Kokia gyvenimo prasmė? Trys technikos atrasti gyvenimo prasmę
Kokia gyvenimo prasmė? Temą pristato gydytoja, kognityvinės ir elgesio terapijos praktikė Laura Narkevičienė.
Straipsnio temos:
Herojaus kelio prasmė
Norėčiau pakalbėti, mano manymu, išties labai svarbia tema - apie gyvenimo prasmę. Mes visi vaikystėje, arba net ir dabar, skaitom įvairias pasakas, žiūrim įvairius filmus ir, tikriausiai pastebėjote, kad juose kiekvienas veikėjas turi kažkokį savo didesnį tikslą gyvenime, kurį jis nori padaryti, atlikti ir įgyvendinti.
Tam veikėjui nėra svarbu, kad niekas jo nepalaiko šiame kelyje. Jam nesvarbu ir nekelia problemų tai, kad jis turi nusigauti į kitą pasaulio kraštą, jog tai pasiektų. Jam nesvarbu netgi rizikuoti viskuo, ką jis turi, nes tas tikslas jam yra labai svarbus.
Vidinis balsas
Kiekviename iš mūsų slypi vidinis balsas, dėl kurio turėtume stabtelėti ir pabandyti įsiklausyti ir jį išgirsti. Ką jis mums sako? Ką darydami gyvenime mes jaučiamės, kad tai yra prasminga, kad tai yra mums labai svarbu, reikalinga? Ką darydami gyvenime mes jaučiame, kad mūsų ego sumažėja?
Pavyzdžiui, gydytojai ir slaugytojai priimdami pacientus - jeigu jie iš tikrųjų turi tą giluminį pašaukimą - kartais, jie gali pajausti, kad jie iš tiesų dirba. Ir jie dirba ne dėl to, kad kažkas pamatys ir tam kažkam padarys įspūdį.
Jie daro kažką ne dėl to, kad patiktų pacientui ar dėl to, kad kažką už tai gautų. Jie tiesiog daro tai iš pajautimo, dėl to, kad taip jiems liepia širdis ir deda maksimalias pastangas, kad padarytų viską, ką gali geriausia.
Kas sudaro prasmę?
Šis pavyzdys, manau, labai tinkamas kalbant apie tai, kas yra gyvenimo prasmė. Ji susideda iš mažų dalykų. Moksliniai tyrimai rodo, kad žmonės, kurie turi gyvenimo prasmę, lengviau atlaiko gyvenimo sunkumus. Jeigu jie sunkiai suserga, jie randa daugiau priežasčių gyventi toliau, lengviau atsistoti po depresijos, perdegimo, netekčių, skyrybų ir kitų gyvenimo iššūkių.
Ir apskritai, gyvenimo prasmė yra lygiai tokia pat svarbi, kaip ir įsisąmoninimas valgyti sveiką maistą, sportuoti ir sveikai gyventi.
Gyvenimo prasmės atspalviai
Gyvenimo prasmę kiekvienas iš mūsų suprantame skirtingai ir ji gali reikšti visiškai skirtingus dalykus, tačiau labai svarbu suprasti, kad tai dažniausiai yra kažkas daugiau negu mes pats. Gyvenimo prasmės įsisąmoninimas lemia du svarbius dalykus: (1) ar mes jaučiamės laimingi, ir, kaip minėjau, (2) padeda lengviau atsistatyti po įvairių sunkumų, traumų ir ligų.
Kartais gyvenimo prasme gali virsti pastangos išmokti gyventi su nauja būsena, galbūt kažkokia liga ir atrasti kitų dalykų, kuriais aš galiu džiaugtis. Tie sunkumai mums iš tiesų leidžia pamatyti gyvenime naujų prasmių.
Ar sunku gyventi prasmingai?
Kartais mes galvojame, kad daryti tai, kas prasminga, bus lengva. Atradome tai, kas mums patinka, kas mums svarbu, ir dabar jau viskas bus gerai. Bet iš tiesų tai nereiškia, kad mums bus lengva.
Gyventi prasmingai, remiantis savo vertybėmis, darant tai, kas svarbu, gali reikšti, kad kartais man skaudės, kartais aš sulauksiu kritikos, galbūt bus daug žmonių, kurie visiškai nesupras kaip aš gyvenu, ką aš čia darau.
Bet šioje vietoje svarbiausia yra tai, kad mes patys sąmoningai darome tai, kame matome daugiau nei įprastą laiko praleidimo būdą.
Gyvenimo prasmės dinamika
Kartais žmonės galvoja, kad prasmė yra pastovi ir, tarsi, nekintanti, bet iš tiesų gyvenime gali būti momentų, kad tos prasmės visiškai nėra. Kad mums pasidaro sunku ir, atrodo, nebeverta gyventi, nebėra dėl ko. O kartais gali atrodyti, kad labai gerai žinau, dėl ko aš gyvenu, kas man yra prasminga. Tai nėra konstanta.
