Kas yra laimė? Psichoterapeutų mintys apie laimę
Šis laikas, kai aplink karantinas, raginama izoliuotis ir tvyro valdomo chaoso atmosfera, priverčia daugelį iš naujo apsvarstyti daugelį sąvokų, taip pat ir asmeninę „laimės“ sampratą ir iš naujo įvertinti kas yra laimė ir ką reiškia būti laimingu?
Tiek psichologai, tiek žmogaus smegenis tyrinėjantys neuromokslininkai ar skirtingų dvasinių judėjimų atstovai pažymi, jog laimės įpročių ugdymas ir puoselėjimas yra itin glaudžiai susijęs bei remiasi įsisąmoninimo psichologijos (angl. mindfulness) pagrindais.
Straipsnyje, skirtamae tarptautinei Laimės dienai, kalbinami medicinos mokslų daktaras, gydytojas psichoterapeutas Julius Neverauskas, Lietuvos įsisąmoninimu grįstos psichologijos asociacijos ir Lietuvos kognityvinės ir elgesio terapijos asociacijos prezidentas, ir Giedrė Žalytė, psichologė psichoterapeutė, Lietuvos kognityvinės ir elgesio terapijos asociacijos ir Lietuvos įsisąmoninimu grįstos psichologijos asociacijos viceprezidentė.
Kas yra asmeninė laimė?
Julius Neverauskas
Laimė susideda iš dviejų svarbių komponentų: lūkesčių valdymo bei gebėjimo valdyti savo dėmesį ir pamatyti šviesiąją gyvenimo pusę. Džiaugsmo jausmą mes dažniausiai patiriame tada, kai realybė viršija mūsų lūkesčius. Todėl, jeigu mūsų lūkesčiai dideli ir reikalavimai sau yra pernelyg aukšti, rizikuojame save pasmerkti būti nepatenkintais, net esant dideliems pasiekimams.
Psichoterapeutai pateikia savo asmenines įžvalgas ir patarimus, kaip kurti ir palaikyti laimės jausmą.
Mintys apie laimę
Giedrė Žalytė
Įsisamoninimo praktikos gali labai padėti pastebėti, kas mums iš tiesų kelia laimės jausmą. Dėmesingumu grįsto streso valdymo programoje yra užduotis savaitę kasdien užsirašyti po vieną malonią patirtį. Kartais žmonės ateina po savaitės nieko neužsirašę ir sako, kad „nieko ypatingo per savaitę neįvyko“.
Dažnai mes turime išankstinius įsitikinimus, kas suteiks mums laimės jausmą, pavyzdžiui, kad tai turi būti kažkoks ypatingas dalykas. Tie įsitikinimai gali būti net ne mūsų, o paveldėti iš tėvų ar senelių.
Tad savo reakcijų (minčių, emocijų, kūno pojūčių) įsisąmoninimas per mindfulness praktikas leidžia mums suprasti, kas mums iš tiesų kelia džiaugsmo, laimės išgyvenimus.
Visą straipsnį pilnoje versijoje skaitykite daugiau: https://www.15min.lt/gyvenimas/naujiena/santykiai/kovo-20-oji-laimes-diena-psichoterapeutai-pataria-koks-elgesys-dabar-pavojingiausias-ir-kaip-issaugoti-laimes-jausma-1024-1292490?copied
Skaitykite kitus straipsnius temoje: Dvasingumas