, kad būtų dar linksmiau.
- Jei nerimą, nemigą ir depresiją „gydote“ alkoholiu, gal net kartu su vaistais.
- Jei pastebite, kad artimas žmogus dažnai vartoja alkoholį, jei nori tai nuslėpti, jei kaupiasi darbo, finansinės, santykių problemos.
- Jeigu esate specialistas, kuris padeda kitiems įveikti psichologines problemas, susijusias su alkoholio vartojimu.
Kodėl moterys rečiau gydosi dėl priklausomybės alkoholiui?
Kodėl jos rečiau skundžiasi savo šeimos gydytojui, jog turi tokį polinkį? Nors moterys paprastai savo sveikata linkusios rūpintis labiau nei vyrai, tačiau kalbant apie alkoholį – tai tema – tabu. Didelės problemos ir gimsta todėl, kad moterys gana ilgai sugeba slėpti savo bėdą, susijusią su alkoholio vartojimu. Visuomenės nuomonė, smerkianti geriančią moterį, yra tokia stipri, kad išsilavinusios moterys dažnai būna gerokai „pažengusios“ savo ligoje.
Jų šeimos gydytojas net neįtaria, kad kamuojančios sveikatos problemos gali būti sukeltos alkoholio vartojimo, nes į gydytojus paprastai kreipiasi dėl nerimo, depresijos ar nemigos. Ir tik įgijus pasitikėjimą, specialiai klausiant, galima sužinoti, jog nesaikingai vartojamas alkoholis gali būti viena pagrindinių priežasčių dėl problemų moters gyvenime. Besislapstydamos ir gerdamos vienos jos dažnai nukeliauja iki pavojingos ribos. Šią problemą „padeda“ slėpti ir šeimos nariai, nes jiems taip pat gėda, nepriimtina, nepatogu pripažinti, kad jų namuose yra išgėrinėjanti moteris.
Priklausomo žmogaus prototipas
Jeigu kas nors jūsų paprašytų tiesiog dabar imti ir nupiešti geriančios, nuo alkoholio priklausomos moters paveikslą, koks jis būtų? Gali būti, kad daug kam prieš akis iškiltų visiškai degradavusi, benamė ar galbūt gyvenanti kokioje purvinoje landynėje moteris. Galbūt paveiksle būtų ištinęs moters veidas, su mėlynėmis paakiuose, svirduliuojančios gatve su alaus buteliu. Ko gero vaizdas galėtų būti visai netoli tiesos, jeigu kalbame apie paskutinės stadijos, jau degradavusią alkoholikę, tačiau iš tiesų realybė tokia, kad niekas per naktį netampa alkoholiku ir nebūna taip, kad graži, tvarkinga, pareiginga moteris atsigulė į lovą miegoti, o ryte jau atsikėlė degradavusi ir besiblaškanti prie konteinerio.
Tikrai yra ne viena pereinamoji priklausomybės stadija, kuriose žmogus jau yra priklausomas, ir pats ir artimieji jau kenčia, tačiau kitiems yra matomas tiktai gražus fasadas: išsilavinę žmonės, užimantys aukštas pareigas, pasitempę, besišypsantys, apsikrovę įvairiausiomis atsakomybėmis, matomi viešumoje. Visgi už šio solidžiai atrodančio paviršiaus slypi viena aplinkybė – pačių žmonių kasdienybė nebeįsivaizduojama be alkoholio.
Kas atsitinka? Kokios priežastys nuveda prie to, kad išsilavinusios, atsakingus darbus dirbančios gydytojos, teisininkės, vadovės tampa priklausomomis?
Kaip ir kokiu būdu, rodos, savarankiškos, gražios ir mylimos moterys nusivažiuoja tiek, kad artimieji jas girtaujančias ir negalinčias pasirodyti darbe slepia, gydymo įstaigose meluoja, kad paslydo plaudamos grindis ir susilaužė ranką, kad jų vaikai jaučiasi atsakingi už sergančias mamas ir palikti augti patys, kad jos pačios rytais “taiso sveikatą” spintoje slepiamu alkoholiu?
Tikrai būtų sunku įvardinti bent vieną priežastį, nulemiančią priklausomybės vystymąsi, nes paprastai veikia visas kompleksas tarpusavyje susijusių veiksnių. Labai svarbios yra ankstyvosios vaikystės patirtys, gebėjimas valdyti nerimą, asmenybės, prisirišimo tipai, įtakos turi ir genetiniai veiksniai, socialinė aplinka. Šiuo atveju kalbame apie tikrai didelę įvairovę, nes kiekvieno žmogaus reakcija į savo gyvenimo įvykius yra visiškai unikali.
Įvertinkime ir daugybę visuomenėje sklandančių mitų apie moteris ir alkoholio vartojimą
Pradėkime nuo to, kad šiuolaikinėje vakarų kultūroje į išgėrinėjančią moterį visuomenė žiūri kurkas kritiškiau nei į išgeriantį vyrą. Moterims, vartojančioms alkoholį, taikomi gerokai griežtesni standartai nei vyrams. Ir jei išgėręs vyras gali būti laikomas linksmu, šmaikščiu, atsipalaidavusiu, tai išgėrusi moteris bus vertinama kaip nesivaldanti, blevyzgojanti ar seksualiai provokuojanti. Todėl visai nenuostabu, kad moterys ypatingai slepia savo bėdą ir tik kraštutiniu atveju išdrįsta kreiptis pagalbos. O jei ir kreipiasi į savo šeimos gydytoją ar psichiatrą, tikrai ne dėlto, kad išgerinėja, o dažniausiai skųsdamosis depresija, nerimu, santykių problemomis. Ir moteris jau gali būti labai toli pažengusi savo ligoje. Deja, gydytojai šiais atvejais net nepagalvoja apie alkoholį.
Ir moksliniai tyrimai rodo, kad gydytojai žymiai rečiau įtaria alkoholio vartojimą sukeltus sutrikimus pacientams, jeigu jie yra susituokę, dirbantys, baltosios rasės ir moteriškos lyties. Besislapstydamos ir gerdamos vienos, moterys tikrai dažnai užtempia savo problemą iki labai pavojingos ribos. Šią problemą joms padeda slėpti net ir šeimos nariai, nes jiems taip pat gėda, nepriimtina ir nepatogu, kad jų namuose yra išgerinėjanti moteris, dukra ar mama.
Mitas: Vyno taurė kasdien yra sveika
Dažnai girdime, kaip kasnors pokalbiuose akcentuoja, jog štai prancūzai ar ispanai kasdien išgeria po taurę ir nieko, šalis ar tauta juk dėl to neprasigėrė. Epidemiologai šiuo metu stebi, kaip alkoholio pardavimo moterimis plėtra ir lyčių vaidmenų persiskirstymas, palaipsniui keičia alkoholio vartojimo pusiausvyrą. Apskritai paėmus, vyrai vis dar girtauja beveik dvigubai dažniau nei moterys, tačiau tai jau nebegalioja žvelgiant į jaunesnius žmones.
Analizuojant duomenis matoma, kad 1991-2000 m. gimusios moterys, t.y. dabartinės dvidešimtmetės, tridešimtmetės, geria tiek pat, kiek ir jų bendraamžiai vyrai, o tuo tarpu stebima tendecija, kad ilgainiui girtavimo rodikliais gali juos netrukus ir pralenkti.
Tačiau problema yra ne tik ta, kad moterys pradėjo gerti daugiau. Mokslininkai nustatė, kad moterų kūnus alkoholis veikia kitaip nei vyrų. Ne tik dėl mažesnio svorio, bet ir dėl visai kitų papildomų ir mažiau žinomų priežasčių. Nustatyta, kad moterų organizme gaminasi mažiau fermento, vadinamo alkoholio dehidrogenazė, kuris skaido alkoholį. Taigi, dėl natūraliai didesnio riebalų ir mažesnio vandens kiekio organizme, moterys patiria didesnį fiziologinį atsaką į alkoholį. Kitaip tariant, jos greičiau ir labiau apgirsta. Moterys, kurios pernelyg daug geria, dažniausiai greičiau suserga priklausomybe ir patiria visas kitas sveikatos sveikatos problemas, susijusias su alkoholio vartojimu. Jos paprastai pradeda gerti vėlesniame amžiuje negu vyrai, tačiau priklausomybė nuo alkoholio joms išsivysto per trumpesnį laiką.