Prasmė keičiasi: Gali vienu metu atrodyti, kad vieni dalykai prasmingi, paskui galbūt kažkas kito, nes mes nuolat augame, tobulėjame ir keičiamės. Žmonės dažnai galvoja, kad galbūt tą prasmę jie atras gyvenimo pabaigoje, galbūt dar kažkada, bet iš tiesų mes galime prasmę kurti, jos ieškoti jau šiandien, nes ji yra sukuriama, suvokiama ir atrandama tik mūsų pačių pastangomis. Dažniausiai ji nenukris pati iš dangaus.
Gyvenimo prasmės šaltiniai
Yra trys pagrindiniai gyvenimo prasmės šaltiniai.
- Kai žmogus turi didelių ambicijų ir jis nori kažką sukurti, atlikti, nuveikti ir pan. Pavyzdys būtų, tarkime, tikslas sukurti vaistus nuo nepagydomos ligos. Ilgalaikėje perspektyvoje, tai tampa labai prasminga ir svarbu, nes daugelis ligonių gali sėkmingai išgyti ir pasveikti.
- Antras prasmingumo šaltinis yra dvasingumas. Tai reiškia, kad aš tikiu kažkuo, aš darau tai, kas man prasminga, ar atsiduodu dvasinim gyvenimui.
- Ir trečioji prasmės versmė gali būti susijusi su tam tikru ryšiu, meilės jausmu. Kai mes iš tiesų atiduodame savo dėmesį, palaikymą kitam žmogui ir tenkiname jo emocinius poreikius, kartu su tuo žmogumi susilaukiame vaikų. Ir jeigu mes gebame užauginti savo vaikus, kad jie jaustųsi mylimi, nesvarbu, kas nutiktų, besąlygiškai, tai iš tiesų, ilgainiui, tampa labai prasminga. Kita šio prasmės paieškų kelio perspektyva būtų, rūpinimasis savo partneriu, skiriamas jam dėmesys, pagalba jam augti, gebėjimasa jo atžvilgiu emanuoti meilę, šiltus jausmus. Tai irgi yra priskiriama prie prasmingiausių dalykų.
Stabtelkite ir įsiklausykite. Trys technikos, padėsiančios priartėti prie gyvenimo prasmės
Taigi, kviečiu sustoti ir įsiklausyti į savo vidinį balsą bei jį išgirsti. Taigi, kas yra tai, ką darydamas, aš jaučiu, kad tikrai tai turiu daryti, kad mano vidus sako, kad taip reikia elgtis, kad tai yra gerai?
Dar norėčiau rekomenduoti keletą papildomų technikų, kurios gali padėti jums išsigryninti jūsų gyvenimo prasmę.
Pirmoji technika būtų paklausinėti savo artimiausių draugų, artimų žmonių, kokias geriausias jūsų savybes jie gali išvardinti ir akcentuoti, paprašyti apibūdinti jūsų charakterį. Ši informacija gali mums leisti suprasti labai daug: kokie mes esam, ką mes galim, kas mums būdinga?
Tai gali leisti labiau pažinti save ir priartėti prie suvokimo, kas yra mano gyvenimo prasmė.
Antras būdas yra pagalvoti, ką galėtume parašyti ir pasakyti artimam ir mums svarbiam žmogui, jeigu jis patektų į labai sudėtingą situaciją: galbūt patirtų skaudžią netektį, jo gyvenimas sugriūtų? Ką aš jam parašyčiau tam laiške? Ką aš jam pasakyčiau? Ką aš jam patarčiau?
Ir tuomet sekantis žingsnis perskaityti tą laišką sau pačiam ir pasistengti suprasti, kad visa tai yra skirta mums patiems, tai yra apie mus.
Ir trečioji taktika, kurią galima taikyti, tai pagalvoti ir parašyti laišką savo anūko akimis apie tai, koks buvo mano senelis, kaip jis gyveno, ką jis darė, kas jam buvo svarbu? Visa tai, ką jūs norėtumėte išgirsti ir pamatyti apie save savo anūkų akimis.
Taigi, tokios trys technikos, kurios gali padėti išsigryninti gyvenimo prasmę.
Kas yra gyvenimas ir jo prasmė?
Ir iš tiesų, ką dar noriu paminėti yra tai, kad nėra taisyklių, kas yra gyvenimo prasmė. Kiekvienas žmogus tai supranta ir atranda savaip ir šioje vietoje blogų atsakymų nėra.
Dažnai žmonės būna tarsi užsikrėtę kažkokiu virsu ir mano, kad visi turi būti vienodi, kad visi turi vienodai elgtis, kad jie geriausiai žino atsakymus į visus klausimus. Derėtų elgtis priešingai: pabandykime atsitraukti nuo viso to žinojimo, smalsiai tyrinėti pasaulį ir atrasti tai, kas iš tiesų yra mūsų ir apie mus.
Taigi, prasmė gyvena kiekviename iš mūsų ir jeigu šiandien mes jos dar neatradome, tai tikrai atrasime gyvenimo eigoje.
Skaitykite kitus straipsnius temoje: Gyvenimo prasmė
Žiūrėkite temos pristatymą Žmogaus instituto Youtube kanale: