Depresijos mitai. Kodėl vengiama kreiptis į specialistus?
Ar pažįstate sergančių depresija? Tikriausiai taip, nes apie 15 procentų žmonių kuriame nors savo gyvenimo etape suserga šia klastinga liga. Jei nepažįstate, vadinasi, kažkas iš jūsų aplinkos slepia faktą, kad gydosi nuo depresijos arba vengia kreiptis į specialistus. Šias baimes lemia gajūs depresijos mitai ir šios ligos gydymą.
12 mitų apie depresiją
Depresija – ne liga, tu ją išsigalvojai.
Depresija yra liga kaip ir visos kitos ligos. Tai smegenų liga, kurios metu vyksta biologiniai pakitimai smegenyse (ypač smegenų neuromediatorių pakitimai). Jų atsiradimą gali paskatinti genetiniai ypatumai, persirgtos ligos, psichiką traumuojantys įvykiai, vaikystės traumos, mobingas darbe, kai kurie medikamentai ir daugybė kitų faktorių.
Tu paprasčiausiai tingi, dirbk ir depresija praeis.
Darbas gali įveikti liūdesį, bet esant depresijai trūksta energijos, jaučiamas nuovargis ir stokojama motyvacijos užsiimti tuo, kas paprastai įdomu ir malonu. To nederėtų painioti su tingėjimu. Pasitaiko priešingų atvejų, kai dėl depresijos žmogus pernelyg įsitraukia į darbą.
Jei šeimoje buvo sirgusių depresija, susirgsi ir tu.
Genetika turi įtakos depresijai ir yra didesnė tikimybė ja susirgti, jei kuris nors iš tėvų, brolių ar sesių yra sirgę depresija, tačiau ne kiekvienas šeimoje suserga šia liga. Kita vertus, depresijos atvejai šeimoje paskatins nenumoti ranka į jos simptomus.
Žmonės daug verkia dėl depresijos.
Depresija dažnai painiojama su liūdesiu. Nors depresijai būdinga pablogėjusi nuotaika, sumažėjęs susidomėjimas tuo, kas anksčiau kėlė malonumą, kai kurie depresija sergantys žmonės visiškai neverkia ir net neatrodo liūdni.
Jei kalbėsiu apie depresiją, bus dar blogiau.
Kalbantis galima kitom akim pažvelgti į savo problemas ir rasti sprendimus. Bendraujant su sergančiu depresija reikia būti palaikančiu ir neteisiančiu klausytojus. Pokalbis su specialistu – pirmas žingsnis gydant depresiją ir užkertant kelią jos pasikartojimui.
Depresija praeis negydoma.
Depresija pati nepraeis, nes tai liga, kuriai reikia gydymo ir palaikymo, o negydant blogėjanti būklė gali nuvesti iki savižudybės. Labai svarbu kreiptis pagalbos nelaukiant, kol situacija taps kritiška.
Depresija išgydoma tik vaistais.
Vaistai yra tik vienas iš būdų gydyti depresiją. Ši liga gydoma psichoterapija individualiai arba grupėje. Be to, labai svarbus palaikymas – kalbėtis apie problemų sprendimą, analizuoti depresijos priežastis. Kiekvienas depresijos gydymo atvejis yra individualus. Antidepresantai skiriami, kai liga trukdo kasdienei veiklai, sukelia vidutinį ar stiprų diskomfortą.
Depresija užklumpa, kai nutinka kažkas blogo.
Nėra žmogaus, kuris nepatirtų sunkumų ir išgyvenimų, tačiau ne kiekvienas suserga depresija. Neprivalo įvykti kažkas blogo tam, kad susirgti depresija, tačiau ilgalaikė neviltis, liūdesys ir užsitęsęs nenoras užsiimti tuo, kas paprastai džiugina, gali signalizuoti apie šią ligą.
Neįmanoma išgyti nuo depresijos.
Negydoma depresija gali tęstis keletą savaičių, mėnesių ar metų ir nuvesti iki savižudybės. Tinkamai gydant depresiją, jau po kelių savaičių pagerėja paciento nuotaika, stiprėja darbingumas, vėl grįžtama prie įprastų, gyvenimo džiaugsmą teikiančių pomėgių.
Antidepresantai pakeis mane.
Vaistai nuo depresijos smegenyse keičia tik tai, kas iššaukia ligą, o ne žmogaus asmenines savybes. Priešingai, pradėję vartoti antidepresantus žmonės džiaugiasi, jog vėl tampa savimi.
Depresija serga tik moterys, vaikai neserga depresija.
Depresija gali grėsti bet kam, nepaisant amžiaus, rasės, lyties, religijos, socialinio sluoksnio ar išsilavinimo.
Jei tu neįveiki depresijos – tu silpnas.
Depresija sergama dėl biologinių pakitimų smegenyse, o ne dėl charakterio. Pavojinga vengti gydymo dėl gėdos, bijant netinkamo aplinkinių požiūrio ar tikint, kad patys susitvarkysite. Neįmanoma priversti savęs išgyti nuo depresijos kaip ir nuo kitų ligų, tokių kaip, astma ar diabetas.
Straipsnį parengė Vaida Budginaitė
Skaitykite kitus straipsnius temoje: Depresija
Gydytojai ir specialistai: Šiuolaikinės psichologijos ir psichoterapijos centras