Rizika susirgti kitomis ligomis
Pavyzdžiui, švedų mokslininkai tyrė alkoholio įtaką slopinant neuromediatoriaus serotonino, kuris yra atsakingas už nuotaiką, savivertę, aktyvumą. Paaiškėjo, kad panašų slopinimo efektą patirs 14 m. alkoholiu piktnaudžiaujantis vyras, o moteriai tuo tarpu prireiks tik keturių metų, kad pasiektų tą patį negatyvų rezultatą. Kadangi moterys įsisavina ir metabolizuoja alkoholį kitaip nei vyrai, jos yra jautresnės neigiamoms fizinėms alkoholio pasekmėms, įskaitant kepenų, širdies ligas, kognityvinius sutrikimus.
Alkoholis taip pat didina moterų riziką susirgti krūties vėžiu, tačiau apie šį ryšį daugelis moterų išvis nežino. Apskaičiuota, kad vienas iš penkių mirties nuo krūties vėžio atvejų Europos Sąjungoje, yra susijęs su alkoholio vartojimu.
Alkoholio vartojimas neabejotinai neigiamai paveikia psichinę sveikatą. Dažnai žmonės pradeda vartoti, tarsi, savigydai, kaip priemonę, kuri padeda sušvelninti jau esamos ligos simptomus. Pavyzdžiui, sušvelninti vienišumo, liūdesio jausmą kenčiant nuo depresijos ar sumažinti nerimo simptomus. Gali būti ir visiškai atvirkščiai – nesaikingai vartojant alkoholį, psichikos sutrikimai gali reikštis kaip abstinencijos požymiai, ar, pavyzdžiui, po euforizuojančio poveikio mažėjant koncentracijai, gali pasireikšti depresinė nuotaika.
Moterys dvigubai dažniau nei vyra rizikuoja susirgti nerimo sutrikimais ir depresija. Negana to, dabartinė pandeminė situacija, nuotolinis darbas, tarsi, paskatino moteris vartoti daugiau alkoholio. Tyrimų duomenimis pandemijos metu net 41% padidėjo alkoholio vartojimo dienų skaičius, jei lyginti su laikotarpiu prieš pandemiją. O papildomi tyrimai parodė, kad su COVID-19 susijęs psichologinis stresas, buvo susijęs su didesniu moterų, bet ne vyrų alkoholio vartojimu.
Mitas: Nėščiai moteriai “sveika” nedidelis kiekis alkoholio
Dar vienas senas mitas apie alkoholį, kad nėščiai moteriai sveika išgerti truputį konjako, ir kad tai apsaugo nuo galimo persileidimo. Atrodytų, jau visiems seniai aišku, kad nėštumo metu nėra saugaus alkoholio kiekio ir rekomenduojama jo visiškai atsisakyti, kad alkoholio vartojimas nėštumo metu yra pagrindinė apsigimimų ir raidos negalių priežastis. Tačiau faktai sako visai kitus dalykus. Europoje vidutiniškai 16% moterų nėštumo metu vartoja alkoholį. Be to, ištirta, kad daugiausiai, net 20%, kitaip tariant, kas penkta besilaukianti moteris Didžiojoje Britanijoje, Rusijoje ir Šveicarijoje neatsisako alkoholio.
Kokios mintys ateina į galvą, kai suvokiama, kad išgerinėjama per dažnai?
Dažnai kyla problemą menkinančios, ignoruojančios mintys. Jeigu sugebu dirbti, vairuoti, susitvarkyti su visom pareigom tiek namie, tiek darbe, jeigu niekas nemato manęs išgėrusios, reiškia tai visiškai jokia problema. Aš bet kada galiu nustoti gerti, tik dar nenoriu. Jeigu tokios mintys sukasi galvoje, reiškia, kad problema jau yra.
