Kas tai yra nerimo sutrikimas? Kaip įveikti ir kaip sau padėti?
Nerimas ir nerimo sutrikimas gali būti mums toks nemalonus, kad kartais žmonės pradeda galvoti, kad nerimo geriau nepatirti visai. Tačiau tai yra neįmanoma. Net jeigu ir būtų įmanoma, verčiau to nesiekti ir to nepraktikuoti.
Straipsnio temos
Kodėl? Jeigu mes neturėsime nerimo, mes tiesiog žūsime, nes nerimas pirmiausia tarnauja kaip apsauginė reakcija ir funkcija. Taigi, šiuo atveju tai reiškia, kad mes kalbame apie sveiką nerimą. Tačiau nerimas gali būti ir destruktyvi reakcija ir tuomet jis pavirsta liguistu nerimu.
Jeigu nerimas yra pagrįstas faiktais ir iš tikrųjų mus apsaugo nuo realios grėsmės, tuomet jis yra sveikas. Jeigu mūsų nerimas yra perteklinis ir sukelia mums užtrunkančias, ilgalaikes, neigiamai veikiančias mūsų kūną ir protą aliarmo būsenas, tada jis yra liguistas.
Kokios yra liguisto nerimo pasekmės?
Pasekmes galima pastebėti tiek kūne, tiek žmogaus psichikoje.
Trumpalaikės pasekmės. Jeigu mes kalbame apie trumpalaikį poveikį kūnui, tai nerimas sukelia perteklinį širdies plakimą, skausmus krūtinėje, prakaitavimą, virškinimo sutrikimus, galvos svaigimą, tam tikrus kvėpavimo funkcijos sutrikimus, rankų balimą, šalimą, ar net kraujotakos sutrikimus.
Ilgalaikės pasekmės. Kai kalbame apie ilgalaikius nerimo poveikius, tai labai stiprus ilgalaikis nerimas gali sukelti lėtines ligas. Ir visų pirma širdies ligas, pavyzdžiui, arterinę hipertenziją. Nerimas gali taip pat sukelti imuninės nervų sistemos funkcijos pablogėjimą. Įrodyta, kad ilgalaikis ar stiprus stresas padidina peršalimo ligų riziką, tuomet kai žmonės susiduria su virusais. Taip pat nerimas gali sukelti virškinimo ligas. Ir viena iš jų yra dirgliosios žarnos sindromas.
Psichologinės pasekmės. Psichologijai ilgalaikis nerimavimas taip pat daro didžiulį poveikį. Jeigu mes ilgą laiką labai stipriai nerimaujame, gali pradėti mažėti mūsų emocinis stabilumas. Gali didėti depresijos ar lėtinio skausmo vystymosi rizika.
Yra aiškus ryšys tarp ilgalaikio nerimavimo ir piktnaudžiavimo cheminėmis medžiagomis bei priklausomybių vystymosi rizikos. Ilgalaikis nerimavimas sukelia seksualines disfunkcijas, problemas darbe ar mokykloje ir labai stipriai veikia pažintinę veiklą.
Labai svarbu tai, kad ilgalaikis nerimavimas arba stiprus nerimas išderina mūsų autonominę arba vegetacinę nervų sistemą, kuri užtikrina vidaus organų nervinę reguliaciją. Tada žmonės patiria daug įvairių organų funkcijų sutrikimų, nors paties organo pažeidimų gali ir nebūti.
Užsitęsęs, ilgalaikis ir liguistas nerimas gali padaryti daug labai negatyvaus poveikio mums tiek fiziškai, tiek ir psichologiškai.
Nerimo tipai
Panikos pripuoliai. Pats nerimas nėra vienalytis. Žmogus, pavyzdžiui gali patirti panikos priepuolius, kurie priklauso nerimo sutrikimams. Tokiu atveju įvyksta labai stipraus nerimo priepuoliai kartu su fiziniais pojūčiais: širdies plakimu, galvos svaigimu, ar perdėtu kvėpavimu. Panikos priepuolius gali lydėti alpimo būsena ir baimė išprotėti arba baimė mirti.
