Kas yra bendravimas ir kaip jo metu išreikšti savo poreikius?
Kas yra bendravimas ir kaip išreikšti savo poreikius bendraujant su kitais žmonėmis?
Dr. Julius Neverauskas pateikia labai efektyvų būdą išsakyti savo poreikius kitiems žmonėms naudojant bendradarbiavimu, atjauta grįsta nesmurtine kalba.
Pateikiami 4 žingsniai, kaip galime vesti dialogą su kitu žmogumi apie savo ir jo poreikius bei jų patenkinimą.
Pateikiama metodika labai tinka ir yra labai veiksminga tiek konfliktinėse ir sunkiose bendravimo situacijose, tiek kasdienybėje.
*****
Bendravimas – tai viena pagrindinių žmogaus vertybių ir neatsiejama mūsų santykių dalis. Kaip sakė dar Aristotelis, žmogus – sociali būtybė. Mes esame priversti bendrauti nuolatos, esame kitų asmenų apsuptyje. Viena iš sėkmingo bendravimo prielaidų - mokėjimas adekvačiai išreikšti savo poreikius.
Bendravimas¹, apibrėžiamas kaip įvairialypiai žmonių ryšiai, atsirandantys iš bendros veiklos poreikių. Bendravimas -tai ne tik keitimasis informacija, pasidalijimas mintimis, tai taip pat tarpusavio supratimas, gebėjimas užjausti kitą. Ne veltui žmonija nuo pat savo egzistavimo pradžios kuria vis naujas ir naujas bendravimo priemones (būgnai, raštas, paštas, telefonas, televizija, kompiuteriai ir t. t.), kurios šiai dienai palengvina buvimą be tiesioginio bendravimo.
Bendravimas yra sudėtingas ir daugialypis reiškinys. Dažniausiai kalbame apie verbalinį – žodinį bendravimą, nes didžioji dalis informacijos bendravime yra perduodama kalba, jis mums geriausiai žinomas. Tačiau į bendravimą įeina ir nekalbinis informacijos perdavimas, t.y. neverbalinis bendravimas, kai informacija perduodama nenaudojant žodžių: akių kontaktas, mimikos, kūno kalba, fizinis atsumas tarp žmonių, lietimasis, gestai, mūsų turimi daiktai, apranga, išvaizda, garsiniai būdai.
Poreikis bendrauti yra įvairių žmogaus socialinių poreikių išraiška. Bendraudami mes tenkiname įvairius savo poreikius: bendrumo (priklausymo), saugumo, laimėjimų, savęs įtvirtinimo, savigarbos ir savo vertės jutimo, dominavimo (savo galios jutimo) ir pripažinimo, prieraišumo ir meilės bei kitus poreikius.
Bendravimas su žmonėmis yra tikras menas, kuriam daug kas turi įtakos, įskaitant mūsų ankstyvuosius gyvenimo patyrimus. Tačiau tikrai verta pabandyti pakeisti tai, kas trukdo užmegzti nuoširdžius santykius, nes artimas draugas – viena iš didžiausių dovanų gyvenime.
¹ Bagdonas A., Bliumas R. Aiškinamasis psichologijos terminų žodynas. Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras, 2019
Skaitykite kitus straipsnius temoje: Bendravimo psichologija
Gydytojai ir specialistai: Šiuolaikinės psichologijos ir psichoterapijos centras