Vienas iš būdų, kaip pasitikrinti, tiesiog imti ir susitarti su savimi, kad kurį laiką nevartosite alkoholio. Pavyzdžiui, vieną mėnesį ar tris savaites. Jei pavyksta ir poreikio nėra ir jis neatsiranda, tuomet viskas gerai. Gal tik reikėtų įvertinti savo vartojamo alkoholio kiekį ir dažnį. Bet jeigu sustoti nepavyksta, reiškia reikėtų ieškoti pagalbos.
Bėda ta, kad dėl neigiamos alkoholio stigmos, ypač moterys, vengia ieškoti pagalbos, nes bijo turėti užklijuotą alkoholikės etiketę, prarasti turimą padėtį visuomenėje, patirti diskriminaciją, nes visuomenė į kitas psichikos ligas, tokias kaip šizofrenija, depresija, žiūri žymiai tolerantiškiau nei į priklausomybę. Nuo alkoholio priklausomi žmonės kaltinami valios stoka, atsakomybės nebuvimu, ir todėl nenorėdami atsirasti užribyje, jie nesigydo, vengia, neigia problemą.
Mitas: Moterys nuo alkoholizmo gydomos sunkiau
Dar vienas iš visuomenėje sklandančių ir kartais nuo gydymosi stabdančių mitų apie moteris ir alkoholį yra tas, kad, neva, moterys sunkiau gydomos. Šis mitas greičiausiai išliko nuo tų laikų, kai priklausomybė nuo alkoholio buvo laikoma išskirtinai vyrų liga. Iki 1990 m. moterys net nebuvo įtraukiamos į klinikinius tyrimus. Ir niekas net nesusimąstė, kokių duomenų, kokių žinių vėliau pritrūks, jei nebus tiriamas alkoholio vartojimas tarp moterų.
Kai į tyrimus buvo įtrauktos ir moterys, paaiškėjo daug pribloškiančių faktų. Viena iš daugybės išvadų ir atradimų – moterys piktnaudžiaujančios alkoholiu dažnai vaikystėje yra patyrusios seksualinę prievartą. Ir šis faktas laikomas labai svarbiu gydant moterų priklausomybę. Taip pat nustatyta, kad moterys dažniau geria siekdamos numalšinti emocinį skausmą, norėdamos pasijusti geriau, kai jaučiasi liūdnos, vienišos, nusivylusios, patyrę nesėkmę darbe ar santykiuose.
Tarp vyrų gėrimo priežasčių pirmauja socialinis spaudimas: būk sėkmingas, uždirbk pakankamai pinigų, atlaikyk konkurenciją. Kitaip tariant, skiriasi pradiniai motyvai, dėl ko pradedamas vartoti alkoholis. Naujausi tyrimai rodo, kad priklausomų moterų gydymo rezultatai yra geresni, kai jos dalyvauja tik moterims skirtose gydymo grupėse, kuriose atsižvelgiama į galimas traumines patirtis, skirtingas alkoholio vartojimo priežastis ir jo poveikį organizmui.
Visiškai nesvarbu, ar vyras, ar moteris – priklausomybėms nuo alkoholio gydyti taikomos panašios bazinės gydymo taktikos, o moterims, atsižvelgiant į skirtingus alkoholio vartojimo motyvus, biologinį pažeidžiamumą, ryšį tarp piktnaudžiavimo alkoholiu ir traumos, siūlomos ir modifikuotos gydymo strategijos, tačiau visais atvejais pati svarbiausia ir lemiama gydymo dedamoji – paties žmogaus noras keistis, noras nebevartoti alkoholio, o dar tiksliau, noras gyventi blaivų gyvenimą.
Ir jeigu suprantate, kad alkoholio vartojimas tapo problema, tai jau tikrai nemažas žingsnis. Ir jei bandydami padėti sau jaučiatės bejėgiais, išdrįskite kreiptis pagalbos į specialistus. Šansai įveikti priklausomybę gerokai padidėja, jei kovojame ne vieni. Ir pradėti galite jau dabar, išklausę šiuos mokymus žengsite tvirtą žingsnį į priekį: MOTERIS PRIKLAUSOMYBĖS SPĄSTUOSE. Kaip padėti sau ir artimiesiems?