Itin jautrus vaikas. Testas, kuris padės įvertinti ar jūsų berniukas ar mergaitė yra ypatingai jautrūs?
Itin jautrus vaikas: Norėdami sužinoti, ar jūsų sūnus ar dukra yra itin jautrus vaikas galite pasinaudoti testu, kurį pristatysime šiame įraše. Pastaruoju metu vis daugiau kalbama apie itin jautrius žmones. Statistiškai tai yra maždaug penktadalis visų žmonių, kurie gimė turėdami jautresnę nervų sistemą.
Straipsnio temos
Tiek jautriems vaikams, tiek juos supantiems kitiems žmonėms tai gali turėti ir pageidaujamų, ir nepageidaujamų pasekmių. Auginant ir auklėjant itin jautrius vaikus, susiduriama su daug įvairių iššūkių. Nemokant su jais susidoroti, žalą patiria ne tik vaikai, bet ir patys tėvai. Tokiais atvejais sunkiau vystosi saugus prisirišimas, vaikai dažniau traumuojasi, o tada jų jautrumas dar daugiau paryškėja.
Juos tampa dar sunkiau auginti, tėvams pritrūksta įgūdžių, jėgų, ir užburtas ratas užsidaro. Ši labai svarbi tema, kaip auginti jautrius vaikus ir padėti jiems prisitaikyti gyvenime, išsamiai nagrinėjama Žmogaus instituto seminare, kurį veda psichologė - psichoterapeutė Asta Jakonienė ir dr. Julius Neverauskas: "Kaip auginti itin jautrų vaiką ir padėti jam prisitaikyti gyvenime?"
Jautrus vaikas - įvertinimo testas
O dabar norime pristatyti testą, kuris padės nustatyti, ar mūsų vaikas yra itin jautrus? Tam, kad galėtume teigti, kad mūsų vaikas yra itin jautrus, mergaitė arba berniukas turėtų pasižymėti šiais penkiais ypatumais.
- Tai, visų pirma, intensyviomis emocinėmis reakcijomis.
- Antra - didele empatija, t.y. gebėjimu įsijausti į kito žmogaus būseną.
- Trečia - savo patirtis tokie vaikai išmąsto ir išjaučia stipriau, ilgiau ir giliau negu kiti vaikai.
- Ketvirta - šiuos vaikus labiau veikia įvairūs stimulai ir jie lengviau susijaudina.
- Penkta - šie vaikai yra jautresni net mažiems ir subtiliems stimulams.
Taigi, jeigu mes norime aiškiai teigti, kad mūsų vaikas ar vaikai yra itin jautrūs, turėtų būti daugiau ar mažiau išreikšti visi penki paminėti ypatumai.
Visų pirma tai liečia jausminį, emocinį jautrumą. Tokie vaikai intensyviau išreiškia ne tik nerimą, baimę, pyktį, nusivylimą, bet ir džiaugsmą ir džiaugsmingą susijaudinimą. Jų išreiškiamos emocijos yra ženkliai stipresnės. Jie lengviau gali pravirkti, arba kartais pradėti rėkti.
Jautrūs vaikai lengviau užsigauna psichologiškai. Suaugusieji tokius vaikus gali paprastai įvardija droviais, atsiribojusiais, besigėdijančiais, arba gerais, ramiais vaikais. Prie tokio vertinimo gali prisidėti ir šių vaikų gebėjimas empatizuoti, t.y. daug labiau įsijausti į kitų žmonių būsenas, ar tai būtų vaikai, ar suaugusieji.
Kiti jautraus vaiko požymiai
Yra ir daugiau požymių, kurie rodo padidėjusį mūsų vaikų jautrumą. Tai gali būti polinkis svajoti ir polinkis mintimis grįžti į gautas patirtis bei jas vis pergalvoti, polinkis iš naujo išjausti tai, ką tie vaikai jau patyrė.
Tai pat gali būti ryškesnis poreikis dažnesniam poilsiui ir atsitraukimui nuo stimulų. Šie vaikai nori pabūti vienumoje, ramybėje, nes kitaip jie greičiau ir labiau išvargsta. Jie gali jautriau miegoti ir sapnuoti labai ryškius sapnus. Jautresni vaikai gali stengtis ir mokėti įsiteigti, įtikti, ir gebėti "teisingai elgtis" atitinkamai pagal aplinkos sąlygas.
Jie kartais mąsto, kalba ir elgiasi ne pagal savo amžių, tarsi, protingiau negu būdinga jų amžiui. Šioje vietoje, žinoma, suveikia jų polinkis gilesniems permąstymams.
Jautrumas stimulams
Tokie vaikai yra jautresni visų rūšių stimulams ir gali vengti jų arba pasijunta greičiau išvarginti, jeigu šių stimulų išvengti nepavyksta. Stimulais gali būti bet kas: nauji žmonės, naujos vietos, naujos aplinkos, naujos veiklos, siurprizai, netikėtumai, gali būti ir kvapai, garsai, kūną liečiančios medžiagos. Ir pats svarbiausias dalykas yra tas, kad šiuos vaikus gali varginti ir tokie stimulai, kuriuos jie vertina kaip malonius.
Net ir malonūs stimulai šiuos vaikus vargina lygiai tiek pat kiek ir nemalonūs ir jie vienodai pradeda jų vengti. Jautrūs vaikai labai subtiliai vertina aplinką ir žmones. Jie daug subtiliau mato negu kiti tokio pačio amžiaus vaikai. Jie yra daugiau įžvalgūs, jautresni skausmui ir diskomfortui.
Jie gali nenorėti tam tikro maisto, arba maisto rūšies, savitos jo formos. Gali pastebėti tai, ko kiti nepastebi. Ir, aišku, tokie vaikai dažnai pasižymi gilesne intuicija.
Jautraus vaiko ypatumai nevienareikšmiai
Kaip jau minėta, šie ypatumai nėra vienareikšmiški. Jie gali sukelti didelių problemų, bet gali tapti ir ženkliais privalumais. Kaip mums, tėvams ir auklėtojams, padėti šiems vaikams? Kaip rasti būdus padėti sau patiems juos auginant ir auklėjant? Kaip auginti jautrius vaikus, kaip sušvelninti nepatogumus ir išryškinti privalumus, jūs galite sužinoti praktiniame psichologės - psichoterapeutės Astos Jakonienės ir dr. Juliaus Neverausko seminare: "Kaip auginti itin jautrų vaiką ir padėti jam prisitaikyti gyvenime?"
Dar daugiau jūs galite sužinoti praktiniame psichologės – psichoterapeutės Astos Jakonienės ir dr. Juliaus Neverausko seminare: “Kaip auginti itin jautrų vaiką ir padėti jam prisitaikyti gyvenime?”
Skaitykite kitus straipsnius temoje: Šeima
Gydytojai ir specialistai: Šiuolaikinės psichologijos ir psichoterapijos centras