Paauglystė psichoterapeuto požiūriu
Paauglystė – nelengvas laikas jaunuoliui, kai staiga pasikeičia ne tik emocinė, bet ir fizinė būklė. Keičiasi socialiniai įgūdžiai, neretai ateityje stipriai nulemiantys tolimesnius ryšius su aplinka, šeima, draugais.
Straipsnio temos:
Paauglystės bruožai
Atsiradęs pasitikėjimas savimi, arba priešingai – kilęs noras slėptis nuo aplinkos kelia rūpesčių ne tik pačiai besiformuojančiai asmenybei, bet ir paauglio šeimai.
Šeima stengiasi apsaugoti paauglį nuo galimų rizikų, dažniausiai paaiškindami veiksmų pasekmes. Tačiau kylantis paauglio noras viską patirti pačiam, nesąmoningai iššaukia priešingus veiksmus, sukeldamas rūpesčius tiek tėvams, tiek savo emocinei (pvz.: emocinis pasitenkinimas maištaujant), tiek fizinei (pvz.: įsivėlimas į muštynes, norint parodyti savo pranašumą) būsenai.
Paauglystės laikotarpiu išgyvenami jausmai stipriai veikia jaunuolio psichologinę būseną. Su tuo susiduriantys vyresnieji dažnai nekreipia į tai dėmesio ir kaltę „suverčia“ paauglystei.
"Situacija, kai paauglys nėra išklausomas ir viską laiko savyje, ateityje gali turėti labai rimtų pasekmių, tokių kaip emocinė atskirtis, psichologinio atsparumo įgūdžių neturėjimas, socialinis nestabilumas, iššūkiai užmezgant ir sukuriant ryšius."
Julius Neverauskas
3 svarbiausi dalykai, kurie padės lengviau susikalbėti su paaugliais
PAGARBA. Iš tikrųjų gerbkite paauglį ir rodykite jam ar jai pagarbą bendraudami.
Paaugliai yra „be penkių minučių“ suaugę žmonės su labai trapia tikrąja savigarba ir stipriu noru gauti išorinį pripažinimą. Todėl, pagarbos rodymas leis išvengti nereikalingų galios žaidimų, sutaupytus resursus galėsite skirti problemų sprendimui ir ryšio užmezgimui bei palaikymui. Kiekvienas žmogus vertas pagarbos, o juolab, jūsų suaugęs vaikas.
IŠKLAUSYTI NEPERTRAUKIANT. Pripažinkite, kad paaugliai turi teisėtus poreikius ir visada bandykite juos suprasti skatindami kalbėti, išklausydami iki galo ir nepertraukinėdami.
Ramus, empatiškas išklausymas daro stebuklus. Kalbėdamiesi ir su kantrybe išklausydami paauglius, jūs sužinosite tikrai naudingų dalykų, parodysite, jog jis jums svarbus kaip žmogus. O paaugliai taip mokysis ir pradės išklausyti jus ir vis geriau išgirsti jūsų nuomonę.
LEISKITE MOKYTIS IŠ KLAIDŲ. Skatinkite numatyti savo elgesio pasekmes, mokytis iš savo klaidų ir prisiimti atsakomybę.
Nėra kito būdo kaip tapti savarankišku žmogumi negu suprasti, kad kiekvienas mūsų sprendimas sukelia pasekmes ir pradėti planuoti savo elgesį norimų pasekmių. Taip pat svarbu išmokti klaidas ir nesėkmes priimti kaip pamokas. Jeigu išmoksime analizuoti žmones ir pasaulį, klaidos taps pamokomis, o neigiamos patirtys taps teigiamomis ir praturtinančiomis mus.
Žiūrėkite vaizdo įrašą, kuriame dr. J. Neverauskas išsamiai aptaria paauglystę ir atsako į žiūrovų klausimus. Paskaitoje aptariamos šios temos: paauglystės požymiai, paauglystės laikotarpis ir jo vertybės, paauglystės problemos.
Jeigu norite dar daugiau profesionalios pagalbos ir praktinių patarimų paauglystės laikotarpiu įsigykite dr. Juliaus Neverausko mokymus "Paauglystės iššūkiai". Seminaro metu sužinosite apie dažniausias paauglių problemas ir jų sprendimo būdus, mokymosi iššūkius, bendravimo sunkumus, santykius su tėvais, artimaisiais ir savimi, paauglių motyvaciją ir savimotyvaciją, ribas tarp kontrolės ir pasitikėjimo.
Skaitykite kitus straipsnius temoje: Psichologija
Gydytojai ir specialistai: Šiuolaikinės psichologijos ir psichoterapijos centras