Kaip ugdyti savo asertyvų elgesį? Trumpai apie tvirtabūdiškumą.
Labai trumpai asertyvumą galėtumėm apibūdinti, kaip pasitikėjimą savimi, gebėjimą išreikšti savo poziciją ir pasakyti “ne”, kaip mandagų atkaklumą.
Asertivumas, lietuviškai galime vadinti TVIRTABŪDIŠKUMU – tai pozityvus, mandagus, bet kartu ir atkaklus elgesys, žmogaus sugebėjimas elgtis pasitikint savimi ir kartu geranoriškai, sugebėjimas konstruktyviai ginti savo teises, kartu rodant pagarbą kitiems, tuo pat metu prisiimti atsakomybę dėl savo paties elgesio.
Tai funkcionalus, tarpinis variantas tarp agresyvaus elgesio (dominavimas, reikalavimas laikytis mūsų nuomonės, neatsižvelgimas į kitų interesus) ir pasiduodančio, pasyvaus elgesio (paklusimas kitų žmonių sprendimams, konfliktų vengimas, nepakovojimas dėl savo teisių, situacijos kontrolės atsisakymas).
Dr. Julius Neverauskas vaizdo įraše trumpai pateikia tvirtabūdiško elgesio principus ir būdus, tai pat universalias asertyvaus/tvirtabūdiško žmogaus teises.
Terminas asertyvumas kilęs iš angliško žodžio „to assert“ – savo nuomonės gynimas, tvirtinimas, pareiškimas, savo teisių gynimas.
Bet kokioje situacijoje mes pasirenkame vienokį ar kitokį savo elgesio stilių, nuo kurio labai priklauso gaunamas bendravimo rezultatas.
Vienas elgesio modelis - pasyvus, t.y. kai nekovojama dėl savo teisių, vengiama konfliktų, paklūstama kitų žmonių sprendimams ir taip prarandama įvykių bei situacijos kontrolęė
Kitas galima elgesio modelis - agresyvus. Jis pasireiškia, kaip puolimas, reikalavimas visko iš karto, savo nuomonės reiškimas neprašant, neatsižvelgimas į kitų interesus, grubus, priešiškas, nenuspėjamas elgesys.
Neretai sutinkamas ir pasyviai-agresyvus elgesys. „Pasyvūs agresoriai“ linkę kaupti nuoskaudas ir patyliukais, paslapčia kurti bei įgyvendinti keršto planus. Pasyvi agresija gali pasireikšti atsisakymu pildyti prašymus, neveiklumu ar sabotažu.
Tačiau sveiko suaugusiojo geriausias elgesio modelis - trečias variantas – asertyvumas/ tvirtabūdiškumas, aukso viduriukas tarp agresijos ir pasyvumo.
Tvirtabūdiškas elgesys paremtas suaugusiojo su suaugusiu, partneriškais santykiais, tai yra, santykiai yra lygiaverčiai, kur kiekvienas yra atsakingas už save ir prisiima atsakomybę už savo elgesį. Be grubumo, spaudimo, agresijos, manipuliacijų. Išlaikoma pagarba sau ir kitam. Atsižvelgiant į savo interesus, galiausiai pasiekiami trokštami rezultatai.
Tvirtabūdiškumas yra absoliuti priešingybė agresijai, manipuliacijoms bei pasyvumui, nes kiekvienas bendravimo dalyvis atsako už savo elgesį ir minčių, poreikių reiškimo stilių. Asertyviai bendraujantis žmogus nesiteisina, neatsiprašinėja už savo elgesį (jei tik nepakenkė kitam), gali persigalvoti, keisti savo nuomonę, daryti klaidas, bet visada atsako už savo veiksmus ir stebi, ar tik nenukentėjo kiti.
Toks žmogus moka paprašyti pagalbos, padeda kitiems, tačiau neleidžia savęs išnaudoti, nes moka atmesti nepriimtinus prašymus ar raginimus. Jis paprastai nepatiria lėtinio nuovargio simptomų, nes jaučia savo galimybių ribas ir drįsta pasakyti „ne, nebegaliu“. Tvirtabūdiškas asmuo renkasi draugus pagal savo vertybes, nesusivilioja kvietimais burtis į tam tikras grupes, kadangi turi ryžto pasakyti „ne, tai ne man“.