Generalizuoto nerimo sutrikimas. Taip pat gali būti taip vadinamas generalizuoto nerimo sutrikimas, kai žmogus nerimauja beveik dėl visko, kas gali atsitikti. Ir tai labai negatyviai įtakoja žmogaus gyvenimą. Tiek kūną, tiek protą, tiek visą jo gyvenimą.
Specifinės fobijos. Prie nerimo sutrikimų yra prisikiriamos specifinės fobijos, kai žmogus bijo tam tikro vieno dalyko, pavyzdžiui, vorų, šunų, ar varlių. Ir tai nėra visai juokinga, nes tie žmonės labai kenčia. Pavyzdžiui, bijantys vorų žmonės bijo važiuoti į gamtą, į sodybas ir labai riboja savo veiklą.
Obsesinis kompulsinis sutrikimas. Šis sutrikimas turi labai daug liguisto nerimo požymių, kai žmones užvaldo įkyrios, obsesinės mintys ir jie atlieka veiksmus, kompulsijas, toms mintims mažinti.
Kaip įveikti nerimą ir padėti sau?
Kad ir koks būtų stiprus nerimo sutrikimas, kad ir kiek ilgai jis būtų trukęs, tokiems žmonėms, kurie visa tai patiria, galima padėti. Tokie žmonės gali padėti ir patys sau. Niekada nepavyks nerimą ir nerimavimą panaikinti visiškai. Mes to net ir nesiekiame, tačiau mes galime išgydyti nerimo sutrikimus. Ir kartais net nenaudodami vaistų. Mes galime normalizuoti nerimą ir padaryti jį teigiamu veiksniu mūsų gyvenime.
Ir dar kartą norime akcentuoti: daugumoje atvejų gydant nerimą neprireikia vaistų. Ir priešingai, nerimo mažinimas vaistais kartais tik užtęsia problemą, jeigu tai daroma netinkamu būdu ir, jeigu žmonės patys nori tapti savo gydytojais ir sau skiria vaistus.
Būdai mažinti nerimą
1. Minčių kontrolė. Yra daugybė priemonių mažinti nerimui. Ir mes galime daryti poveikį pasitelkdami įvairiausias sritis. Mes galime nerimą mažinti mokydamiesi valdyti savo mintis: ir kontroliuoti savo mintis, ir perdirbti savo mintis.
2. Kūno technikos. Mes galime mažinti nerimą naudodami kūno technikas.
3. Elgesio keitimo technikos. Mes galime mažinti nerimą naudodami elgesio keitimo technikas ir galime dirbti tiesiogiai su jausmais ir emocijomis.
Yra daugybė kitų priemonių ir technikų. Ir jeigu jūs atidžiau patyrinėsite Žmogaus instituto platfomą, ten rasite daugybę pasirinkimų. Mes nuolat rengiame edukacines, mokomąsias medžiagas apie nerimo ir kitų emocijų valdymą. Pasinaudokime šiomis galimybėmis. Labai kviečiame įsisąmoninti savo gyvenimą, įsisąmoninti savo jausmus ir emocijas.
Ir jeigu patiriame kažkokį diskomfortą, jeigu patiriame, kad tai nėra normalu, ką mes jaučiame, kad mums tai trukdo gyventi ir atlikti savo gyvenimo misiją, siekti savo tikslų, tuomet ieškokime pagalbos. Mes nuolat rengiame mokomuosius, praktinius seminarus, kur pateikiame labai praktiškai sprendimo būdus, kaip išspręsti tą problemą, kurią turime.
Vienas iš tokių seminarų yra apie nerimą ir nerimavimą. Kviečiame neleisti ligai užvaldyti gyvenimo, kviečiame patiems valdyti savo ligą. Tikrai labai daug kas priklauso nuo mūsų. Tikrai labai daug kas yra mūsų rankose.
Skaitykite kitus straipsnius temoje: Psichologija
Žiūrėkite temos pristatymą Youtube kanale.